Ad-hoc and Sensor Networking Symposium
AH-01: Routing (Room: Panorama IV)
AH-02: Cognitive Wireless Networks (Room: Panorama V)
AH-03: Localization I (Room: Erzsebet A)
AH-04: Clustering (Room: Panorama IV)
AH-05: Localization II (Room: Erzsebet A)
AH-06: Energy-Efficient Networks (Room: Panorama IV)
AH-07: Scheduling I (Room: Panorama V)
AH-08: Security (Room: Corso B)
AH-09: Relay and Network Coding (Room: Panorama V)
AH-10: Scheduling II (Room: Margit B)
AH-11: Mobile and Vehicular Ad Hoc Networks I (Room: Panorama IV)
AH-12: Wireless Network Application (Room: Panorama IV)
AH-13: Network Lifetime (Room: Panorama V)
AH-14: Cooperative Networking (Room: Corso B)
AH-15: Mobile and Vehicular Ad Hoc Networks II (Room: Margit B)
AH-16: Delay Tolerant Networks (Room: Panorama IV)
AH-17: HetNet (Room: Panorama V)
AH-18: Performance Evaluation II (Room: Margit B)
AH-P1: Performance Evaluation (Rooms: Buda, Budapest, Pest)
Communication and Information Systems Security Symposium
CIS-01: Cloud and distributed applicationsecurity (Room: Duna Salon I)
CIS-02: Anomaly and Intrusion Detection - I (Room: Lanchid A)
CIS-03: Internet Security (Room: Lanchid A)
CIS-04: Anonimity and Privacy (Room: Margit B)
CIS-05: Anomaly and Intrusion Detection - II (Room: Duna Salon I)
CIS-06: Wireless Network Security - I (Room: Duna Salon I)
CIS-07: Wireless Network Security - II (Room: Duna Salon I)
CIS-08: Wireless Communications Security - I (Room: Duna Salon I)
CIS-09: Wireless Communications Security - II (Room: Ballroom II)
CIS-P1: Foundamentals of Information Security(poster) (Rooms: Buda, Budapest, Pest)
Communication QoS, Reliability & Modeling Symposium
CQR-01: Quality and Performance in Wireless andMobile Networks (Room: Duna Salon II)
CQR-02: Design and Virtualization of Networks (Room: Duna Salon II)
CQR-03: Overlay and P2P Networks (Room: Panorama IV)
CQR-04: Performance Modeling and Analysis (Room: Lanchid A)
CQR-05: Traffic Modeling and Characterization I (Room: Duna Salon II)
CQR-06: Quality, Performance and ResourceAllocation (Room: Duna Salon II)
CQR-07: Energy Efficient Communications (Room: Panorama III)
CQR-08: Real Time Networks and Media Traffic (Room: Lanchid A)
CQR-09: Traffic Modeling and Characterization II (Room: Duna Salon II)
CQR-10: Quality and Performance for Networks andServices (Room: Buda)
CQR-11: Grid, Data Centers and Network Migration (Room: Panorama III)
CQR-P1: QS, reliability and modeling Posters (Rooms: Buda, Budapest, Pest)
Cognitive Radio and Networks Symposium
CRN-01: Spectrum Sensing (1) (Room: Lanchid B)
CRN-02: Spectrum Sensing (2) (Room: Lanchid B)
CRN-03: Spectrum Sharing (Room: Lanchid B)
CRN-04: Spectrum Access and Management (Room: Erzsebet A)
CRN-05: Cognitive Radio Networks - Applications(1) (Room: Lanchid B)
CRN-06: Cognitive Radio Networks - PHY (1) (Room: Erzsebet A)
CRN-07: Cognitive Radio Networks - PHY (2) (Room: Erzsebet A)
CRN-08: Cognitive Radio Networks - Applications(2) (Room: Duna Salon II)
CRN-09: Cognitive Radio Networks - PHY (3) (Room: Erzsebet A)
CRN-10: Cognitive Radio Networks - MAC/Crosslayer (Room: Pest)
CRN-11: Cognitive Radio Networks - Routing (Room: Buda)
CRN-P1: CRN - Poster Session (Room: Budapest)
Communication Software and Services
CSS-01: Wireless networking - Services, Protocolsand Design (Room: Panorama V)
CSS-02: Wireless Networking - Theory and Analysis (Room: Panorama I)
CSS-03: Applications (Room: Panorama IV)
CSS-P1: CSS Poster (Rooms: Buda, Budapest, Pest)
Communication Theory Symposium
CT-01: Relay Channels I (Room: Duna salon III)
CT-02: MIMO I (Room: Erzsebet B)
CT-03: Interference Channels (Room: Duna salon III)
CT-04: Performance Analysis (Room: Erzsebet A)
CT-05: Energy Efficient Networks (Room: Duna salon III)
CT-06: MIMO II (Room: Duna salon III)
CT-07: Interference and Multiaccess Channels (Room: Erzsebet A)
CT-08: Coding Theory (Room: Margit A)
CT-09: Network Coding (Room: Pest)
CT-10: Multicell Optimization (Room: Duna salon III)
CT-11: Relay Channels II (Room: Ballroom III)
CT-12: Wireless Networks (Room: Erzsebet A)
CT-13: Information and Coding Theory (Room: Corso A)
CT-P1: Topics in Communication Theory (Room: Budapest)
Next-Generation Networking Symposium
NGN-01: P2P Networks and Services (Room: Corso B)
NGN-02: Virtual Networks I (Room: Margit B)
NGN-03: Virtual Networks II/Software DefinedNetworking (Room: Lanchid B)
NGN-04: Content Centric Networks I (Room: Ballroom II)
NGN-05: Network Coding/Self-organized and FutureNetworks (Room: Lanchid A)
NGN-06: Content Centric Networks II (Room: Panorama IV)
NGN-07: Energy efficiency (Room: Corso A)
NGN-08: Services and Mobile Applications (Room: Lanchid A)
NGN-09: Data Centers (Room: Margit B)
NGN-10: Content Centric Networks III (Room: Lanchid A)
NGN-11: Scheduling and Congestion Control (Room: Lanchid A)
NGN-12: Switches and Routers (Room: Corso B)
NGN-P1: Next Generation Networks Posters (Room: Budapest)
Optical Networks and Systems Symposium
ONS-01: Passive Optical Networks and AccessNetworks (Room: Duna Salon I)
ONS-02: Spectrum Elastic Optical Networks (Room: Panorama V)
ONS-03: Free-Space Optical Communications (Room: Panorama V)
ONS-04: Optical Transport, Grooming andResilience (Room: Margit B)
ONS-P1: Selected Areas in Optical NetworkingPoster Session (Room: Budapest)
Signal Processing for Communications Symposium
SPC-01: Estimation and Detection I (Room: Panorama III)
SPC-02: Transceiver Techniques I (Room: Margit B)
SPC-03: Equalization (Room: Panorama III)
SPC-04: Relay I (Room: Margit A)
SPC-05: MIMO I (Room: Istvan)
SPC-06: Cognitive Radio (Room: Panorama III)
SPC-07: OFDM (Room: Margit A)
SPC-08: Estimation and Detection II (Room: Panorama III)
SPC-09: Transceiver Techniques II (Room: Margit B)
SPC-10: Estimation, Detection, and Localization (Room: Panorama III)
SPC-11: Relay II (Room: Margit A)
SPC-12: MIMO II (Room: Istvan)
SPC-13: Interference Management (Room: Panorama III)
SPC-14: Modulation and Coding (Room: Margit A)
SPC-15: Beamforming (Room: Panorama III)
SPC-16: Compressed Sensing (Room: Margit A)
SPC-P1: Security and Cryptography (Poster) (Room: Budapest)
Wireless Communications Symposium
WC-01: Cooperative communications - 1 (Room: Ballroom III)
WC-02: Femtocells (Room: Panorama I)
WC-03: Multiuser MIMO - 1 (Room: Lanchid B)
WC-04: OFDM/OFDMA - 1 (Room: Corso A)
WC-05: Cellular systems - 1 (Room: Panorama I)
WC-06: Wireless networks - 1 (Room: Panorama V)
WC-07: Network coding and resource allocation (Room: Erzsebet B)
WC-08: Millimeter wave communications (Room: Corso A)
WC-09: Hetnets - 1 (Room: Panorama I)
WC-10: Interference channels (Room: Erzsebet B)
WC-11: Modulation and coding (Room: Corso A)
WC-12: Cooperative communications - 2 (Room: Ballroom III)
WC-13: Cooperative communications - 3 (Room: Ballroom III)
WC-14: Cellular systems - 2 (Room: Panorama I)
WC-15: Multiuser MIMO - 2 (Room: Erzsebet B)
WC-16: Hetnets - 2 (Room: Ballroom III)
WC-17: Scheduling (Room: Istvan)
WC-18: Relay selection (Room: Erzsebet B)
WC-19: Cooperative communications - 4 (Room: Ballroom III)
WC-20: Receiver design (Room: Panorama I)
WC-21: Wireless networks - 2 (Room: Corso A)
WC-22: Cognitive radio (Room: Ballroom III)
WC-23: Beamforming (Room: Panorama I)
WC-24: Channel modeling (Room: Erzsebet B)
WC-25: OFDM/OFDMA - 2 (Room: Duna salon III)
WC-26: MIMO (Room: Erzsebet B)
WC-27: Localization (Room: Corso A)
WC-28: Performance Analysis (Room: Panorama I)
WC-29: Multiuser MIMO - 3 (Room: Ballroom III)
WC-30: Resource allocation (Room: Panorama I)
WC-31: Two-way relaying (Room: Erzsebet B)
WC-P1: WCS poster session 1 (Room: Budapest)
WC-P2: WCS poster session 2 (Room: Budapest)
WC-P3: WCS poster session 3 (Room: Budapest)
WC-P4: WCS poster session 4 (Room: Budapest)
WC-P5: WCS poster session 5 (Room: Budapest)
Wireless Networking Symposium
WN-01: Applications, service and scheme (Room: Panorama II)
WN-02: Power, cost and system Control (Room: Panorama II)
WN-03: Standards and protocols (Room: Corso B)
WN-04: Resource allocation (Room: Panorama II)
WN-05: Traffic and throughput management (Room: Corso B)
WN-06: Capacity analysis (Room: Panorama II)
WN-07: Performance and system control (Room: Corso A)
WN-08: algorithm and approach (Room: Panorama II)
WN-09: Energy efficiency (Room: Corso B)
WN-10: Resource and power management (Room: Panorama II)
WN-11: Scheduling and control (Room: Corso B)
WN-12: Routing and network management (Room: Panorama II)
WN-13: Access control (Room: Corso A)
WN-14: Communication and information management (Room: Ballroom II)
WN-15: Vehicular Networks (Room: Panorama II)
WN-16: Mobility, handoff, and location management (Room: Ballroom II)
WN-17: Wireless networks (Room: Corso B)
WN-18: Quality-of-service provisioning (Room: Panorama II)
WN-P1: Network model and management (posters) (Room: Budapest)
Selected Areas in Communications - Access Systems and Networks Area
SA-AN-01: Access Systems and Networks (Room: Duna Salon I)
Selected Areas in Communications - Data Storage Area
SA-DS-01: Data Storage (Room: Duna Salon I)
Selected Areas in Communications - E-Health Area
SA-EH-01: SAC e-Health (Room: Margit A)
Selected Areas in Communications - Green Communication Systems and Networks
SA-GC-01: Green Communications & SignalProcessing I Energy Efficiency (Room: Duna Salon II)
SA-GC-02: Green Networking (Room: Duna salon III)
SA-GC-03: Green Communications & SignalProcessing II Energy Harvesting and Energy Management (Room: Duna Salon II)
SA-GC-04: Green Cloud Computing andCommunications (Room: Duna salon III)
SA-GC-05: Green Cellular Communication Networks (Room: Duna Salon II)
SA-GC-06: Green ICT Architecture, Strategies,Algorithms and Protocols (Room: Duna salon III)
Selected Areas in Communications - Power Line Communications Area
SA-PLC-01: Power Line Communications (Room: Buda)
Selected Areas in Communications - Smart Grids Area
SA-SG-01: Smart Grid and Optimisation (Room: Lanchid B)
SA-SG-02: Smart Grid Security (Room: Pest)
Selected Areas in Communications - Satellite & Space Communication Area
SA-SSC-01: Satellite and Space Communications 1 (Room: Duna Salon I)
SA-SSC-02: Satellite and Space Communications 2 (Room: Lanchid A)
Selected Areas in Communications - Posters
SAC-P1: Selected Areas in Comm. - Posters (Budapest)
Monday, 10 June 2013
AH-01: Routing (Panorama IV)
Chair: Xiaohua Tian (P.R. China Shanghai Jiaotong University)
11:00-11:18 Improving routing performance when several routing protocols are used sequentially in a WSN
Nancy
El Rachkidy (Blaise Pascal University, France), Alexandre Guitton
(Clermont University, France), Michel Misson (Equipe REPLIC, IUT
Clermont-Fd, France)
11:18-11:36 Simultaneous Routing and Multiplexing in Ad Hoc Networks with MIMO Links
Maggie
Cheng (Missouri University of Science and Technology, USA), Quanmin Ye
(Missouri University of Science and Technology, USA), Xiaochun Cheng
(Middlesex University, United Kingdom)
11:36-11:54 A Destination Information Based Probabilistic Routing Protocol for Vehicular Sensor Networks
Hui
Tong (Southeast University, P.R. China), Xu Wu (Southeast University,
P.R. China), Jun Zheng (Southeast University, P.R. China)
11:54-12:12 PHRHLS: A Movement-Prediction-based Joint Routing and Hierarchical Location Service for VANETs
Marwane
Ayaida (University of Reims Champagne-Ardenne & CReSTIC, France),
Mohtadi Barhoumi (University of Reims Champagne Ardenne, France), Hacene
Fouchal (Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Yacine
Ghamri-Doudane (ENSIIE & Université Paris-Est (LIGM Lab), France),
Lissan Afilal (CReSTIC, France)
12:12-12:30 On the Overhead of Ad Hoc Routing Protocols with Finite Buffers
Min
Sheng (Xidian University, P.R. China), Yang Xu (Xidian University, P.R.
China), Jia Liu (Xidian University, P.R. China), Yan Shi (Xidian
University, P.R. China)
AH-02: Cognitive Wireless Networks (Panorama V)
Chair: Dieter Hogrefe (Germany University of Goettingen)
11:00-11:22 On Designing Truthful Spectrum Auctions for Variable Bandwidths
Tingting Chen (Oklahoma State University, USA), Sheng Zhong (Nanjing University, P.R. China)
11:22-11:45 Network Partition-Aware Geographical Data Dissemination
Leandro
Aparecido Villas (UFMG, Brazil), Azzedine Boukerche (University of
Ottawa, Canada), Regina Borges de Araujo (Federal University of Sao
Carlos, Brazil), Antonio A.F. Loureiro (Federal University of Minas
Gerais, Brazil), Jo Ueyama (USP, Brazil)
11:45-12:07 Social Network Generation and Friend Ranking Based on Mobile Phone Data
Mustafa
Ä° AkbaĆ (University of Central Florida, USA), Raghu Avula (University
of Central Florida, USA), Mostafa Bassiouni (University of Central
Florida, USA), Damla Turgut (University of Central Florida, USA)
12:07-12:30 Hybrid Channel Assignment in Multi-hop Multi-radio Cognitive Ad Hoc Network
Jiaxiao
Zheng (Shanghai Jiaotong University, P.R. China), Wenjun Xu (Shanghai
Jiaotong University, P.R. China), Gaofei Sun (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), Xiaohua Tian (Shanghai Jiaotong University,
P.R. China), Xinbing Wang (Shanghai Jiaotong University, P.R. China)
AH-03: Localization I (Erzsebet A)
Chair: Melike Erol-Kantarci (Canada University of Ottawa)
11:00-11:18 A New Splitting-Merging Paradigm for Distributed Localization in Wireless Sensor Networks
S.
Alireza Motevallian (Australian National University (ANU), Australia),
Lu Xia (The Australian National University, Australia), Brian Anderson
(Australian National University & National ICT Australia, Australia)
11:18-11:36 L-MAC: Localization packet scheduling for an underwater acoustic sensor network
Hamid
Ramezani (Delft University of Technology, The Netherlands), Geert Leus
(Delft University of Technology, The Netherlands)
11:36-11:54 A Fast Location-based Handoff Scheme for Vehicular Networks
Yikun
Wang (University of Ottawa, Canada), Mohammed Almulla (Kuwait
University, Kuwait), Zhenxia Zhang (University of Ottawa, Canada),
Azzedine Boukerche (University of Ottawa, Canada)
11:54-12:12 Fault Tolerant Target Localization and Tracking in Binary WSNs using Sensor Health State Estimation
Christos
Laoudias (University of Cyprus & KIOS Research Center for
Intelligent Systems and Networks, Cyprus), Michalis P Michaelides
(Cyprus University of Technology, Cyprus), Christos Panayiotou
(University of Cyprus, Cyprus)
12:12-12:30 A Distributed Localization in Wireless Sensor Networks Utilizing AOD Estimation and Rotation Synthetic Aperture Technique
Wenjie
Wang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Bin Li (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Qinye Yin (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China), Bin Yang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China)
CIS-01: Cloud and distributed application security (Duna Salon I)
Chair: Alex Borges Vieira (Brazil Universidade Federal de Juiz de Fora)
11:00-11:18 Ensuring Data Privacy by Hybrid Cloud
Xueli Huang (Temple University, USA), Xiaojiang Du (Temple University, USA)
11:18-11:36 A General Cloud Firewall Framework with Dynamic Resource Allocation
Shui
Yu (Deakin University, Australia), Robin Doss (Deakin University,
Australia), Wanlei Zhou (Deakin University, Australia), Song Guo (The
University of Aizu, Japan)
11:36-11:54 Privacy-Preserving Public Auditing for Shared Cloud Data Supporting Group Dynamics
Boyang
Wang (Xidian University & Utah State University, P.R. China), Hui
Li (Xidian University, P.R. China), Ming Li (Utah State University, USA)
11:54-12:12 A Privacy Preserving Distributed Reputation Mechanism
Emmanuelle
Anceaume (IRISA, France), Gilles Guette (University of Rennes 1,
France), Paul Lajoie-Mazenc (University of Rennes 1, France), Nicolas
Prigent (SUPELEC, France), Valérie Viet Triem Tong (SUPELEC, France)
12:12-12:30 A Performance Prediction Scheme for Computation-Intensive Applications on Cloud
Hongli
Zhang (Harbin Institute of Technology, P.R. China), Panpan Li (Harbin
Institute of Technology, P.R. China), Zhigang Zhou (Harbin Institute of
Technology, P.R. China), Xiaojiang Du (Temple University, USA), Weizhe
Zhang (Harbin Institute of Technology, P.R. China)
CIS-02: Anomaly and Intrusion Detection - I (Lanchid A)
Chair: Ilona Murynets (USA AT&T Security Research Center)
11:00-11:18 Intrusion detection in distributed systems, an approach based on taint marking
Christophe
Hauser (Supélec, France), Frédéric Tronel (Supélec, France), Colin
Fidge (Queensland University of Technology, Australia), Ludovic MĂ©
(SUPELEC, France)
11:18-11:36 Improved Detection and Correlation of Multi-Stage VoIP Attack Patterns by using a Dynamic Honeynet System
Dirk
Hoffstadt (University of Duisburg-Essen, Germany), Niels Wolff
(University of Duisburg-Essen, Germany), Stefan Monhof (University of
Duisburg-Essen, Germany), Erwin P. Rathgeb (UniversitÀt Duisburg-Essen,
Germany)
11:36-11:54 Model Checking Invariant Security Properties in OpenFlow
Sooel
Son (The University of Texas at Austin, USA), Seungwon Shin (Texas
A&M University, USA), Vinod Yegneswaran (SRI International, USA),
Phillip A Porras (SRI International, USA), Guofei Gu (Texas A&M
University, USA)
11:54-12:12 Dynamic Probing for Intrusion Detection under Resource Constraints
Keqin
Liu (University of California, Davis, USA), Qing Zhao (University of
California at Davis, USA), Ananthram Swami (Army Research Lab., USA)
12:12-12:30 Spectrum Analysis for Detecting Slow-Paced Persistent Activities in Network Security
Li
Ming Chen (Academia Sinica, Taiwan), Meng Chang Chen (Academia Sinica,
Taiwan), Yeali S Sun (National Taiwan University, Taiwan), Wanjiun Liao
(National Taiwan University, Taiwan)
CQR-01: Quality and Performance in Wireless and Mobile Networks (Duna Salon II)
Chair: Vinod Sharma (India Indian Institute of Science)
11:00-11:18 Mobility-aware Admission Control with QoS Guarantees in OFDMA Femtocell Networks
Long
Bao Le (INRS, University of Quebec, Canada), Ekram Hossain (University
of Manitoba, Canada), Dusit Niyato (Nanyang Technological University,
Singapore), Dong In Kim (Sungkyunkwan University (SKKU), Korea)
11:18-11:36 Evaluation of the Minstrel Rate Adaptation Algorithm in IEEE 802.11g WLANs
Dong
Xia (Victoria University of Wellington & Victoria University, New
Zealand), Jonathan Hart (Victoria University of Wellington, New
Zealand), Qiang Fu (Victoria University of Wellington, New Zealand)
11:36-11:54 Cooperative Task Assignment for Distributed Deployment of Applications in WSNs
Virginia
Pilloni (University of Cagliari, Italy), Pirabakaran Navaratnam
(University of Surrey, United Kingdom), Serdar Vural (University of
Surrey & Centre for Communication Systems Research, United Kingdom),
Luigi Atzori (University of Cagliari, Italy), Rahim Tafazolli
(University of Surrey, United Kingdom)
11:54-12:12 Energy and Delay Analysis of Contention Resolution Mechanisms for Machine-to-Machine Networks based on Low-Power WiFi
Francisco
VĂĄzquez-Gallego (Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya
(CTTC), Spain), Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de
Telecomunicacions de Catalunya - CTTC, Spain), Luis Alonso (Universidad
Politecnica de Catalunya, Spain)
12:12-12:30 Improving Energy Efficiency in Green Femtocell Networks: A Hierarchical Reinforcement Learning Framework
Xianfu
Chen (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland), Honggang
Zhang (Université Européenne de Bretagne (UEB) and Supelec &
Zhejiang University, France), Tao Chen (VTT Technical Research Centre of
Finland, Finland), Mika Lasanen (VTT Technical Research Centre of
Finland, Finland)
CRN-01: Spectrum Sensing (1) (Lanchid B)
Chair: Hamed Ahmadi (Ireland Trinity College Dublin)
11:00-11:18 The Effect of Noise Correlation on Fractional Sampling based Spectrum Sensing
Shree
Krishna Sharma (University of Luxembourg, Luxemburg), Symeon
Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxemburg), Björn Ottersten (KTH
Royal Institute of Technology, Sweden)
11:18-11:36 New Algorithms for Wideband Spectrum Sensing Via Compressive Sensing
Shwetank Mistry (Imagination Technologies, India), Vinod Sharma (Indian Institute of Science, India)
11:36-11:54 ReDiSen: Reputation-based Secure Cooperative Sensing in Distributed Cognitive Radio Networks
Tongjie
Zhang (University of Calgary, Canada), Reihaneh Safavi-Naini
(University of Calgary, Canada), Zongpeng Li (University of Calgary,
Canada)
11:54-12:12 A Novel Asynchronous Cooperative Spectrum Sensing Scheme
Chunxing
Jiang (University of Alberta, Canada), Norman C. Beaulieu (University
of Alberta, Canada), Chunxiao Jiang (University of Maryland, College
Park, USA)
12:12-12:30 Utilizing Misleading Information for Cooperative Spectrum Sensing in Cognitive Radio Networks
Shameek
Bhattacharjee (University of Central Florida, USA), Saptarshi Debroy
(University of Central Florida, USA), Mainak Chatterjee (University of
Central Florida, USA), Kevin Kwiat (Air Force Research Laboratory, USA)
CSS-P1: CSS Poster (Buda, Budapest, Pest)
Chair: Noel Crespi (France Institut Mines-Télécom, Télécom SudParis)
11:00-11:30 Location-aware Alert System for Mobile Devices
Philip
Sibley (Dublin City University, Ireland), Ramona Trestian (Dublin City
University & IBM, Ireland), Gabriel-Miro Muntean (Dublin City
University, Ireland)
11:30-12:00 Network Coding Over The 232â5 Prime Field
Morten
V. Pedersen (Aalborg University, Denmark), Janus Heide (Aalborg
University, Denmark), PĂ©ter Vingelmann (Budapest University of
Technology and Economics & Aalborg University, Hungary), Frank H.P.
Fitzek (Aalborg University, Denmark)
12:00-12:30 Pedestrian Collision Avoidance In Vehicular Networks
Mohamed
Amine Abid (Universite Sherbrooke, Canada), Omar Chakroun (Université
de Sherbrooke, Canada), Soumaya Cherkaoui (Université de Sherbrooke,
Canada)
CT-01: Relay Channels I (Duna salon III)
Chair: Riccardo Raheli (Italy University of Parma)
11:00-11:18 On Channel State Feedback for Two-Hop Networks Based on Low Rank Matrix Recovery
Jan
Schreck (Technische UniversitÀt Berlin, Germany), Peter Jung
(TU-Berlin, Heinrich-Hertz-Chair for Mobile Communication Technology
& Fraunhofer German-Sino Lab for Mobile Communications - MCI,
Germany), Slawomir Stanczak (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute &
Technische UniversitÀt Berlin, Germany)
11:18-11:36 On Bi-directional Lossy Communication of Correlated Gaussian Sources
Masoud
Badiei Khuzani (University of Waterloo, Canada), Hamidreza Ebrahimzadeh
Saffar (University of Waterloo, Canada), Jesse Haber-Kucharsky
(University of Waterloo, Canada), Patrick Mitran (University of
Waterloo, Canada)
11:36-11:54 Low Density Lattice Codes for the Relay Channel
Nuwan
S. Ferdinand (University of Oulu, Finland), Matthew Nokleby (Duke
University, USA), Behnaam Aazhang (Rice University, USA)
11:54-12:12 On the Performance of Multi-Antenna AF Relaying Systems over Nakagami-m Fading Channels
Ehsan
Soleimani-Nasab (K. N. Toosi University of Technology, Iran), Michail
Matthaiou (Chalmers University of Technology, Sweden), Mehrdad
Ardebilipour (Khajeh Nasir university, Iran)
12:12-12:30 Amplify-and-Forward Relay Beamforming for Secrecy with Cooperative Jamming and Imperfect CSI
Sanjay
Vishwakarma (Indian Institute of Science, Bangalore, India), A.
Chockalingam (Indian Institute of Science, India)
NGN-01: P2P Networks and Services (Corso B)
Chair: Kalman Graffi (Germany UniversitĂ€t DĂŒsseldorf)
11:00-11:18 A P2P Query Algorithm based on Betweenness Centrality Forwarding in Opportunistic Networks
Jianwei
Niu (Beihang University, P.R. China), Yazhi Liu (Hebei United
University, P.R. China), Lei Shu (Guangdong University of Petrochemical
Technology, P.R. China), Bin Dai (Beihang University, P.R. China)
11:18-11:36 Lightweight Gossip-based Distribution Estimation
Amir
H. Payberah (KTH - Royal Institute of Technology & Swedish
Institute of Computer Science, Sweden), Hanna Kavalionak (University of
Trento, Italy), Alberto Montresor (University of Trento, Italy), Jim
Patrick Dowling (SICS, Sweden), Seif Haridi (KTH - The Royal Institute
of Technology & SICS, Sweden)
11:36-11:54 Symbiotic Coupling of P2P and Cloud Systems: The Wikipedia Case
Lars Bremer (University of Paderborn, Germany), Kalman Graffi (UniversitĂ€t DĂŒsseldorf, Germany)
11:54-12:12 iPeer TV: a P2P IPTV Architecture with Fast Channel Switching
Daniel
A. G. Manzato (State University of Campinas, Brazil), Nelson L. S. da
Fonseca (State University of Campinas, Brazil)
12:12-12:30 Coordination in P2P Management Overlays to Improve Decentralized Detection of SLA Violations
JĂ©ferson
Nobre (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil), Lisandro Z
Granville (Federal University of Rio Grande do Sul, Brazil), Alexander
Clemm (Cisco Systems, Inc., USA), Alberto Gonzalez Prieto (Cisco
Systems, Inc., USA)
ONS-P1: Selected Areas in Optical Networking Poster Session (Budapest)
Chair: Admela Jukan (Germany Technische UniversitÀt Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig)
11:00-11:12 Transport Layer Protocol for Optical Flow-Switched Networks
Henna Huang (MIT, USA), Vincent Chan (Massachusetts Institute of Technology, USA)
11:12-11:25 Area Spectral Efficiency Performance Comparison between VLC and RF Femtocell Networks
Irina
Stefan (Jacobs University, Germany), Harald Burchardt (University of
Edinburgh, United Kingdom), Harald Haas (The University of Edinburgh,
United Kingdom)
11:25-11:38 On Routing and Aggregation of Many-to-Many Sessions over Green WDM Optical Networks
Weigang
Hou (Northeastern University, P.R. China), Lei Guo (Northeastern
University, P.R. China), Zeyu Zheng (City University of Hong Kong, Hong
Kong)
11:38-11:51 Energy Optimization in Optical Grids through Anycasting
Ying Chen (University of Windsor, Canada), Arunita Jaekel (University of Windsor, Canada)
11:51-12:04 The Control Algorithm and the FPGA Controller for Non-interruptive Rearrangeable Log2(N; 0; p) Switching Networks
Marek
Michalski (Poznan University of Technology & Chair of Communication
and Computer Networks, Poland), Wojciech Kabacinski (Poznan University
of Technology, Poland)
12:04-12:17 Performance of Free-Space Optical MIMO Systems Using SC-QAM Over Atmospheric Turbulence Channels
Ha
Duyen Trung (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam), Bach
Vu (The University of Aizu, Japan), Anh T. Pham (The University of
Aizu, Japan)
12:17-12:30 Static Manycast Advance Reservation in Split-Incapable Optical Networks
Tim
Entel (University of Massachusetts Dartmouth, USA), Arush G Gadkar
(University of Massachusetts, Dartmouth, USA), Vinod M. Vokkarane
(University of Massachusetts Dartmouth / Massachusetts Institute of
Technology (MIT), USA)
SPC-01: Estimation and Detection I (Panorama III)
Chair: Chau Yuen (Singapore Singapore University of Technology and Design)
11:00-11:18 A New Candidate Adding Algorithm for Coded MIMO Systems with Fixed-Complexity Detection
Tsubaki Takuma (Yokohama National University, Japan), Hideki Ochiai (Yokohama National University, Japan)
11:18-11:36 Blind Identification of the Uplink Scrambling Code Index of a WCDMA Transmission and Application to Femtocell Networks
Mathieu
des Noes (CEA -LETI Minatec, France), Valentin Savin (CEA LETI,
France), Laurent Ros (GIPSA-lab & INPG & CNRS organisation,
France), Jean-Marc Brossier (GIPSA-lab/DIS - BP 46
Saint-Martin-d'HĂšres, France)
11:36-11:54 Sampling Walls in Signal Detection of Bernoulli Nonuniformly Sampled Signals
Josep
Font-Segura (Technical University of Catalonia, Spain), Gregori Vazquez
(Technical University of Catalonia, Spain), Jaume Riba (UPC, Spain)
11:54-12:12 Mismatched Hypothesis Testing with Application to Digital Modulation Classification
Yoojin
Choi (Samsung US R&D Center, USA), Dongwoon Bai (Samsung US R&D
Center, USA), Jungwon Lee (Samsung US R&D Center, USA)
12:12-12:30 Blind Primary User Identification in MIMO Cognitive Networks
Amiotosh
Ghosh (Concordia University, Canada), Walaa Hamouda (Concordia
University, Canada), Iyad Dayoub (University Lille Nord de France
IEMN-DOAE CNRS UMR 8520 UVHC & Concordia University Montreal,
France)
SPC-02: Transceiver Techniques I (Margit B)
Chair: Yabo Li (P.R. China Zhejiang University)
11:00-11:18 A New Method to Simultaneously Estimate TX/RX IQ Imbalance and Channel for OFDM Systems
Yabo
Li (Zhejiang University, P.R. China), Linlin Fan (Zhejiang University,
P.R. China), Hai Lin (Osaka Prefecture University, Japan), Minjian Zhao
(Zhejiang University, P.R. China)
11:18-11:36 FPGA Implementation of QR Decomposition for MIMO-OFDM Using Four CORDIC Cores
Bing
Han (Missouri University of Science and Technology, USA), Zengli Yang
(Missouri University of Science and Technology, USA), Yahong Rosa Zheng
(Missouri University of Science and Technology, USA)
11:36-11:54 Analyzing the Signal-to-Noise Ratio of Direct Sampling Receivers
Bjoern
Almeroth (Technische UniversitÀt Dresden, Germany), Stefan Krone (TU
Dresden, Germany), Gerhard Fettweis (Technische UniversitÀt Dresden,
Germany)
11:54-12:12 Adaptive signal conditioning algorithms to enable wideband signal digitization
Abhishek
Ghosh (University of California, Los Angeles, USA), Sudhakar Pamarti
(University of California, Los Angeles, USA)
12:12-12:30 SDMA for filterbank with Tomlinson Harashima precoding
MĂ rius Caus (Universitat Politecnica de Catalunya (UPC), Spain), Ana Perez-Neira (UPC, Spain)
WC-01: Cooperative communications - 1 (Ballroom III)
Chair: Manav Bhatnagar (India Indian Institute of Technology Delhi)
11:00-11:18 Performance Analysis of Decode-and-Forward Relaying with Optimum Combining in the Presence of Co-Channel Interference
Navod Suraweera (University of Alberta, Canada), Norman C. Beaulieu (University of Alberta, Canada)
11:18-11:36 Performance Analysis of Cooperative DF Relaying over Correlated Nakagami-m Fading Channels
Kai
Yang (Alcatel-Lucent Shanghai Bell Co., Ltd, P.R. China), Jie Yang
(Beijing Institute of Technology, P.R. China), Jinsong Wu (Bell
Laboratories & Alcatel-Lucent, P.R. China), Chengwen Xing (Beijing
Institute of Technology & University of Hong Kong, P.R. China)
11:36-11:54 Multi-Hop Amplify-and-Forward Relaying Cooperation in the Presence of I/Q Imbalance
Jian
Qi (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi
Arabia), Sonia AĂŻssa (INRS, University of Quebec, Canada), Mohamed-Slim
Alouini (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Saudi Arabia)
11:54-12:12 Outage Analysis of Nth-Best DF Relay Networks in the Presence of CCI over Rayleigh Fading Channels
Anas
M. Salhab (King Fahd University of Petroleum & Minerals, Saudi
Arabia), Fawaz Al-Qahtani (Texas A&M University at Qatar &
Eduncation City, Qatar), Salam A. Zummo (KFUPM, Saudi Arabia), Hussein
Alnuweiri (Texas A&M University, Qatar)
12:12-12:30 Decentralized Relay Coordination for Weighted Sum Rate Maximization in TDD Multiuser Multi-Relay Systems
Qi
Sun (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Lihua Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Ping Zhang (Wireless Technology Innovation Lab, Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
WC-02: Femtocells (Panorama I)
Chair: Athanasios V. Vasilakos (Greece National Technical University of Athens)
11:00-11:18 Outage Constrained Transmission Optimization for MISO Two-Tier Femtocell Networks
Kun-Yu
Wang (National Tsing Hua University, Taiwan), Neil Jacklin (University
of California, Davis, USA), Zhi Ding (University of California at Davis,
USA), Chong-Yung Chi (National Tsing Hua University, Taiwan)
11:18-11:36 Distributed Cross-Layer Resource Allocation for Statistical QoS Provisioning in Femtocell Networks
Cen
Lin (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Meixia Tao (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Gordon StĂŒber (Georgia Institute of
Technology, USA), Yuan Liu (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
11:36-11:54 Bit-Map Based Resource Partitioning in LTE-A Femto Deployment
Petri
Luoto (University of Oulu, Finland), Jouko T Leinonen (Ericsson,
Finland), Pekka Pirinen (University of Oulu, Finland), Vinh Van Phan
(Nokia Siemens Networks, Finland), Matti Latva-aho (UoOulu, Finland)
11:54-12:12 Analysis of Area Spectral Efficiency for Co-Channel Deployed Macrocell-Femtocell OFDMA Networks
Prabhu
Chandhar (Indian Institute of Technology Kharagpur, India), Suvra
Sekhar Das (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
12:12-12:30 Cross-tier Interference Mitigation in Femto-Macro Cellular Architecture in Downlink
Rizwan Ghaffar (University of Waterloo, Canada), Pin-Han Ho (University of Waterloo, Canada)
WC-04: OFDM/OFDMA - 1 (Corso A)
Chair: Linglong Dai (P.R. China Tsinghua University)
11:00-11:18 Diversity Analysis of Bit-Interleaved Coded Multiple Beamforming with Orthogonal Frequency Division Multiplexing
Boyu Li (University of California, Irvine, USA), Ender Ayanoglu (University of California, Irvine, USA)
11:18-11:36 Conditional Outage Performance Analysis Framework for OFDM Channels
Bo
Bai (Tsinghua University, P.R. China), Wei Chen (Tsinghua University,
P.R. China), Khaled B. Letaief (The Hong Kong University of Science and
Technology, Hong Kong), Zhigang Cao (Tsinghua University, P.R. China)
11:36-11:54 Low Complexity Precoded OFDM System
Sabah
Nayyef (University, United Kingdom), Charalampos C. Tsimenidis
(Newcastle University, United Kingdom), Bayan S Sharif (Khalifa
University, UAE), Arafat J. Al-Dweik (Khalifa University, UAE), Said
Boussakta (Newcastle University, United Kingdom)
11:54-12:12 Signalling-Assisted Modulation Classification in Wireless OFDM Systems With Adaptive Modulation and Coding
Lars Haering (University Duisburg-Essen, Germany), Christian Kisters (University Duisburg-Essen, Germany)
12:12-12:30 A Robust Low Complexity Frequency Domain Iterative Block DFE for SC-FDMA System
Qiucai
Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Chaowei Yuan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Jinbo Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China), Yingxue Li (Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China)
WC-P1: WCS poster session 1 (Budapest)
Chair: ( )
11:00-11:00 Finite-State Markov Modeling of Tunnel Channels in Communication-based Train Control (CBTC) Systems
Hongwei
Wang (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Li Zhu (Carleton University, Canada), Tao Tang (Beijing
Jiaotong University, P.R. China), Bing Ning (State Key Laboratory of
Rail Traffic Control and Safety, P.R. China)
11:00-11:00 Interference Engineering for Network Secrecy in Nakagami Fading Channels
Alberto
Rabbachin (Massachusetts Institute of Technology, USA), Andrea Conti
(ENDIF University of Ferrara, WiLAB University of Bologna, Italy), Moe
Win (Massachusetts Institute of Technology, USA)
11:00-11:00 Envelope Level Crossing Rate in Mobile-to-Mobile Underwater Fading Channels
Bryan
Blankenagel (Georgia Institute of Technology, USA), Alenka G. Zajic
(Georgia Institute of Technology, USA)
WN-01: Applications, service and scheme (Panorama II)
Chair: Cheng Li (Canada Memorial University of Newfoundland)
11:00-11:18 Impact of Emerging Social Media Applications on Mobile Networks
Tarik Taleb (NEC Europe Ltd., Germany), Adlen Ksentini (University of Rennes 1 / IRISA Lab, France)
11:18-11:36 Channel Selection for Heterogeneous Nodes in Cognitive Networks
Amiotosh Ghosh (Concordia University, Canada), Walaa Hamouda (Concordia University, Canada)
11:36-11:54 Admission Control Scheme for Proxy Mobile IPv6 Networks
Nika
Naghavi (King's College London, United Kingdom), Vasilis Friderikos
(King's College London, United Kingdom), Toktam Mahmoodi (King's College
London, United Kingdom), Hamid Aghvami (King's College London, United
Kingdom)
11:54-12:12 Outage Performance of a Network Model based on Average User Distance in Cellular Systems
Aroba Khan (University of Sydney, Australia), Abbas Jamalipour (University of Sydney, Australia)
12:12-12:30 Multicast Service Delivery Solutions in LTE-Advanced Systems
Leonardo
Militano (Mediterranea University of Reggio Calabria, Italy), Massimo
Condoluci (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy), Giuseppe
Araniti (University "Mediterranea" of Reggio Calabria, Italy), Antonio
Iera (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy)
WN-P1: Network model and management (posters) (Budapest)
Chair: Adlen Ksentini (France University of Rennes 1 / IRISA Lab)
11:00-11:11 Incentive Mechanism for Access Permission and Spectrum Trading in Femtocell Network
Jikai
Yin (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Gaofei Sun (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Feng Yang (Shanghai Jiaotong
University, P.R. China), Xiaoying Gan (Shanghai Jiao Tong University
& Calit2, University of California, San Diego, P.R. China), Xinbing
Wang (Shanghai Jiaotong University, P.R. China)
11:11-11:22 Evaluation of Jumboframes Feasibility in LTE Access Networks
Marco
Mezzavilla (University of Padova, Italy), Davide Chiarotto (New Vision
Group, Italy), Daniel Corujo (Instituto de TelecomunicaçÔes Aveiro
& Universidade de Aveiro, Portugal), Michelle M Wetterwald (EURECOM,
France), Michele Zorzi (UniversitĂ degli Studi di Padova, Italy)
11:22-11:33 Optimal client association, airtime sharing and contention resolution in throughput fair multi-cell WLANs with hidden APs
Jun
Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Jason Min Wang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong
Kong), Ying Wang (The Hong Kong University of Science and Technology,
Hong Kong), Brahim Bensaou (The Hong Kong University of Science and
Technology, Hong Kong)
11:33-11:44 Analytical Evaluation of Coverage-Oriented Femtocell Network Deployment
He
Wang (Australian National University & NICTA, Australia), Xiangyun
Zhou (The Australian National University, Australia), Mark C Reed (UNSW
Canberra, Australia)
11:44-11:56 Opportunistic Network Coding for Two-way Relay Fading Channels
Ni
Ding (The University of New South Wales, Australia), Ido Nevat (CSIRO,
Australia), Gareth Peters (University College London London, United
Kingdom), Jinhong Yuan (University of New South Wales, Australia)
11:56-12:07 Collaborative Multi-Layer Network Coding for Cellular Cognitive Radio Networks
Sameh
Sorour (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Saudi Arabia), Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of Science
and Technology, USA), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of
Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
12:07-12:18 Algebraic Connectivity of Degree Constrained Spanning Trees for FSO Networks
Hui
Zhou (Auburn University, USA), Alireza Babaei (Virginia Tech, USA),
Shiwen Mao (Auburn University, USA), Prathima Agrawal (Auburn
University, USA)
12:18-12:29 A Data Dissemination Protocol for Urban Vehicular Ad hoc Networks with Extreme Traffic Conditions
Guilherme
Maia (Federal University of Minas Gerais, Brazil), Azzedine Boukerche
(University of Ottawa, Canada), Andre Aquino (Universidade Federal de
Alagoas, Brazil), Aline Carneiro Viana (INRIA, France), Antonio A.F.
Loureiro (Federal University of Minas Gerais, Brazil)
AH-04: Clustering (Panorama IV)
Chair: Damla Turgut (USA University of Central Florida)
14:00-14:18 Mobility-Centric Energy Efficient and Fault Tolerant Clustering Protocol of Wireless Sensor Network
Lutful
Karim (Ryerson University, Canada), Jalal N Almhana (Universite de
Moncton, Canada), Nidal Nasser (Alfaisal University, Saudi Arabia)
14:18-14:36 MAC Finite Buffer Impact on the Performance of Cluster-Tree based WSNs
Irfan
S. Al-Anbagi (University of Ottawa, Canada), Mounib Khanafer
(University of Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa,
Canada)
14:36-14:54 Achieving Pareto Optimal Equilibria in Energy Efficient Clustered Ad Hoc Networks
Luca
Rose (Supélec & Thales Communication, France), Samir M. Perlaza
(Princeton University, USA), Christophe J. Le Martret (THALES
Communications, France), MĂ©rouane Debbah (Supelec, France)
14:54-15:12 Using Mobile Data Collectors to Federate Clusters of Disjoint Sensor Network Segments
Bhuvana
Kalyanasundaram (University of Maryland Baltimore County, USA), Mohamed
Younis (University of Maryland Baltimore County, USA)
15:12-15:30 Fuzzy Forwarding for Opportunistic Networks
Peiyan
Yuan (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Huadong Ma (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China)
AH-05: Localization II (Erzsebet A)
Chair: Dieter Hogrefe (Germany University of Goettingen)
14:00-14:18 Robust Wireless Multihop Localization Using Mobile Anchors
Walid
M. Ibrahim (Queen's University, Canada), Abd-Elhamid M. Taha (Alfaisal
University, Saudi Arabia), Hossam S. Hassanein (Queen's University,
Canada)
14:18-14:36 Human Activity Classification and Localization Algorithm Based on Temporal-Spatial Virtual Array
Yoshihisa Okamoto (Keio University, Japan), Tomoaki Ohtsuki (Keio University, Japan)
14:36-14:54 An Enhanced Capture Scheme for IEEE 802.15.4 Wireless Sensor Networks
Ghalem
Boudour (Grenoble Institute of Technology, France), Martin Heusse
(Grenoble Informatics Laboratory & Grenoble INP, France), Andrzej
Duda (Grenoble Institute of Technology, France)
14:54-15:12 Event Coverage in Theme Parks Using Wireless Sensor Networks with Mobile Sinks
GĂŒrkan Solmaz (University of Central Florida, USA), Damla Turgut (University of Central Florida, USA)
15:12-15:30 Small Worlds in Multi-channel Wireless Networks: An Analytical Approach
Bo
Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Muqing Wu (BUPT, P.R. China), Jingrong Wen (Beijing University of Posts
and Telecommunications, P.R. China), Wang Dongyang (BUPT, P.R. China)
CIS-03: Internet Security (Lanchid A)
Chair: Meng Chang Chen (Taiwan Academia Sinica)
14:00-14:18 Protect Sensitive Sites from Phishing Attacks Using Features Extractable from Inaccessible Phishing URLs
Weibo
Chu (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Bin Benjamin Zhu
(Microsoft, P.R. China), Feng Xue (Microsoft Research Asia, P.R. China),
Xiaohong Guan (Xiâan Jiaotong University & Tsinghua University,
P.R. China), Zhongmin Cai (Xi'an Jiaotong University, P.R. China)
14:18-14:36 An Empirical Analysis of Family in the Tor Network
Wang
Xiao (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences
& 1 Institute of Information Engineering Chinese Academy of Sciences
2 National Engineering Laboratory, P.R. China), Jinqiao Shi (Institute
of Information Engineering, Chinese Academy of Sciences, P.R. China),
Binxing Fang (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of
Sciences, P.R. China), Li Guo (Institute of Information Engineering,
Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
14:36-14:54 RobuRec: Robust Sybil Attack Defense in Online Recommender Systems
Giseop Noh (Seoul National University, Korea), Chong-kwon Kim (Seoul National University, Korea)
14:54-15:12 Pollution and Whitewashing Attacks in a P2P Live Streaming System: Analysis and Counter-Attack
Rafael
Almeida (Federal University of Juiz de Fora, Brazil), José Augusto
Miranda Nacif (Universidade Federal de Viçosa, Brazil), Ana Paula da
Silva (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil), Alex Borges Vieira
(Universidade Federal de Juiz de Fora, Brazil)
15:12-15:30 On Effective Localization Attacks Against Internet Threat Monitors
Wei
Yu (Towson University, USA), Sixiao Wei (Towson University, USA),
Guanhui Ma (Towson University, USA), Xinwen Fu (University of
Massachusetts Lowell, USA), Nan Zhang (The George Washington University,
USA)
CQR-02: Design and Virtualization of Networks (Duna Salon II)
Chair: Tibor Cinkler (Hungary Budapest University of Technology and Economics)
14:00-14:18 Towards Survivable Network Virtualization
Qian
Hu (Georgia State University, USA), Yang Wang (Georgia State
University, USA), Xiaojun Cao (Georgia State University, USA)
14:18-14:36 QoS-aware Optimal Resilient Virtual Networks
Arsany
Basta (Technical University of Munich & Nokia Siemens Networks,
Germany), Isil B. Barla (Technical University of Munich & Nokia
Siemens Networks Germany, Germany), Marco Hoffmann (Nokia Siemens
Networks GmbH & Co. KG, Germany), Georg Carle (Technische
UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany)
14:36-14:54 Substrate Network House Cleaning via Live Virtual Network Migration
Bassem
Wanis (University of Ottawa, Canada), Nancy Samaan (University of
Ottawa, Canada), Ahmed Karmouch (University of Ottawa, Canada)
14:54-15:12 Live Migration in Green Virtualized Networks
Esteban
Rodriguez (State University of Campinas, Brazil), Gustavo Alkmim (State
University of Campinas, Brazil), Daniel M. Batista (University of Sao
Paulo, Brazil), Nelson L. S. da Fonseca (State University of Campinas,
Brazil)
15:12-15:30 Algorithm for traffic grooming of batches of deadline-driven requests
Juliana
De Santi (State University of Campinas, Brazil), Nelson L. S. da
Fonseca (State University of Campinas, Brazil), Gustavo Bittencourt
Figueiredo (Federal University of Bahia, Brazil)
CRN-02: Spectrum Sensing (2) (Lanchid B)
Chair: Huseyin Birkan Yilmaz (Turkey Bogazici University)
14:00-14:18 Analysis and Algorithm for Robust Adaptive Cooperative Spectrum-Sensing in Time-Varying Environments
Hongting
Zhang (Louisiana State University, USA), Hsiao-Chun Wu (Louisiana State
University, USA), Shih Yu Chang (National Tsing Hua University of
Taiwan, Taiwan)
14:18-14:36 Adaptive Bistable Stochastic Resonance Aided Spectrum Sensing
Shaowen
Zhang (University of Electronic Science and Technology of China, P.R.
China), Jun Wang (University of Electronic Science and Technology of
China, P.R. China), Shaoqian Li (University of Electronic Science and
Technology of China, P.R. China)
14:36-14:54 On the BEP Walls for Soft Decision Based Cooperative Sensing in Cognitive Radios
Sachin
Chaudhari (Aalto University School of Electrical Engineering, Finland),
Jarmo Lundén (Aalto University School of Electrical Engineering,
Finland), Visa Koivunen (Aalto University, Finland)
14:54-15:12 Channel Switching Cost Aware and Energy-Efficient Cooperative Sensing Scheduling for Cognitive Radio Networks
Salim
Eryigit (Bogazici University, Turkey), Suzan Bayhan (Helsinki Institute
for Information Technology (HIIT), Finland), Tuna Tugcu (Bogazici
University, Turkey)
15:12-15:30 Optimal Sensing Duration Based on Primary Feedback in Energy Limited Cognitive Networks
Anthony Fanous (University of Maryland, College Park, USA), Ahmed Sultan (Alexandria University, Egypt)
CT-03: Interference Channels (Duna salon III)
Chair: Marios Kountouris (France Supélec)
14:00-14:18 Degrees-of-Freedom for the 4-User SISO Interference Channel with Improper Signaling
Christian Lameiro (University of Cantabria, Spain), Ignacio SantamarĂa (University of Cantabria, Spain)
14:18-14:36 On the Degrees of Freedom of the 3-User Rank-Deficient MIMO Interference Channels
Xiaoli
Xu (Nanyang Technological University, Singapore), Yong Zeng (Nanyang
Technological University, Singapore), Yong Liang Guan (Nanyang
Technological University, Singapore)
14:36-14:54 A Reconfigurable Distributed Algorithm for K-user MIMO Interference Networks
George
C. Alexandropoulos (Athens Information Technology, Greece),
Constantinos B. Papadias (Athens Information Technology, Greece)
14:54-15:12 On Precoding for Constant K-User MIMO Gaussian Interference Channel with Finite Constellation Inputs
Abhinav
Ganesan (Indian Institute of Science, Bangalore, India), B. Sundar
Rajan (Indian Institute of Science, India)
15:12-15:30 Feedback Interference Alignment: Exact Alignment for Three Users in Two Time Slots
Vasilis
Ntranos (University of Southern California, USA), Viveck Cadambe (MIT,
USA), Bobak Nazer (Boston University, USA), Giuseppe Caire (University
of Southern California, USA)
NGN-02: Virtual Networks I (Margit B)
Chair: Krzysztof Walkowiak (Poland Wroclaw University of Technology)
14:00-14:18 Resilient Virtual Network Embedding
Abdallah
Jarray (University of Ottawa, Canada), Yihong Song (University of
Ottawa, Canada), Ahmed Karmouch (University of Ottawa, Canada)
14:18-14:36 Dynamic Transparent Virtual Network Embedding over Elastic Optical Infrastructures
Long
Gong (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Wenwen Zhao (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Yonggang Wen (Nanyang Technological University, Singapore), Zuqing Zhu
(University of Science and Technology of China, P.R. China)
14:36-14:54 A Distributed, Parallel, and Generic Virtual Network Embedding Framework
Michael
Beck (University of Passau, Germany), Juan Felipe Botero (Technical
University of Catalonia, Spain), Andreas Fischer (University of Passau,
Germany), Hermann de Meer (University of Passau, Germany), Javier
Hesselbach (UPC, Spain)
14:54-15:12 VCCN: Virtual Content-Centric Networking for Realizing Group-Based Communication
Masato
Ohtani (Osaka University, Japan), Keiichiro Tsukamoto (Osaka
University, Japan), Yuki Koizumi (Osaka University, Japan), Hiroyuki
Ohsaki (Kwansei Gakuin University, Japan), Kunio Hato (NTT, Japan),
Junichi Murayama (NTT Corporation, Japan), Makoto Imase (Osaka
University, Japan)
15:12-15:30 Ameba Network Architecture based on Advanced Multi-Layer Network and Its Configuration Algorithm
Hideki
Tode (Osaka Prefecture University, Japan), Kenji Tada (Osaka Prefecture
University, Japan), Shuta Kohama (Osaka Prefecture University, Japan)
SA-AN-01: Access Systems and Networks (Duna Salon I)
Chair: Burak Kantarci (Canada University of Ottawa)
14:00-14:18 Outage Analysis for Vectored Wireline Communications
Thomas
Magesacher (Lund University, Sweden), Driton Statovci (FTW
Telecommunications Research Center Vienna, Austria), Tomas Nordström
(Telecommunications Research Center Vienna (FTW), Austria), Erwin
Riegler (Vienna University of Technology (VUT), Austria)
14:18-14:36 Reduced Complexity Dynamic Spectrum Management Based on a Polar Coordinates Formulation
Rodrigo
B. Moraes (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Paschalis
Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU
Leuven, Belgium)
14:36-14:54 Enhanced Upstream Power Back-off
Haleema
Mehmood (Stanford University, USA), Kenneth Kerpez (ASSIA Inc, USA),
John Cioffi (Stanford University, USA)
14:54-15:12 A Flexible and Real-Time Constrained Controller for Sparse Linear Zero-Forcing Based DSL Vectoring
Paschalis Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
15:12-15:30 Capacity Analysis of G.fast Systems Via Time-domain Simulations
Igor
M Almeida (Federal University of Para, Brazil), Aldebaro Klautau
(Universidade Federal do Para, Brazil), Chenguang Lu (Ericsson Research,
Sweden)
SA-AN-01: Access Systems and Networks (Duna Salon I)
Chair: Xavier N Fernando (Canada Ryerson University)
14:00-14:18 Outage Analysis for Vectored Wireline Communications
Thomas
Magesacher (Lund University, Sweden), Driton Statovci (FTW
Telecommunications Research Center Vienna, Austria), Tomas Nordström
(Telecommunications Research Center Vienna (FTW), Austria), Erwin
Riegler (Vienna University of Technology (VUT), Austria)
14:18-14:36 Reduced Complexity Dynamic Spectrum Management Based on a Polar Coordinates Formulation
Rodrigo
B. Moraes (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Paschalis
Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU
Leuven, Belgium)
14:36-14:54 Enhanced Upstream Power Back-off
Haleema
Mehmood (Stanford University, USA), Kenneth Kerpez (ASSIA Inc, USA),
John Cioffi (Stanford University, USA)
14:54-15:12 A Flexible and Real-Time Constrained Controller for Sparse Linear Zero-Forcing Based DSL Vectoring
Paschalis Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
15:12-15:30 Capacity Analysis of G.fast Systems Via Time-domain Simulations
Igor
M Almeida (Federal University of Para, Brazil), Aldebaro Klautau
(Universidade Federal do Para, Brazil), Chenguang Lu (Ericsson Research,
Sweden)
SA-AN-01: Access Systems and Networks (Duna Salon I)
Chair: B. V. K. Vijaya Kumar (USA Carnegie Mellon University)
14:00-14:18 Outage Analysis for Vectored Wireline Communications
Thomas
Magesacher (Lund University, Sweden), Driton Statovci (FTW
Telecommunications Research Center Vienna, Austria), Tomas Nordström
(Telecommunications Research Center Vienna (FTW), Austria), Erwin
Riegler (Vienna University of Technology (VUT), Austria)
14:18-14:36 Reduced Complexity Dynamic Spectrum Management Based on a Polar Coordinates Formulation
Rodrigo
B. Moraes (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Paschalis
Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU
Leuven, Belgium)
14:36-14:54 Enhanced Upstream Power Back-off
Haleema
Mehmood (Stanford University, USA), Kenneth Kerpez (ASSIA Inc, USA),
John Cioffi (Stanford University, USA)
14:54-15:12 A Flexible and Real-Time Constrained Controller for Sparse Linear Zero-Forcing Based DSL Vectoring
Paschalis Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium), Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
15:12-15:30 Capacity Analysis of G.fast Systems Via Time-domain Simulations
Igor
M Almeida (Federal University of Para, Brazil), Aldebaro Klautau
(Universidade Federal do Para, Brazil), Chenguang Lu (Ericsson Research,
Sweden)
SAC-P1: Selected Areas in Comm. - Posters (Budapest)
Chair: Mustafa Gurcan (United Kingdom Imperial College London)
14:00-14:05 Comparison of Error-Control Schemes for High-Rate Communication Over Short DSL Loops Affected by Impulsive Noise
Julie
Neckebroek (Ghent University, Belgium), Marc Moeneclaey (Ghent
University, Belgium), Mamoun Guenach (Bell Laboratories, Alcatel-Lucent,
Antwerp, Belgium), Michael Timmers (Alcatel-Lucent Bell Labs, Belgium),
Jochen Maes (Alcatel-Lucent Bell Labs, Belgium)
14:05-14:10 Efficiency Analysis of Jamming-based Countermeasures Against Malicious Timing Channel in Tactical Communications
Salvatore
D'Oro (University of Catania & CNIT, Italy), Laura Galluccio
(DIEEI, Italy), Giacomo Morabito (University of Catania, Italy), Sergio
Palazzo (University of Catania, Italy)
14:10-14:15 Design for Change: Information-Centric Architecture to Support Agile Disaster Response
Yan Shvartzshnaider (The University of Sydney & NICTA, Australia), Max Ott (NICTA, Australia)
14:15-14:20 Information Transmission Through a Multiple Access Molecular Communication Channel
Yutaka
Okaie (Osaka University, Japan), Tadashi Nakano (Osaka University,
Japan), Michael J. Moore (Osaka University, Japan), Jian-Qin Liu
(National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
14:20-14:25 Analogies in Modelling Wireless Network Stability and Advanced Power Grid Control
Maria
Kangas (Centre for Wireless Communication, University of Oulu,
Finland), Savo Glisic (University of Oulu, Finland)
14:25-14:30 A Study on IEEE 802.15.4e Compliant Low-Power Multi-Hop SUN with Frame Aggregation
Fumihide
Kojima (National Institute of Information and Communications
Technology, Japan), Hiroshi Harada (National Institute of Information
& Communications Technology (NICT), Japan)
14:30-14:35 Impact of Smart Grid Traffic Peak Loads on Shared LTE Network Performance
Juho
Markkula (University of Oulu, Finland), Jussi P Haapola (Centre for
Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
14:35-14:40 Reflection: An Efficient Technique for Implementing an
LTE Based Wireless Network Control System for Smart Grid and Other
Applications
Jason Brown (University of Newcastle, Australia), Jamil Y Khan (The University of Newcastle, Australia)
14:40-14:45 Repair for Distributed Storage Systems with Erasure Channels
Majid
Gerami (KTH (The Royal Institute of Technology), Sweden), Ming Xiao
(Royal Institute of Technology, Sweden)
14:45-14:50 Lower Bound for ML Sequence Detection in ISI Channels with Gauss Markov Noise
N (N, N), 3 (3, 3), S (S, S), U (U, U), 1 (1, 1)
14:50-14:55 Repairing Multiple Description Quantizers in Distributed Storage Systems
S (S, S), 2 (2, 2), U (U, U), L (L, L), 1 (1, 1)
14:55-15:00 Optimal Algorithms for Hierarchical Web Caches
Konstantinos Poularakis (University of Thessaly, Greece), Leandros Tassiulas (University of Thessaly, Greece)
15:00-15:05 A Hybride Procedure with Selective Retransmission for Aggregated Packets of Unequal Length
Dragana
D. BajiÄ (University of Novi Sad, Serbia), Goran DimiÄ (University of
Belgrade & Institut Mihajlo Pupin, Serbia), Nikola ZogoviÄ
(University of Belgrade & Institute Mihajlo Pupin, Serbia)
15:05-15:10 The Impact of Error Control on Energy-Efficient Reliable Data Transfers Over Optical Networks
Kyle
C Guan (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Bipin Sankar Gopalakrishna
Pillai (University of Melbourne, Australia), Arun Vishwanath (University
of Melbourne, Australia), Daniel Kilper (Columbia University, USA),
Jaime Llorca (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA)
15:10-15:15 Energy Storage Optimization Strategies for Smart Grids
Claudio
Codemo (University of Padova, Italy), Tomaso Erseghe (University of
Padova, Italy), Andrea Zanella (University of Padova, Italy)
15:15-15:20 Optimal Power Scheduling for Green Smart Grids with Renewable Sources
Nihan Ăiçek (Bogazici University, Turkey), Hakan Deliç (Bogazici University, Turkey)
15:20-15:25 Service-Oriented Architecture for Smart Building Energy Management
Abdellah Chehri (University of Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
15:25-15:30 NFC Based m-Healthcare Application Focusing on Security, Privacy and Performance
Weider
D. Yu (San Jose State University, USA), Hargun Hansrao (San Jose State
University, USA), Kirandeep Dhillon (San Jose State University, USA),
Pradeep Desinguraj (San Jose State University, USA)
SAC-P1: Selected Areas in Comm. - Posters (Budapest)
Chair: Muhammad Ali Imran (United Kingdom University of Surrey)
14:00-14:05 Comparison of Error-Control Schemes for High-Rate Communication Over Short DSL Loops Affected by Impulsive Noise
Julie
Neckebroek (Ghent University, Belgium), Marc Moeneclaey (Ghent
University, Belgium), Mamoun Guenach (Bell Laboratories, Alcatel-Lucent,
Antwerp, Belgium), Michael Timmers (Alcatel-Lucent Bell Labs, Belgium),
Jochen Maes (Alcatel-Lucent Bell Labs, Belgium)
14:05-14:10 Efficiency Analysis of Jamming-based Countermeasures Against Malicious Timing Channel in Tactical Communications
Salvatore
D'Oro (University of Catania & CNIT, Italy), Laura Galluccio
(DIEEI, Italy), Giacomo Morabito (University of Catania, Italy), Sergio
Palazzo (University of Catania, Italy)
14:10-14:15 Design for Change: Information-Centric Architecture to Support Agile Disaster Response
Yan Shvartzshnaider (The University of Sydney & NICTA, Australia), Max Ott (NICTA, Australia)
14:15-14:20 Information Transmission Through a Multiple Access Molecular Communication Channel
Yutaka
Okaie (Osaka University, Japan), Tadashi Nakano (Osaka University,
Japan), Michael J. Moore (Osaka University, Japan), Jian-Qin Liu
(National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
14:20-14:25 Analogies in Modelling Wireless Network Stability and Advanced Power Grid Control
Maria
Kangas (Centre for Wireless Communication, University of Oulu,
Finland), Savo Glisic (University of Oulu, Finland)
14:25-14:30 A Study on IEEE 802.15.4e Compliant Low-Power Multi-Hop SUN with Frame Aggregation
Fumihide
Kojima (National Institute of Information and Communications
Technology, Japan), Hiroshi Harada (National Institute of Information
& Communications Technology (NICT), Japan)
14:30-14:35 Impact of Smart Grid Traffic Peak Loads on Shared LTE Network Performance
Juho
Markkula (University of Oulu, Finland), Jussi P Haapola (Centre for
Wireless Communications, University of Oulu, Finland)
14:35-14:40 Reflection: An Efficient Technique for Implementing an
LTE Based Wireless Network Control System for Smart Grid and Other
Applications
Jason Brown (University of Newcastle, Australia), Jamil Y Khan (The University of Newcastle, Australia)
14:40-14:45 Repair for Distributed Storage Systems with Erasure Channels
Majid
Gerami (KTH (The Royal Institute of Technology), Sweden), Ming Xiao
(Royal Institute of Technology, Sweden)
14:45-14:50 Lower Bound for ML Sequence Detection in ISI Channels with Gauss Markov Noise
N (N, N), 3 (3, 3), S (S, S), U (U, U), 1 (1, 1)
14:50-14:55 Repairing Multiple Description Quantizers in Distributed Storage Systems
S (S, S), 2 (2, 2), U (U, U), L (L, L), 1 (1, 1)
14:55-15:00 Optimal Algorithms for Hierarchical Web Caches
Konstantinos Poularakis (University of Thessaly, Greece), Leandros Tassiulas (University of Thessaly, Greece)
15:00-15:05 A Hybride Procedure with Selective Retransmission for Aggregated Packets of Unequal Length
Dragana
D. BajiÄ (University of Novi Sad, Serbia), Goran DimiÄ (University of
Belgrade & Institut Mihajlo Pupin, Serbia), Nikola ZogoviÄ
(University of Belgrade & Institute Mihajlo Pupin, Serbia)
15:05-15:10 The Impact of Error Control on Energy-Efficient Reliable Data Transfers Over Optical Networks
Kyle
C Guan (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Bipin Sankar Gopalakrishna
Pillai (University of Melbourne, Australia), Arun Vishwanath (University
of Melbourne, Australia), Daniel Kilper (Columbia University, USA),
Jaime Llorca (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA)
15:10-15:15 Energy Storage Optimization Strategies for Smart Grids
Claudio
Codemo (University of Padova, Italy), Tomaso Erseghe (University of
Padova, Italy), Andrea Zanella (University of Padova, Italy)
15:15-15:20 Optimal Power Scheduling for Green Smart Grids with Renewable Sources
Nihan Ăiçek (Bogazici University, Turkey), Hakan Deliç (Bogazici University, Turkey)
15:20-15:25 Service-Oriented Architecture for Smart Building Energy Management
Abdellah Chehri (University of Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
15:25-15:30 NFC Based m-Healthcare Application Focusing on Security, Privacy and Performance
Weider
D. Yu (San Jose State University, USA), Hargun Hansrao (San Jose State
University, USA), Kirandeep Dhillon (San Jose State University, USA),
Pradeep Desinguraj (San Jose State University, USA)
SPC-03: Equalization (Panorama III)
Chair: Xu Zhu (United Kingdom University of Liverpool)
14:00-14:18 An Adaptive Equalizer Based on Greatest Constraint Satisfaction Criterion for Coded Communication Systems
Junho Cho (Bell Labs, Korea), Hyoseop Lee (Bell Labs, Korea)
14:18-14:36 Blind channel shortening for uplink SC-IFDMA operating over highly-dispersive channels
Donatella
Darsena (University of Napoli Parthenope, Italy), Giacinto Gelli
(University of Napoli - Federico II, Italy), Luigi Paura
(UniversitĂ di Napoli Federico II, Italy), Francesco Verde
(University of Napoli Federico II & National Laboratory for
Multimedia Communications of National Inter-University Consortium for
Teleco, Italy)
14:36-14:54 Joint Semi-Blind Channel Equalization and ICI Mitigation for Carrier Aggregation Based CoMP OFDMA Systems with Multiple CFOs
Yufei
Jiang (University of Liverpool, United Kingdom), Xu Zhu (University of
Liverpool, United Kingdom), Eng Gee Lim (Xi'an Jiaotong-Liverpool
University, P.R. China), Yi Huang (University of Liverpool, United
Kingdom)
14:54-15:12 A Fast Iterative Bayesian Inference Algorithm for Sparse Channel Estimation
Niels
Lovmand Pedersen (Aalborg University, Denmark), Carles Navarro ManchĂłn
(Aalborg University, Denmark), Bernard Henri Fleury (Aalborg
University, Denmark)
15:12-15:30 Superfast Reduced-Redundancy Block Memoryless Linear Equalizers
R (R, R), 1 (1, 1), U (U, U), B (B, B), 1 (1, 1)
SPC-04: Relay I (Margit A)
Chair: Dimitrie C. Popescu (USA Old Dominion University)
14:00-14:18 Coordinated Beamforming for Wireless Multicast Cell with Nonregenerative Multi-Antenna Relay
Haibin Wan (GuangXi University, P.R. China), Wen Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
14:18-14:36 Joint Relay Weighting and Power Allocation for a Two-Way Amplify-and-Forward Relay System
Chin-Liang
Wang (National Tsing Hua University, Taiwan), Ting-Nan Cho (National
Tsing Hua University, Taiwan), Hsiao-Han Song (National Tsing Hua
University, ROC, Taiwan)
14:36-14:54 Opportunistic Pair-wise Compute-and-Forward in Multi-way Relay Channels
Tao
Huang (University of New South Wales, Australia), Jinhong Yuan
(University of New South Wales, Australia), Qifu T Sun (The Chinese
University of Hong Kong, Hong Kong)
14:54-15:12 Optimal Power Sharing Strategies in NAF Multiple-Relay Networks with CSI
Tuyen
Tran (University of Akron, USA), Nghi H Tran (University of Akron,
USA), Hamid Reza Bahrami (The University of Akron, USA)
15:12-15:30 Optimal Asymmetric Resource Allocation for Dual-Hop Multi-Relay LTE-Advanced Systems in the Downlink
Linhao
Dong (University of Liverpool, United Kingdom), Xu Zhu (University of
Liverpool, United Kingdom), Yi Huang (University of Liverpool, United
Kingdom)
WC-05: Cellular systems - 1 (Panorama I)
Chair: Zaher Dawy (Lebanon American University of Beirut)
14:00-14:18 Interference Suppression based on Soft Blanking and Iterative Likelihood Test for LTE Uplink
Mehmet
Bahadir Celebi (University of South Florida, USA), Ismail GĂŒvenç
(Florida International University, USA), Huseyin Arslan (University of
South Florida, USA), Khalid A. Qaraqe (Texas A&M University at
Qatar, USA)
14:18-14:36 Reduction of HARQ memory in low mobility LTE systems
Rodolfo
Torrea-Duran (KUL, Belgium), Claude Desset (IMEC, Belgium), Sofie
Pollin (KU Leuven, USA), Liesbet Van der Perre (IMEC, Belgium)
14:36-14:54 A Solution to Relieve ICI Effects on System Control
Information in OFDM-based Mobile Networks: Conflict Coordination on
PDCCH via PCI Planning
Hemin Yang (Peking
University, P.R. China), Ruipeng Gao (Peking University, P.R. China),
Anpeng Huang (Peking University, P.R. China), LinZhen Xie (Peking
University, P.R. China)
14:54-15:12 Reliable Rate-Optimized Video Multicasting Services over LTE/LTE-A
Andrea
Tassi (University of Florence, Italy), Chadi Khirallah (The University
of Edinburgh, United Kingdom), Dejan VukobratoviÄ (University of Novi
Sad, Serbia), Francesco Chiti (UniversitĂ degli Studi di Firenze,
Italy), John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom), Romano
Fantacci (University of Florence, Italy)
15:12-15:30 Enabling LTE/WiFi coexistence by LTE blank subframe allocation
Erika
Almeida (Nokia Institute of Technology, Brazil), Andre Cavalcante
(Nokia Institute of Technology, Brazil), Rafael Paiva (INdT, Brazil),
Fabiano de Sousa Chaves (Nokia Institute of Technology, Brazil), Fuad
Mousse Abinader, Junior (Nokia Institute of Technology & Federal
University of Rio Grande do Norte (UFRN), Brazil), Robson Domingos
Vieira (Nokia Institute of Technology & Federal University of
Brasilia, Brazil), Sayantan Choudhury (Nokia Research Center, USA), Esa
Tuomaala (Nokia Research Center, Finland), Klaus Doppler (Nokia,
Finland)
WC-06: Wireless networks - 1 (Panorama V)
Chair: Sayantan Choudhury (USA Nokia Research Center)
14:00-14:18 Performance of Terrestrial Network with the Presence of Overlay Satellite Network
Antti
Roivainen (Centre for Wireless Communications, Finland), Juha Ylitalo
(Elektrobit, Finland), Jukka KyrölÀinen (Elektrobit, Finland), Markku
Juntti (University of Oulu, Finland)
14:18-14:36 On the Exploitation of OFDMA Properties for an Efficient Alert Message Flooding in VANETs
Alessandro
Bazzi (WiLab, IEIIT-BO/CNR, University of Bologna, Italy), Barbara M
Masini (IEIIT-CNR & University of Bologna, Italy), Flavio Zabini
(University of Bologna, Italy)
14:36-14:54 Analysis of Intervehicle Communication
Youngmin
Jeong (Kyung Hee University, Korea), Hyundong Shin (Kyung Hee
University, Korea), Moe Win (Massachusetts Institute of Technology, USA)
14:54-15:12 Multi-Packet Communication in 802.11 Networks by Spatial Reuse: from Theory to Protocol
Fulvio
Babich (University of Trieste, Italy), Massimiliano Comisso (University
of Trieste, Italy), Alessandro Crismani (University of Trieste, Italy),
Aljosa Dorni (University of Trieste, Italy)
15:12-15:30 About the practicality of using partially overlapping channels in IEEE 802.11 b/g networks
Michael
Doering (Technische UniversitĂ€t Berlin, Germany), Ćukasz Budzisz
(Technical University of Berlin, Germany), Daniel Willkomm (Technische
Universitaet Berlin, Germany), Adam M Wolisz (Technical University of
Berlin, Germany)
WC-07: Network coding and resource allocation (Erzsebet B)
Chair: Petar Popovski (Denmark Aalborg University)
14:00-14:18 Field Size of Random Network Coding in Untrustworthy Networks
Sang Wu Kim (Iowa State University, USA), Duk Hee Yoon (Iowa State University, USA)
14:18-14:36 Instantly Decodable Network Coding Protocols with Unequal Error Protection
Muhammad
Muhammad (German Aerospace Center (DLR), Germany), Matteo Berioli
(German Aerospace Center (DLR), Germany), Gianluigi Liva (DLR - German
Aerospace Center, Germany), Giovanni Giambene (University of Siena,
Italy)
14:36-14:54 Experimental Study of the Interplay of Channel and Network Coding in Low Power Sensor Applications
Georgios
Angelopoulos (Massachusetts Institute of Technology, USA), Arun
Paidimarri (Massachusetts Institute of Technology, USA), Anantha
Chandrakasan (Massachusetts Institute of Technology, USA), Muriel
MĂ©dard (MIT, USA)
14:54-15:12 Throughput versus Fairness Tradeoff Analysis
Flavio
Zabini (University of Bologna, Italy), Alessandro Bazzi (WiLab,
IEIIT-BO/CNR, University of Bologna, Italy), Barbara M Masini (IEIIT-CNR
& University of Bologna, Italy)
15:12-15:30 Channel Quantization Based Physical-layer Network Coding
Shengli
Zhang (Shenzhen University, P.R. China), Qingfeng Zhou (Hefei
University of Technology, P.R. China), Caihong Kai (Hefei University of
Technology, P.R. China), Wei Zhang (The University of New South Wales,
Australia)
WC-08: Millimeter wave communications (Corso A)
Chair: Luis M. Correia (Portugal IST - Technical University Lisbon)
14:00-14:18 28 GHz Propagation Measurements for Outdoor Cellular Communications Using Steerable Beam Antennas in New York City
Yaniv
Azar (NYU-Poly & NYU WIRELESS, USA), George N. Wong (New York
University & NYU WIRELESS, USA), Kevin Wang (NYU-Poly, USA), Rimma
Mayzus (NYU WIRELESS & NYU-Poly, USA), Jocelyn K Schulz (New York
University & NYU WIRELESS, USA), Hang Zhao (NYU WIRELESS &
NYU-Poly, USA), Felix Gutierrez, Jr. (NYU WIRELESS & NYU-Poly, USA),
Duckdong Hwang (Samsung, Korea), Theodore Rappaport (New York
University & NYU WIRELESS, USA)
14:18-14:36 Quality-Aware Coding and Relaying for 60 GHz Real-Time Wireless Video Broadcasting
Joongheon
Kim (University of Southern California & USC Wireless Devices and
Systems Group, USA), Yafei Tian (Beihang University, P.R. China), Stefan
Mangold (Disney Research, Switzerland), Andreas Molisch (University of
Southern California, USA)
14:36-14:54 Characterization of Path Loss and Delay Spread of 60-GHz UWB Channels vs. Frequency
Dajana
Cassioli (University of L'Aquila, Italy), Luca Alfredo Annoni (2T srl
Information Technology Consulting, Italy), Stefano Piersanti (RadioLabs,
Italy)
14:54-15:12 Iterative Tx and Rx Phase Noise Compensation for 60 GHz Systems with SC-FDE Transmission
Changming
Zhang (Tsinghua University, P.R. China), Zhenyu Xiao (Tsinghua
University, P.R. China), Bo Gao (Tsinghua University, P.R. China), Li Su
(Tsinghua University, P.R. China), Depeng Jin (Tsinghua University,
P.R. China)
15:12-15:30 28 GHz Millimeter Wave Cellular Communication
Measurements for Reflection and Penetration Loss in and Around Buildings
in New York City
Hang Zhao (NYU WIRELESS &
NYU-Poly, USA), Rimma Mayzus (NYU WIRELESS & NYU-Poly, USA), Shu
Sun (NYU WIRELESS & NYU-Poly, USA), Mathew Samimi (NYU Poly, USA),
Jocelyn K Schulz (New York University & NYU WIRELESS, USA), Yaniv
Azar (NYU-Poly & NYU WIRELESS, USA), Kevin Wang (NYU-Poly, USA),
George N. Wong (New York University & NYU WIRELESS, USA), Felix
Gutierrez, Jr. (NYU WIRELESS & NYU-Poly, USA), Theodore Rappaport
(New York University & NYU WIRELESS, USA)
WC-P2: WCS poster session 2 (Budapest)
Chair: ( )
14:00-14:00 Loading Prediction and Barring Controls for Machine Type Communication
Chie
Ming Chou (National Chiao Tung University, Taiwan), ChingYao Huang
(National Chiao Tung University, Taiwan), Chun-Yuan Chiu (National
Taiwan University, Taiwan)
14:00-14:00 A Delay Tolerant Control Scheme for Communication-based Train Control (CBTC) Systems with Unreliable Wireless Networks
Bing
Bu (State Key Lab of Rail Control and Safety, Beijing Jiaotong
University, P.R. China), F. Richard Yu (Carleton University, Canada),
Tao Tang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chunhai Gao (Beijing
Jiaotong University, P.R. China)
14:00-14:00 Joint Slepian-Wolf/Dirty-Paper Coding
Momin
Uppal (Lahore University of Management Sciences, Pakistan), Khalid A.
Qaraqe (Texas A&M University at Qatar, USA), Zixiang Xiong (Texas
A&M University, USA)
WN-02: Power, cost and system Control (Panorama II)
Chair: Yuheng Huang (USA Qualcomm)
14:00-14:18 Joint Subchannel and Power Allocation in Two-Tier OFDMA HetNets with Clustered Femtocells
Amr Abdelnasser (University of Manitoba, Canada), Ekram Hossain (University of Manitoba, Canada)
14:18-14:36 A Comparative Study of Power Control Approaches for Device-to-Device Communications
Gabor
Fodor (Ericsson Research & Royal Institute of Technology (KTH),
Sweden), Marco Belleschi (Ericsson AB, Sweden), Demia Della Penda
(Ericsson Research, Sweden), Mikael Johansson (Royal Institute of
Technology, Sweden), Andrea Abrardo (University of Siena, Italy)
14:36-14:54 Overall Cost Minimization for Data Aggregation in Energy-Constrained Wireless Sensor Networks
Wei
An (High Performance Nework Lab, IOA, Chinese Academy of Sciences, P.R.
China), Song Ci (University of Nebraska-Lincoln, USA), Haiyan Luo
(Cisco Systems & University of Nebraska-Lincoln, USA), Dalei Wu
(Massachusetts Institute of Technology & Mechatronics Research Lab,
USA), Yanni Han (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences,
P.R. China), Ying Qi (Institute of Acoustics, Chinese Academy of
Sciences, P.R. China), Tao Lin (Institute of Acoustics, Chinese Academy
of Sciences, P.R. China)
14:54-15:12 Latency and Energy in Quality-Driven Applications for Networked Wireless Devices
Martin Valdez-Vivas (Stanford University, USA), Nicholas Bambos (Stanford University, USA)
15:12-15:30 Optimal Clustering and Rate Allocation for Uplink
Coordinated Multi-point (CoMP) Systems with Delayed Channel State
Information (CSI)
Yegui Cai (Carleton
University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University, Canada), Gamini
Senarath (Huawei Technologies Canada CO., LTD., Canada)
WN-03: Standards and protocols (Corso B)
Chair: Gabor Fodor (Sweden Ericsson Research)
14:00-14:18 RFID enabled MAC Protocol for WBAN
S (S, S), 3 (3, 3), K (K, K), S (S, S), 1 (1, 1)
14:18-14:36 A Distributed Protocol for Cooperation Among Different Wireless Sensor Networks
Pedro
O.S. Vaz de Melo (Federal University of Minas Gerais, Brazil), Felipe
Cunha (Federal University of Minas Gerais, Brazil), Antonio A.F.
Loureiro (Federal University of Minas Gerais, Brazil)
14:36-14:54 Enabling Co-channel Coexistence of 802.22 and 802.11af Systems in TV White Spaces
Xiaojun
Feng (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Qian
Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Bo Li
(Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong)
14:54-15:12 SAFE: A Social Based Updatable Filtering Protocol with Privacy-preserving in Mobile Social Networks
Kuan
Zhang (University of Waterloo, Canada), Xiaohui Liang (University of
Waterloo, Canada), Rongxing Lu (Nanyang Technological University,
Singapore), Sherman Shen (University of Waterloo, Canada)
15:12-15:30 A Holistic IPv6 Test-Bed for Smart, Green Buildings
Constantinos
Marios Angelopoulos (University of Patras and Computer Technology
Institute, Greece), Gabriel Filios (University of Patras and Computer
Technology Institute, Greece), Sotiris E. Nikoletseas (University of
Patras and Computer Technology Institute, Greece), Dimitra Patroumpa (U.
of Patras and CTI, Greece), Theofanis P. Raptis (University of Patras
and Computer Technology Institute, Greece), Konstantinos Veroutis
(University of Patras, Greece)
CIS-04: Anonymity and Privacy (Margit B)
Chair: Pramode K. Verma (USA The University of Oklahoma)
16:00-16:20 Geocast into the Past: Towards a Privacy-Preserving Spatiotemporal Multicast for Cellular Networks
Sander
Wozniak (Ilmenau University of Technology, Germany), Michael Rossberg
(Ilmenau University of Technology, Germany), Franz Girlich (Ilmenau
University of Technology, Germany), Guenter Schaefer (Technische
Universitaet Ilmenau, Germany)
16:20-16:40 Privacy-Preserving Scheme in Smart Grid Communication Using Enhanced Network Coding
Hasen
Nicanfar (The University of British Columbia, Canada), Peyman
TalebiFard (The University of British Columbia, Canada), Amr Alasaad
(University of British Columbia, Canada), Victor CM Leung (The
University of British Columbia, Canada)
16:40-17:00 Smart Meter Privacy in the Presence of an Alternative Energy Source
Deniz
GĂŒndĂŒz (Imperial College London, United Kingdom), JesĂșs
GĂłmez-VilardebĂł (Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya
(CTTC), Spain)
17:00-17:20 Mobility Data Anonymization by Obfuscating the Cellular Network Topology Graph
Eduardo
Baena Martinez (Czech Technical University in Prague, Czech Republic),
Michal Ficek (Czech Technical University in Prague, Czech Republic),
Lukas Kencl (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
17:20-17:40 Fake Point Location Privacy Scheme for Mobile Public Hotspots in NEMO based VANETs
Sanaa
Taha (University of Waterloo & Cairo University, Canada), Sherman
Shen (University of Waterloo, Canada)
17:40-18:00 d^2 Deleting Diaspora: Practical Attacks for Profile Discovery and Deletion
Stephan Schulz (Mercedes-Benz Research, USA), Thorsten Strufe (TU Darmstadt, Germany)
CQR-03: Overlay and P2P Networks (Panorama IV)
Chair: Petros Spachos (Canada University of Toronto)
16:00-16:20 An In-depth Measurement and Analysis of Popular Private Tracker Systems in China
Qiang
Li (Tsinghua University, P.R. China), Tao Qin (Xi'an Jiaotong
Uinversity, P.R. China), Xiaohong Guan (Xiâan Jiaotong University
& Tsinghua University, P.R. China), Qinghua Zheng (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Qiuzhen Huang (Xi'an Jiaotong Uinversity, P.R.
China)
16:20-16:40 Differentiating Link State Advertizements to Optimize Control Overhead in Overlay Networks
Mathieu
Bouet (Thales Communications & Security, France), Julien Boite
(Thales Communications & Security, France), Jeremie Leguay (Thales
Communications & Security, France), Vania Conan (Thales
Communications & Security, France)
16:40-17:00 A Game-Theoretic Approach for Cooperation Stimulation in Peer-to-Peer Streaming Networks
Xin
Kang (Institute for Infocomm Research, Singapore), Yongdong Wu
(Institute for Infocomm Research, Singapore)
17:00-17:20 Topology-Aware Clustering to Achieve Latency Comparable to One-Frame in Multiplayer Online Games
Yohei
Aikawa (KDDI R&D Laboratories, Japan), Yuichiro Hei (KDDI R&D
Laboratories, Inc., Japan), Tomohiko Ogishi (KDDI R&D Lab., Japan),
Sumaru Niida (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan), Toru Hasegawa
(Osaka University, Japan)
17:20-17:40 A New Analytical Framework for Studying Protocol Diversity in P2P Networks
Xin
Jin (The University of Hong Kong, Hong Kong), Yu-Kwong Kwok (University
of Hong Kong, Hong Kong), Jian Deng (Shanghai Jiao Tong University,
P.R. China)
17:40-18:00 Promotion of Content Availability by Playlist Viewers in CDN-P2P Systems
Cesar
A. V. Melo (Federal University of Amazonas, Brazil), Jhonathan AraĂșjo
Oliveira (Federal University of Amazonas, Brazil), Nelson L. S. da
Fonseca (State University of Campinas, Brazil)
CQR-04: Performance Modeling and Analysis (Lanchid A)
Chair: Zalan Heszberger (Hungary Budapest University of Technology and Ec.)
16:00-16:20 TCP Performance Improvement in Mobile Networks with Coverage Problems
Csaba
DeĂĄk (Nokia Siemens Networks, Hungary), ĂrpĂĄd Drozdy (Budapest
University of Technology and Economics, Hungary), PĂ©ter SzilĂĄgyi
(Nokia Siemens Networks, Hungary), ZoltĂĄn Vincze (Nokia Siemens
Networks, Hungary), Csaba VulkĂĄn (Nokia Siemens Networks, Hungary)
16:20-16:40 ccnSim: an Highly Scalable CCN Simulator
Raffaele
Chiocchetti (Bell Labs, Alcatel-Lucent, France), Dario Rossi (Telecom
ParisTech, France), Giuseppe Rossini (Telecom ParisTech, France)
16:40-17:00 SplitBuff: Improving the Interaction of Heterogeneous RTT Flows on the Internet
Shahida
Jabeen (Lahore University of Management Sciences, Pakistan), Muhammad
Zafar (LUMS, Pakistan), Ihsan Ayyub Qazi (Lahore University of
Management Sciences, Pakistan), Zartash Afzal Uzmi (Lahore University of
Management Sciences, Pakistan)
17:00-17:20 Theoretical Analysis of High-speed Multiple TCP Connections through Multiple Routers
Sudheer
Poojary (Indian Institute of Science, Bangalore, India), Vinod Sharma
(Indian Institute of Science, India)
17:20-17:40 Evaluation of SIP Proxy Server Performance: Packet-Level Measurements and Queuing Model
Ramesh
Krishnamurthy (North Carolina State University, USA), George N. Rouskas
(North Carolina State University, USA)
17:40-18:00 Modeling of Network Delay Variation in Packet Voice Communications on Mobile Ad-hoc Networks
Sofiene Jelassi (INRIA Rennes - Bretagne Atlantique & Rennes, France), Gerardo Rubino (INRIA, France)
CQR-P1: QS, reliability and modeling Posters (Buda, Budapest, Pest)
Chair: ( )
16:00-16:15 New Diversity Coding Design Algorithms for Link Failure Recovery in Communication Networks
Serhat N Avci (University of California, Irvine, USA), Ender Ayanoglu (University of California, Irvine, USA)
16:15-16:30 Resource Allocation for High-Speed Railway Downlink MIMO-OFDM System Using Quantum-Behaved Particle Swarm Optimization
Yisheng
Zhao (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Xi Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Yi Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Hong Ji (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
16:30-16:45 Increased Robustness with Interface Based Permutation Routing
Hung
Quoc Vo (Simula Research Laboratory, Norway), Olav Lysne (Simula
Research Laboratory, Norway), Amund Kvalbein (Simula Research
Laboratory, Norway)
16:45-17:00 Fine-Grained End-to-End Network Model via Vector Quantization and Hidden Markov Processes
Mo
Ghorbanzadeh (Virginia Tech & The Hume Center for National Security
and Technology, USA), Yang Chen (Virginia Tech, USA), T. Charles Clancy
(Virginia Tech, USA), Robert McGwier (Virginia Tech, USA)
17:00-17:15 Prolonging Battery Usage Time in Smart Phones
Kun
Wei (Shanghai Research Center for Wireless Communications, P.R. China),
Wuxiong Zhang (Shanghai Research Center for Wireless Communications,
P.R. China), Yang Yang (Shanghai Research Center for Wireless
Communications & CAS Shanghai Institute of Microsystem and
Information Technology, P.R. China)
17:15-17:30 Critical Sections in Networked Games
Saptarshi
Debroy (University of Central Florida, USA), Mohammad Zubair Ahmad
(University of Central Florida, USA), Mukundan Iyengar (Stevens
Institute of Technology, USA), Mainak Chatterjee (University of Central
Florida, USA)
17:30-17:45 Joint Optimization of Power, Electricity Cost and Delay in IP over WDM networks
Xiaowen
Dong (University of Leeds, United Kingdom), Taisir El-Gorashi
(University of Leeds, United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of
Leeds, United Kingdom)
17:45-18:00 Modeling the Communication Contacts in Roadside Unit Aided Vehicles Opportunistic Networks
Yong
Li (Tsinghua University, P.R. China), Depeng Jin (Tsinghua University,
P.R. China), Pan Hui (Deutsche Telekom Laboratories & Univeristy of
Cambridge, Germany), Lieguang Zeng (Tsinghua University, P.R. China)
CSS-01: Wireless networking - Services, Protocols and Design (Panorama V)
Chair: Abdellatif Kobbane (Morocco ENSIAS, University Mohmmed V-Souissi)
16:00-16:20 Traversal of the Customer Edge with NAT-Unfriendly Protocols
Petri
LeppÀaho (Aalto University, Finland), Nicklas Beijar (Aalto
University, Finland), Raimo Kantola (Helsinki University of Technology,
Finland), Jesus Llorente Santos (Aalto University, Finland)
16:20-16:40 AppaaS: Provisioning of Context-aware Mobile Applications as a Service
Khalid
Elgazzar (Queen's University, Canada), Ali Ejaz (Queen's University,
Canada), Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)
16:40-17:00 OpenFlow based Load Balancing for Fat-Tree Networks with Multipath Support
Yu Li (FIU, USA), Deng Pan (Florida International University, USA)
17:00-17:20 Packet dropping for Real-Time Applications in Wireless Networks
Abdellatif
Kobbane (ENSIAS, University Mohmmed V-Souissi & ENSIAS, Morocco),
Jalel Ben-Othman (University of Paris 13, France), Mohammed El Koutbi
(University Mohamed V - Souissi & ENSIAS, Morocco)
17:20-17:40 Resource Provisioning on Customer-Provided Clouds: Optimization of Service Availability
Haiyang
Wang (Simon Fraser University, Canada), Feng Wang (The University of
Mississippi, USA), Jiangchuan Liu (Simon Fraser University, Canada), Ke
Xu (Tsinghua University, P.R. China), Di Wu (Dalian University of
Technology, P.R. China), Qiang Lin (Rimeware Technologies Inc, Canada)
17:40-18:00 Secured Distributed Discovery Services in the EPCglobal Network
Abdelmounaim
Dahbi (University of Ottawa, Canada), Mazen George Khair (University of
Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
CSS-01: Wireless networking - Services, Protocols and Design (Panorama V)
Chair: Hacene Fouchal (France Université de Reims Champagne-Ardenne)
16:00-16:20 Traversal of the Customer Edge with NAT-Unfriendly Protocols
Petri
LeppÀaho (Aalto University, Finland), Nicklas Beijar (Aalto
University, Finland), Raimo Kantola (Helsinki University of Technology,
Finland), Jesus Llorente Santos (Aalto University, Finland)
16:20-16:40 AppaaS: Provisioning of Context-aware Mobile Applications as a Service
Khalid
Elgazzar (Queen's University, Canada), Ali Ejaz (Queen's University,
Canada), Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)
16:40-17:00 OpenFlow based Load Balancing for Fat-Tree Networks with Multipath Support
Yu Li (FIU, USA), Deng Pan (Florida International University, USA)
17:00-17:20 Packet dropping for Real-Time Applications in Wireless Networks
Abdellatif
Kobbane (ENSIAS, University Mohmmed V-Souissi & ENSIAS, Morocco),
Jalel Ben-Othman (University of Paris 13, France), Mohammed El Koutbi
(University Mohamed V - Souissi & ENSIAS, Morocco)
17:20-17:40 Resource Provisioning on Customer-Provided Clouds: Optimization of Service Availability
Haiyang
Wang (Simon Fraser University, Canada), Feng Wang (The University of
Mississippi, USA), Jiangchuan Liu (Simon Fraser University, Canada), Ke
Xu (Tsinghua University, P.R. China), Di Wu (Dalian University of
Technology, P.R. China), Qiang Lin (Rimeware Technologies Inc, Canada)
17:40-18:00 Secured Distributed Discovery Services in the EPCglobal Network
Abdelmounaim
Dahbi (University of Ottawa, Canada), Mazen George Khair (University of
Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
CT-04: Performance Analysis (Erzsebet A)
Chair: Riccardo Raheli (Italy University of Parma)
16:00-16:20 Asymptotically tight error rate bounds for EGC in correlated generalized Rician fading
Josh
Schlenker (University of British Columbia, Canada), Julian Cheng
(University of British Columbia, Canada), Robert Schober (University of
British Columbia, Canada)
16:20-16:40 On the Coexistence of Primary and Secondary Users in Spectrum-Sharing Broadcast Channels
Yuli Yang (KAUST, Saudi Arabia), Sonia AĂŻssa (INRS, University of Quebec, Canada)
16:40-17:00 Performance & Complexity Tradeoff in Sequential Decoding for The Unconstrained AWGN Channel
Walid
Abediseid (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Saudi Arabia), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science
and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
17:00-17:20 Optimal Transmit Filters for Constrained Complexity Channel Shortening Detectors
Andrea
Modenini (University of Parma, Italy), Fredrik Rusek (Lund University,
Sweden), Giulio Colavolpe (University of Parma, Italy)
17:20-17:40 Adaptive Estimation Based on Quantized Measurements
Rodrigo
Cabral Farias (Gipsa-lab, Images and Signal Department, France),
Jean-Marc Brossier (GIPSA-lab/DIS - BP 46 Saint-Martin-d'HĂšres, France)
17:40-18:00 Subcarrier Pairing for Self-heterodyne OFDM
Nirmal
Fernando (Monash University, Australia), Yi Hong (Monash University,
Australia), Emanuele Viterbo (Monash University, Australia)
NGN-03: Virtual Networks II/Software Defined Networking (Lanchid B)
Chair: Haiyong Xie (USA University of Science and Technology of China)
16:00-16:20 Reconfiguration of Virtual Network Mapping Considering Service Disruption
Phuong
Nga Tran (Hamburg University of Technology, Germany), Andreas Timm-Giel
(Hamburg University of Technology, Germany)
16:20-16:40 Temporal Bandwidth-Intensive Virtual Network Allocation Optimization in a Data Center Network
Matthew Owens (University of Missouri-Kansas City, USA), Deep Medhi (University of Missouri-Kansas City, USA)
16:40-17:00 Intelligent Virtual Machine Placement for Cost Efficiency in Geo-Distributed Cloud Systems
Kuan-Yin
Chen (Polytechnic Institute of New York University, USA), Yang Xu
(Polytechnic Institute of New York University, USA), Kang Xi
(Polytechnic Institute of New York University, USA), H. Jonathan Chao
(Polytechnic Institute of New York University, USA)
17:00-17:20 An Architectural Evaluation of SDN Controllers
Syed
Abdullah Shah (School of EECS, National University of Sciences and
Technology, Pakistan), Jannet Faiz (School of EECS, National University
of Sciences and Technology, Pakistan), Maham Farooq (School of EECS,
National University of Sciences and Technology, Pakistan), Aamir Shafi
(School of Electrical Engineering and Computer Science, NUST, Pakistan),
Syed Akbar Mehdi (National University of Sciences and Technology
(NUST), Islamabad, Pakistan)
17:20-17:40 OpenFlow in the Small
Raffaele
Bolla (University of Genoa, Italy), Roberto Bruschi (CNIT, Italy),
Chiara Lombardo (University of Genoa & CNIT- Research Unit of the
University of Genoa, Italy), Fabio Podda (University of Genoa, Italy)
17:40-18:00 NetFuse: Short-circuiting Traffic Surges in the Cloud
Ye
Wang (Yale University, USA), Yueping Zhang (NEC Labs America, USA),
Vishal Kumar Singh (NEC Labs, USA), Cristian Lumezanu (NEC Laboratories
America, USA), Guofei Jiang (NEC Labs America, USA)
ONS-01: Passive Optical Networks and Access Networks (Duna Salon I)
Chair: Suresh Subramaniam (USA The George Washington University)
16:00-16:20 MPCP-â: Look-Ahead Enhanced MPCP for EPON
Xiaomin Liu (Beihang University, P.R. China), George N. Rouskas (North Carolina State University, USA)
16:20-16:40 Optimization of Multi-Band DFT-Spread DMT System for Polymer Optical Fiber Communications
Linning
Peng (INSA Rennes, France), Maryline HĂ©lard (INSA Rennes & IETR
Institute of Electronics and Telecommunications of Rennes, France),
Sylvain Haese (IETR-INSA Rennes, France)
16:40-17:00 Experimental Evaluation of an Energy Efficient TDMA PON
Dung
Pham Van (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy), Luca Valcarenghi (Scuola
Superiore Sant'Anna, Italy), Michele Chincoli (CNIT, Italy), Piero
Castoldi (Scuola Superiore Sant'Anna, Italy)
17:00-17:20 Precise Inter-ONU Time Synchronization Using Jitter Buffer in Passive Optical Networks
Takahiro
Kubo (NTT Corporation, Japan), Masashi Tadokoro (NTT, Japan), Takashi
Yamada (NTT, Japan), Ken-Ichi Suzuki (NTT, Japan), Naoto Yoshimoto (NTT,
Japan), Ryogo Kubo (Keio University, Japan)
17:20-17:40 Dynamic Resource Allocation Strategy for Frequency-based Passive Optical Networks
Rongping
Dong (Lab-STICC, Université de Bretagne-Sud, France), Jérome Le
Masson (CREC Saint Cyr & LABSTICC, France), Benoit Charbonnier
(Orange Labs, France), Aurelien Lebreton (Orange Labs, France)
17:40-18:00 Experimental Demonstration of the Compensation of Nonlinear Propagation in a LTE RoF system with a Directly Modulated Laser
Thavamaran
Kanesan (University of Northumbria, United Kingdom), Wai Pang Ng
(Northumbria University, United Kingdom), Zabih Ghassemlooy (Northumbria
University, United Kingdom), Chao Lu (The Hong Kong Polytechnic
University, Hong Kong)
SA-GC-01: Green Communications & Signal Processing I (Duna Salon II)
Chair: Jaafar Elmirghani (United Kingdom University of Leeds)
16:00-16:20 Energy-Efficient Cooperative Downlink Transmission with Antenna and BS Closing
Qian
Zhang (Beihang University, P.R. China), Chenyang Yang (Beihang
University, P.R. China), Harald Haas (The University of Edinburgh,
United Kingdom), John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom)
16:20-16:40 Energy Efficiency Analysis of Secondary Networks in Cognitive Radio Systems
Agapi
Mesodiakaki (UPC, Spain), Ferran Adelantado (Universitat Oberta de
Catalunya, Spain), Luis Alonso (Universidad Politecnica de Catalunya,
Spain), Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of
Catalonia, Spain)
16:40-17:00 Energy-Efficiency of LTE for Small Data Machine-to-Machine Communications
Kun
Wang (Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC),
Spain), Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de
Catalunya - CTTC, Spain), Mischa Dohler (CTTC, Spain)
17:00-17:20 Energy-Efficient Power Allocation in OFDM Systems with Wireless Information and Power Transfer
Derrick
Wing Kwan Ng (University Erlangen-NĂŒrnberg, Germany), Ernest S. Lo
(Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya, Hong Kong),
Robert Schober (University of British Columbia, Canada)
17:20-17:40 Energy Efficiency of Optical OFDM-based Networks
Taisir
El-Gorashi (University of Leeds, United Kingdom), Xiaowen Dong
(University of Leeds, United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of
Leeds, United Kingdom)
17:40-18:00 An Optimal Pre-compensation Based Joint
Polarization-amplitude-phase Modulation Scheme for the Power Amplifier
Energy Efficiency Improvement
Dong Wei (Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Feng Chunyan
(Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Caili
Guo (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
SA-GC-01: Green Communications & Signal Processing I (Duna Salon II)
Chair: Christos Verikoukis (Spain Telecommunications Technological Centre of Catalonia)
16:00-16:20 Energy-Efficient Cooperative Downlink Transmission with Antenna and BS Closing
Qian
Zhang (Beihang University, P.R. China), Chenyang Yang (Beihang
University, P.R. China), Harald Haas (The University of Edinburgh,
United Kingdom), John Thompson (University of Edinburgh, United Kingdom)
16:20-16:40 Energy Efficiency Analysis of Secondary Networks in Cognitive Radio Systems
Agapi
Mesodiakaki (UPC, Spain), Ferran Adelantado (Universitat Oberta de
Catalunya, Spain), Luis Alonso (Universidad Politecnica de Catalunya,
Spain), Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of
Catalonia, Spain)
16:40-17:00 Energy-Efficiency of LTE for Small Data Machine-to-Machine Communications
Kun
Wang (Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC),
Spain), Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de
Catalunya - CTTC, Spain), Mischa Dohler (CTTC, Spain)
17:00-17:20 Energy-Efficient Power Allocation in OFDM Systems with Wireless Information and Power Transfer
Derrick
Wing Kwan Ng (University Erlangen-NĂŒrnberg, Germany), Ernest S. Lo
(Centre TecnolĂČgic de Telecomunicacions de Catalunya, Hong Kong),
Robert Schober (University of British Columbia, Canada)
17:20-17:40 Energy Efficiency of Optical OFDM-based Networks
Taisir
El-Gorashi (University of Leeds, United Kingdom), Xiaowen Dong
(University of Leeds, United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of
Leeds, United Kingdom)
17:40-18:00 An Optimal Pre-compensation Based Joint
Polarization-amplitude-phase Modulation Scheme for the Power Amplifier
Energy Efficiency Improvement
Dong Wei (Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Feng Chunyan
(Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Caili
Guo (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
SA-GC-02: Green Networking (Duna salon III)
Chair: Burak Kantarci (Canada University of Ottawa)
16:00-16:20 An Energy-efficient Control Scheme for Communication-based Train Control (CBTC) Systems with Random Packet Drops
Bing
Bu (State Key Lab of Rail Control and Safety, Beijing Jiaotong
University, P.R. China), F. Richard Yu (Carleton University, Canada),
Tao Tang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chunhai Gao (Beijing
Jiaotong University, P.R. China)
16:20-16:40 The Hidden Cost of Network Low Power Idle
Raffaele
Bolla (University of Genoa, Italy), Roberto Bruschi (CNIT, Italy),
Paolo Lago (University of Genoa, Italy)
16:40-17:00 Active Window Management: Reducing Energy Consumption of TCP Congestion Control
Roberto
Bruschi (CNIT, Italy), Alfio Lombardo (University of Catania, Italy),
Carla Panarello (DIEEI - University of Catania, Italy), Fabio Podda
(University of Genoa, Italy), G. Enrico Santagati (State University of
New York at Buffalo, USA), Giovanni Schembra (University of Catania,
Italy)
17:00-17:20 Improving Energy-Efficiency of HFC Networks with a Master-Slave Linecard Configuration
Yabo
Yuan (University of Science and Technology of China, P.R. China), Ping
Lu (University of Science and Technology of China, P.R. China), Joel J.
P. C. Rodrigues (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira
Interior, Portugal), Zuqing Zhu (University of Science and Technology of
China, P.R. China)
17:20-17:40 Fast Dynamic Reprovisioning for Green Networks with an Application to Multicasting
L (L, L), 6 (6, 6), L (L, L), G (G, G), 1 (1, 1)
17:40-18:00 Power Scalable Descrambling Methods for Bit-interleaved TDM Networks
N.
Prasanth Anthapadmanabhan (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Dusan
Suvakovic (Alcatel-Lucent, USA), Keith Chow (Bell Labs, Lucent
Technologies, USA), Dora van Veen (Alcatel-Lucent, USA)
SA-GC-02: Green Networking (Duna salon III)
Chair: Arun Vishwanath (Australia University of Melbourne)
16:00-16:20 An Energy-efficient Control Scheme for Communication-based Train Control (CBTC) Systems with Random Packet Drops
Bing
Bu (State Key Lab of Rail Control and Safety, Beijing Jiaotong
University, P.R. China), F. Richard Yu (Carleton University, Canada),
Tao Tang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chunhai Gao (Beijing
Jiaotong University, P.R. China)
16:20-16:40 The Hidden Cost of Network Low Power Idle
Raffaele
Bolla (University of Genoa, Italy), Roberto Bruschi (CNIT, Italy),
Paolo Lago (University of Genoa, Italy)
16:40-17:00 Active Window Management: Reducing Energy Consumption of TCP Congestion Control
Roberto
Bruschi (CNIT, Italy), Alfio Lombardo (University of Catania, Italy),
Carla Panarello (DIEEI - University of Catania, Italy), Fabio Podda
(University of Genoa, Italy), G. Enrico Santagati (State University of
New York at Buffalo, USA), Giovanni Schembra (University of Catania,
Italy)
17:00-17:20 Improving Energy-Efficiency of HFC Networks with a Master-Slave Linecard Configuration
Yabo
Yuan (University of Science and Technology of China, P.R. China), Ping
Lu (University of Science and Technology of China, P.R. China), Joel J.
P. C. Rodrigues (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira
Interior, Portugal), Zuqing Zhu (University of Science and Technology of
China, P.R. China)
17:20-17:40 Fast Dynamic Reprovisioning for Green Networks with an Application to Multicasting
L (L, L), 6 (6, 6), L (L, L), G (G, G), 1 (1, 1)
17:40-18:00 Power Scalable Descrambling Methods for Bit-interleaved TDM Networks
N.
Prasanth Anthapadmanabhan (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Dusan
Suvakovic (Alcatel-Lucent, USA), Keith Chow (Bell Labs, Lucent
Technologies, USA), Dora van Veen (Alcatel-Lucent, USA)
SPC-05: MIMO I (Istvan)
Chair: Lingjia Liu (USA University of Kansas)
16:00-16:24 DoA Estimation and Capacity Analysis for 2D Active Massive MIMO Systems
Yi
Zhu (University of Kansas, USA), Lingjia Liu (University of Kansas,
USA), Anding Wang (Zhejiang Gongshang University & University of
Kansas, P.R. China), Krishna Sayana (Spidercloud Wireless, USA),
Jianzhong Zhang (Samsung Telecommunications America, USA)
16:24-16:48 Multi-Pair Amplify-and-Forward Relaying with Very Large Antenna Arrays
Himal
A Suraweera (Singapore University of Technology and Design, Singapore),
Hien Quoc Ngo (Linkoping University, Sweden), Trung Q. Duong (Blekinge
Institute of Technology, Sweden), Chau Yuen (Singapore University of
Technology and Design, Singapore), Erik G. Larsson (Linköping
University, Sweden)
16:48-17:12 Energy Efficiency of Large Scale MIMO Systems with Transmit Antenna Selection
Hui
Li (Peking University, P.R. China), Lingyang Song (Peking University,
P.R. China), Dalin Zhu (NEC Laboratories China, P.R. China), Ming Lei
(NEC Laboratories China, P.R. China)
17:12-17:36 A Performance-Complexity Tradeoff for Vector Perturbation Precoding
Christos
Masouros (University College London, United Kingdom), Mathini
Sellathurai (Heriot-Watt University, United Kingdom), Tharmalingam
Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom)
17:36-18:00 Precoder Design for MIMO Systems with Iterative Equalization
Junjie
Ma (City University of Hong Kong, Hong Kong), Xiaojun Yuan (The Chinese
University of Hong Kong, Hong Kong), Li Ping (City University of Hong
Kong, Hong Kong)
SPC-06: Cognitive Radio (Panorama III)
Chair: Octavia A. Dobre (Canada Memorial University of Newfoundland)
16:00-16:20 Optimizing Performance of Cooperative Sensing for Increased Spectrum Utilization in Dynamic Cognitive Radio Systems
Dusadee
Treeumnuk (Old Dominion University, USA), Sara Macdonald (Old Dominion
University, USA), Dimitrie Popescu (Old Dominion University, USA)
16:20-16:40 Cooperative Spectrum Sensing and Allocation with LDA for Cognitive Radio Networks
Wenjun
Xu (Shanghai Jiaotong University, P.R. China), Jiaxiao Zheng (Shanghai
Jiaotong University, P.R. China), Gaofei Sun (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), Xinbing Wang (Shanghai Jiaotong University,
P.R. China)
16:40-17:00 Blind Identification of SM and Alamouti STBC Signals Based on Fourth-order Statistics
Yahia
Eldemerdash (Memorial University, Canada), Mohamed Marey (Memorial
University, Canada), Octavia A. Dobre (Memorial University of
Newfoundland, Canada), Robert J. Inkol (Royal Military College, Canada)
17:00-17:20 Adaptive Rate and Power Transmission for OFDM-based Cognitive Radio Systems
Ebrahim
Bedeer (Memorial University of Newfoundland, Canada), Octavia A. Dobre
(Memorial University of Newfoundland, Canada), Mohamed Hossam Ahmed
(Memorial University, Canada), Kareem E. Baddour (Communications
Research Centre, Canada)
17:20-17:40 An F-test for Multiple Antenna Spectrum Sensing in Cognitive Radio
Qi
Huang (The University of Edinburgh, United Kingdom), Pei-Jung Chung
(University of Edinburgh, United Kingdom)
17:40-18:00 Measurements and analysis of spectrum occupancy with several bandwidths
Marko
HöyhtyÀ (VTT Technical Research Centre of Finland, Finland), Janne
LehtomÀki (University of Oulu, Finland), Joonas Kokkoniemi (University
of Oulu, Finland), Marja Matinmikko (VTT Technical Research Centre of
Finland, Finland), Aarne O MÀmmelÀ (VTT, Finland)
SPC-07: OFDM (Margit A)
Chair: Arafat J. Al-Dweik (UAE Khalifa University)
16:00-16:20 Efficient Sidelobe Suppression for OFDM Systems Using Advanced Cancellation Carriers
Ahmed
Selim (Trinity College, Dublin, Ireland), Irene Macaluso (Trinity
College Dublin, Ireland), Linda Doyle (Trinity College Dublin, Ireland)
16:20-16:40 A Low-Complexity Symbol Interleaving-Based PAPR Reduction Scheme for OFDM Systems
Sen-Hung
Wang (Intel-NTU Connected Context Computing Center, Taiwan), Kuan-Chou
Lee (National Taiwan University, Taiwan), Chih-Peng Li (National Sun
Yat-sen University, Taiwan), Hsueh-Jyh Li (National Taiwan University,
Taiwan)
16:40-17:00 General Total Inter-Carrier Interference Cancellation for OFDM High Speed Aerial Vehicle Communication
Xue
Li (Wright State University & IEEE Student Member, Member of
Society of Women Engineers, USA), Qian Han (Wright State University,
USA), John Ellinger (Air Force Research Laboratory, USA), Jian Zhang
(Texas Womanâs University, USA), Zhiqiang Wu (Wright State University,
USA)
17:00-17:20 Efficient Modulation Scheme for OFDM System with ZP and MMSE Equalizer
Hussein
A. Leftah (Newcastle University, United Kingdom), Said Boussakta
(Newcastle University, United Kingdom)
17:20-17:40 PAPR Reduction Scheme in SFBC MIMO-OFDM Systems without Side Information
Wei-Wen
Hu (National Sun Yat-sen University, Taiwan), Ying-Chi Ciou (National
Sun-Yat Sen University, Taiwan), Chih-Peng Li (National Sun Yat-sen
University, Taiwan), Wan-Jen Huang (National Sun Yat-Sen University,
Taiwan)
17:40-18:00 Doppler Scaling Correction in OFDM
Chung Him (George) Yuen (University of Utah, USA), Behrouz Farhang-Boroujeny (University of Utah, USA)
SPC-P1: Security and Cryptography (Poster) (Budapest)
Chair: Hai Lin (Japan Osaka Prefecture University)
16:00-16:40 Stochastic Wireless Secure Multicasting
Youngmin
Jeong (Kyung Hee University, Korea), Tony Q. S. Quek (Singapore
University of Technology and Design (SUTD) & Institute for Infocomm
Research, Singapore), Hyundong Shin (Kyung Hee University, Korea)
16:40-17:20 A Two Dimensional Quantization Algorithm for CIR-Based Physical Layer Authentication
Fiona
Liu (University of Western Ontario, Canada), Xianbin Wang (The
University of Western Ontario, Canada), Serguei L. Primak (The
University of Western Ontario, Canada)
17:20-18:00 Enhancing Security in the Cognitive Relay Assisted Co-existing Radio Systems with Interferences
Md.
Zahurul Islam Sarkar (The University of Edinburgh, United Kingdom),
Tharmalingam Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom)
WC-09: Hetnets - 1 (Panorama I)
Chair: Witold A. KrzymieĆ (Canada University of Alberta / TRLabs)
16:00-16:20 Time Domain Bi-level Downlink Power Control for Cross-Tier Interference Mitigation in HetNet
Haining
Wang (University of California, Davis, USA), Zhi Ding (University of
California at Davis, USA), Michal Cierny (Aalto University, Finland),
Risto Wichman (Aalto University School of Electrical Engineering,
Finland)
16:20-16:40 Downlink Rate Distribution in Multi-RAT Heterogeneous Networks
Sarabjot
Singh (The University of Texas at Austin, USA), Harpreet S Dhillon (The
University of Texas at Austin & WNCG, USA), Jeffrey Andrews (The
University of Texas at Austin, USA)
16:40-17:00 Hierarchical Radio Resource Optimization for Heterogeneous Networks with Dynamic ABS
An
Liu (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Vincent Lau (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Liangzhong Ruan (HKUST, Hong Kong), Junting Chen (HKUST, Hong Kong),
Dengkun Xiao (Huawei Technologies CO., LTD., P.R. China)
17:00-17:20 Carrier Aggregation in Heterogeneous Cellular Networks
Xingqin
Lin (The University of Texas at Austin, USA), Jeffrey Andrews (The
University of Texas at Austin, USA), Rapeepat Ratasuk (Nokia Siemens
Networks, USA), Bishwarup Mondal (Nokia Siemens Networks, USA), Amitava
Ghosh (Nokia Siemens Networks, USA)
17:20-17:40 Rethinking Offload: How to Intelligently Combine Wi-Fi and Small Cells?
Meryem
Simsek (University of Duisburg-Essen, Germany), Mehdi Bennis (Centre of
Wireless Communications, University of Oulu, Finland), MĂ©rouane Debbah
(Supelec, France), Andreas Czylwik (UniversitÀt Duisburg-Essen,
Germany)
17:40-18:00 3D performance analysis of a heterogeneous LTE network with indoor small-cells in a real urban environment
Florian
Letourneux (Siradel, France), Yoann Corre (SIRADEL, France), Erwan
Suteau (SIRADEL Canada, Canada), Yves Lostanlen (SIRADEL &
University of Toronto, Canada)
WC-10: Interference channels (Erzsebet B)
Chair: Mansoor Shafi (New Zealand Telecom New Zealand)
16:00-16:20 Limited Feedback Schemes Based on Inter-Cell Interference Alignment in Two-cell Interfering MIMO-MAC
Ruixue
Zhou (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Tiejun Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Wei Long (Beijing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China), Hui Gao (Singapore University of Technology and Design,
Singapore)
16:20-16:40 Improper Gaussian Signaling for the K-User SISO Interference Channel
Yong
Zeng (Nanyang Technological University, Singapore), Cenk M. Yetis
(Mevlana University, Turkey), Erry Gunawan (Array, Singapore), Yong
Liang Guan (Nanyang Technological University, Singapore), Rui Zhang
(National University of Singapore, Singapore)
16:40-17:00 Signal Group Based Alignment in K-User MIMO Y Channel
Hua Mu (Auburn University, USA), Jitendra Tugnait (Auburn University, USA)
17:00-17:20 Aligned Interference Neutralisation for 2x2x2 Interference Channel with Imperfect Channel State Information
Refik
Ustok (Victoria University of Wellington, New Zealand), Pawel A.
Dmochowski (Victoria University of Wellington, New Zealand), Peter J
Smith (The University of Canterbury, New Zealand), Mansoor Shafi
(Telecom New Zealand, New Zealand)
17:20-17:40 Semi-Blind Interference Alignment Based on OFDM over Frequency Selective X Channels
Manato
Takai (Shizuoka University, Japan), Koji Ishibashi (The University of
Electro-Communications, Japan), Won-Yong Shin (Dankook University,
Korea), Hyo Seok Yi (Harvard university, USA), Tadahiro Wada (Shizuoka
University, Japan)
17:40-18:00 Exploiting the Initial and the Final Conditions for the Alternating Minimization Algorithm
Che-Chen
Chou (National Tsing Hua University, Taiwan), Hsin-Jui Chou (National
Tsing Hua University, Taiwan), Jen-Ming Wu (National Tsing Hua
University, Taiwan)
WC-11: Modulation and coding (Corso A)
Chair: Norman C. Beaulieu (Canada University of Alberta)
16:00-16:20 A Novel SISO Trellis Strategy for Relaying Distorted Signals in Wireless Networks
Xuanxuan
Lu (Lehigh University, USA), Tiffany Jing Li (Lehigh University, USA),
Yang Liu (Lehigh University, USA), Chau Yuen (Singapore University of
Technology and Design, Singapore)
16:20-16:40 Efficient Embedded Signaling Through Rotated Modulation Constellations for SLM-Based OFDM Systems
Mouna
Sghaier (High School of Communications of Tunis (SUPCOM), Tunisia),
Fatma Abdelkefi (High School of Communications of Tunis (SUPCOM),
Tunisia), Mohamed Siala (Sup'Com, Tunisia)
16:40-17:00 On Coding Over Finite "Packets" in Wireless Communication Systems
Cenk
Sahin (University of Kansas, USA), Lingjia Liu (University of Kansas,
USA), Erik S. Perrins (University of Kansas, USA)
17:00-17:20 A Novel Multi-carrier Scheme: Cyclic Block Filtered Multitone Modulation
A (A, A), 1 (1, 1), U (U, U), I (I, I), 1 (1, 1)
17:20-17:40 Application of a Leakage Based Precoding Scheme to Mitigate Intrinsic Interference in FBMC
Upul
Jayasinghe (University of Oulu, Finland), Nandana Rajatheva (University
of Oulu, Finland), Matti Latva-aho (UoOulu, Finland)
17:40-18:00 Coded Modulation Design for Two-way Relay Channels
Zhiyong
Chen (Shanghai Jiaotong University, P.R. China), Bin Xia (Shanghai
Jiaotong University, P.R. China), Hui Liu (Shanghai JiaoTong University,
P.R. China)
WC-12: Cooperative communications - 2 (Ballroom III)
Chair: Daniel Benevides da Costa (Brazil Federal University of Ceara (UFC))
16:00-16:20 Capacity-Based MIMO Mode Switching Scheme Between STBC and DSTBC for Relay-Assisted Cellular Networks
Xia
Shen (Peking University, P.R. China), Rongqing Zhang (Peking
University, P.R. China), Xiang Cheng (Peking University, P.R. China),
Zhimin Liu (Peking University, P.R. China), Bingli Jiao (Peking
University, P.R. China)
16:20-16:40 On the Impact of Backhaul Channel Reliability on Cooperative Wireless Networks
ZoltĂĄn
Mayer (Chalmers University of Technology, Sweden), Jingya Li (Chalmers
University of Technology, Sweden), Agisilaos Papadogiannis (Chalmers
University of Technology, Sweden), Tommy Svensson (Chalmers University
of Technology, Sweden)
16:40-17:00 Joint Source-Relay Design in Multi-Antenna Multi-Relay Networks with Prefixed Receivers
Aissa Ikhlef (University of British Columbia, Canada), Robert Schober (University of British Columbia, Canada)
17:00-17:20 Adaptive Beamforming Designs for MIMO AF Relaying Systems with Direct Link
Han-Bae
Kong (Korea University, Korea), Changick Song (Korea University,
Korea), Haewook Park (Korea University, Korea), Inkyu Lee (Korea
University, Korea)
17:20-17:40 Exact Ergodic Capacity of MIMO OSTBC Amplify-and-Forward Relay Network with Antenna Correlation
Nuwan
S. Ferdinand (University of Oulu, Finland), Nandana Rajatheva
(University of Oulu, Finland), Matti Latva-aho (UoOulu, Finland)
17:40-18:00 An Efficient Beamforming Scheme for Generalized MIMO Two-Way X Relay Channels
Kangqi
Liu (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Zhengzheng Xiang
(Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Meixia Tao (Shanghai Jiao
Tong University, P.R. China), Xiaodong Wang (Columbia University, USA)
WC-P3: WCS poster session 3 (Budapest)
Chair: ( )
16:00-16:00 UWB Radio Channel Characterization and Design for Intra Spacecraft Communication
Johannes
H.C. van den Heuvel (Holst Centre / imec & IMEC, The Netherlands),
Jac Romme (IMEC / Holst Centre, The Netherlands), Jean-Francois Dufour
(European Space Agency & ESTEC, The Netherlands), Guido Dolmans
(Holst Centre / IMEC-NL, The Netherlands), Nauman F. Kiyani (Holst
Centre / IMEC-NL, The Netherlands), Kathleen Philips (IMEC / Holst
Centre, The Netherlands), Harmke de Groot (Holst Centre/IMEC, The
Netherlands)
16:00-16:00 Uplink Pre-Equalization for CC-CDMA Systems under Frequency Selective Fading
Siyue
Sun (Harbin Institute of Technology, P.R. China), Weixiao Meng (Harbin
Institute of Technology, P.R. China), Hsiao-Hwa Chen (National Cheng
Kung University, Taiwan)
16:00-16:00 A MIMO-ANN System for Increasing Data Rates in Organic Visible Light Communications Systems
Paul
Anthony Haigh (Northumbria University, United Kingdom), Zabih
Ghassemlooy (Northumbria University, United Kingdom), Ioannis
Papakonstantinou (University College London, United Kingdom), Francesco
Arca (Siemens AG Corporate Technology, Germany), Sandro Tedde (Siemens
AG Corporate Technology, Germany), Oliver Hayden (Siemens AG Corporate
Technology, Germany), Sujan Rajbhandari (University of Oxford, United
Kingdom)
WN-04: Resource allocation (Panorama II)
Chair: Arafat J. Al-Dweik (UAE Khalifa University)
16:00-16:20 Partial Time-Frequency Resource Allocation for Device-to-Device Communications Underlaying Cellular Networks
Yingqi
Chai (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Qinghe Du (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Pinyi Ren (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China)
16:20-16:40 Resource Allocation for Two-way Relay Networks with Symmetric Data Rates: An Information Theoretic Approach
Ke
Xiong (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Qing Shi (School of
Economics and Finance, The University of Hong Kong, P.R. China), Pingyi
Fan (Tsinghua University, P.R. China), Khaled B. Letaief (The Hong Kong
University of Science and Technology, Hong Kong)
16:40-17:00 Resource Allocation for WWAN Video Multicast with Cooperative Local Repair
Zhi
Liu (National Institute of Informatics, The Graduate University for
Advanced Studies, Japan), Yu Mao (The Graduate University for Advanced
Studies & National Institute of Informatics, Japan), Ning Lu
(University of Waterloo, Canada), Yusheng Ji (National Institute of
Informatics, Japan), Sherman Shen (University of Waterloo, Canada)
17:00-17:20 Uplink Resource Allocation for Interworking of WLAN and OFDMA-Based Femtocell Systems
Amila Tharaperiya Gamage (University of Waterloo, Canada), Sherman Shen (University of Waterloo, Canada)
17:20-17:40 Energy-Aware Resource Allocation for Device-to-Device Underlay Communication
Feiran
Wang (Peking University, P.R. China), Chen Xu (Peking University, P.R.
China), Lingyang Song (Peking University, P.R. China), Qun Zhao (DoCoMo
Beijing Labs, P.R. China), Xiaoli Wang (Docomo Beijing Communications
Lab, P.R. China), Zhu Han (University of Houston, USA)
17:40-18:00 Interference-Aware Energy-Efficient Resource Allocation for Heterogeneous Networks with Incomplete Channel State Information
Shengrong
Bu (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Gamini Senarath (Huawei Technologies Canada CO., LTD., Canada)
WN-04: Resource allocation (Panorama II)
Chair: Tarik Taleb (Germany NEC Europe Ltd.)
16:00-16:20 Partial Time-Frequency Resource Allocation for Device-to-Device Communications Underlaying Cellular Networks
Yingqi
Chai (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Qinghe Du (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Pinyi Ren (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China)
16:20-16:40 Resource Allocation for Two-way Relay Networks with Symmetric Data Rates: An Information Theoretic Approach
Ke
Xiong (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Qing Shi (School of
Economics and Finance, The University of Hong Kong, P.R. China), Pingyi
Fan (Tsinghua University, P.R. China), Khaled B. Letaief (The Hong Kong
University of Science and Technology, Hong Kong)
16:40-17:00 Resource Allocation for WWAN Video Multicast with Cooperative Local Repair
Zhi
Liu (National Institute of Informatics, The Graduate University for
Advanced Studies, Japan), Yu Mao (The Graduate University for Advanced
Studies & National Institute of Informatics, Japan), Ning Lu
(University of Waterloo, Canada), Yusheng Ji (National Institute of
Informatics, Japan), Sherman Shen (University of Waterloo, Canada)
17:00-17:20 Uplink Resource Allocation for Interworking of WLAN and OFDMA-Based Femtocell Systems
Amila Tharaperiya Gamage (University of Waterloo, Canada), Sherman Shen (University of Waterloo, Canada)
17:20-17:40 Energy-Aware Resource Allocation for Device-to-Device Underlay Communication
Feiran
Wang (Peking University, P.R. China), Chen Xu (Peking University, P.R.
China), Lingyang Song (Peking University, P.R. China), Qun Zhao (DoCoMo
Beijing Labs, P.R. China), Xiaoli Wang (Docomo Beijing Communications
Lab, P.R. China), Zhu Han (University of Houston, USA)
17:40-18:00 Interference-Aware Energy-Efficient Resource Allocation for Heterogeneous Networks with Incomplete Channel State Information
Shengrong
Bu (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Gamini Senarath (Huawei Technologies Canada CO., LTD., Canada)
WN-05: Traffic and throughput management (Corso B)
Chair: F. Richard Yu (Canada Carleton University)
16:00-16:20 Traffic Offloading Techniques in Two-Tier Femtocell Networks
Hesham
ElSawy (University of Manitoba, Canada), Ekram Hossain (University of
Manitoba, Canada), Sergio Camorlinga (TRLabs, Winnipeg, Canada, and
University of Manitoba, Canada)
16:20-16:40 Throughput Analysis for Two-Hop Relay Mobile Ad Hoc Networks with Receiver Probing
Jiajia
Liu (Tohoku University, Japan), Xiaohong Jiang (Future
University-Hakodate, Japan), Hiroki Nishiyama (Tohoku University,
Japan), Nei Kato (Tohoku University, Japan)
16:40-17:00 Dynamic Spectrum Leasing with User-determined Traffic Segmentation
Xiaojun
Feng (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Qian
Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Jin
Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, P.R. China)
17:00-17:20 Throughput Analysis of CSMA Wireless Networks with Finite Offered-load
Caihong Kai (Hefei University of Technology, P.R. China), Shengli Zhang (Shenzhen University, P.R. China)
17:20-17:40 Balancing download throughput in densely deployed IEEE802.11 multi-cell WLANs
Jun
Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Brahim Bensaou (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong
Kong)
17:40-18:00 Interference Management for Multimedia Femtocell Networks with Coalition Formation Game
Bojiang
Ma (University of British Columbia, Canada), Man Hon Cheung (The
Chinese University of Hong Kong, Hong Kong), Vincent W.S. Wong
(University of British Columbia, Canada)
Tuesday, 11 June 2013
AH-06: Energy-Efficient Networks (Panorama IV)
Chair: Hacene Fouchal (France Université de Reims Champagne-Ardenne)
09:00-09:18 Resource Allocation and Scheduling for Energy Efficient Tracking
Praveen
Bommannavar (Stanford University, USA), John Apostolopoulos
(Hewlett-Packard Labs, USA), Nicholas Bambos (Stanford University, USA)
09:18-09:36 An Energy Efficient MAC Protocol for Fully-Connected Wireless Networks
Kamal Rahimi Malekshan (University of Waterloo, Canada), Weihua Zhuang (University of Waterloo, Canada)
09:36-09:54 Vibration Energy Harvesting for Wireless Underground Sensor Networks
Salman Kahrobaee (University of Nebraska-Lincoln, USA), Mehmet Can Vuran (University of Nebraska-Lincoln, USA)
09:54-10:12 Range Extension of Passive Wake-up Radio Systems through Energy Harvesting
Li
Chen (University of Rochester, USA), Stephen Cool (University of
Rochester, USA), He Ba (University of Rochester, USA), Wendi Heinzelman
(University of Rochester, USA), Ilker Demirkol (Universitat Politecnica
de Catalunya & i2CAT Foundation, Spain), Ufuk Muncuk (Northeastern
University, USA), Kaushik Chowdhury (Northeastern University, USA),
Stefano Basagni (Northeastern University, USA)
10:12-10:30 Energy-Efficient Multi-Mode Transmission in Uplink Virtual MIMO Systems
Yun
Rui (Shanghai Advanced Research InstituteïŒChinese Academy of
Sciences, P.R. China), Lei Deng (Shanghai Jiao Tong University, P.R.
China), Peng Cheng (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Keith Q.
T. Zhang (City University of Hong Kong, Hong Kong), Mingqi Li (SARI,
CAS, P.R. China)
AH-07: Scheduling I (Panorama V)
Chair: Ilaria Thibault (Italy University of Bologna)
09:00-09:18 Efficient Multi-Path Data Aggregation Scheduling in Wireless Sensor Networks
Miloud
Bagaa (Center of Research on Scientific and Technical Information
(CERIST), Algeria), Mohamed Younis (University of Maryland Baltimore
County, USA), Abdelraouf Ouadjaout (Research Center on Scientific and
Technical Information (CERIST), Algeria), Nadjib Badache (CERIST,
Algeria)
09:18-09:36 Adaptive Working Schedule for Duty-cycle Opportunistic Mobile Networks
Huan
Zhou (Zhejiang University, P.R. China), Hongyang Zhao (Zhejiang
University, P.R. China), Chi Harold Liu (IBM Research, P.R. China),
Jiming Chen (Zhejiang University, P.R. China)
09:36-09:54 Hidden Node Collision Mitigated CSMA/CA-Based Multihop Wireless Sensor Networks
Bharat
Shrestha (University of Manitoba, Canada), Ekram Hossain (University of
Manitoba, Canada), Sergio Camorlinga (TRLabs, Winnipeg, Canada, and
University of Manitoba, Canada)
09:54-10:12 TDMA Scheduling with Maximum Throughput and Fair Rate Allocation in Wireless Sensor Networks
Min
Yao (Tsinghua University, P.R. China), Chuang Lin (Tsinghua University,
P.R. China), Peng Zhang (Tsinghua University, P.R. China), Yuan Tian
(Tsinghua University, P.R. China), Shibo Xu (TsingHua University, P.R.
China)
10:12-10:30 Impact of Successive Interference Cancellation on the
Capacity of Wireless Networks: Joint Optimal Link Scheduling and Power
Control
Mina Yazdanpanah (Concordia University,
Canada), Samir Sebbah (Concordia University, Canada), Chadi Assi
(Concordia University, Canada), Yousef R. Shayan (Concordia University,
Canada)
AH-08: Security (Corso B)
Chair: Preetha Thulasiraman (USA Naval Postgraduate School)
09:00-09:18 Analysis of Secure Unicast Links in Stochastic Wireless Networks
Satyanarayana Vuppala (Jacobs University, Germany), Giuseppe Abreu (Jacobs University Bremen, Germany)
09:18-09:36 Joint Security and QoS Provisioning in Cooperative Vehicular Ad Hoc Networks
Li
Zhu (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Bing Ning (State Key Laboratory of Rail Traffic Control and
Safety, P.R. China), Tao Tang (Beijing Jiaotong University, P.R. China)
09:36-09:54 Enhanced Privacy and Reliability for Secure Geocasting in VANET
Antonio
Prado (University of Ottawa, Canada), Sushmita Ruj (IIT-Indore, India),
Amiya Nayak (SITE, University of Ottawa, Canada)
09:54-10:12 Matrix-based Pairwise Key Establishment in Wireless Mesh Networks Using Deployment Knowledge
Yuexin
Zhang (Fujian Normal University, P.R. China), Li Xu (Fujian Normal
University, P.R. China), Yang Xiang (Deakin University, Australia),
Xinyi Huang (Fujian Normal University, Singapore)
10:12-10:30 Proximity-based Security Using Ambient Radio Signals
Liang
Xiao (Xiamen University & WINLAB, Rutgers University, P.R. China),
Qiben Yan (Virginia Tech, USA), Wenjing Lou (Virginia Tech, USA), Thomas
Hou (Virginia Tech, USA)
CIS-05: Anomaly and Intrusion Detection - II (Duna Salon I)
Chair: Shui Yu (Australia Deakin University)
09:00-09:18 Characterization and Visualization of Sophisticated Scanning Attacks
Maggie
Cheng (Missouri University of Science and Technology, USA), Quanmin Ye
(Missouri University of Science and Technology, USA), Robert F. Erbacher
(US Army Research Laboratory, USA)
09:18-09:36 P3D: A Parallel 3D Coordinate Visualization for Advanced Network Scans
Troy
Nunnally (Georgia Institute of Technology, USA), Penyen Chi (Georgia
Institute of Technology, USA), Kulsoom Abdullah (Georgia Institute of
Technology, USA), Selcuk Uluagac (Georgia Institute of Technology &
The School of ECE, USA), John A. Copeland (Georgia Institute of
Techonology, USA), Raheem Beyah (Georgia Institute of Technology, USA)
09:36-09:54 Network Traffic Clustering Using Random Forest Proximities
Yu
Wang (Deakin University, Australia), Yang Xiang (Deakin University,
Australia), Jun Zhang (Deakin University, Australia)
09:54-10:12 An unsupervised behavior-based method for BGP anomaly detection and attribution
Georgios
Theodoridis (Centre for Research and Technology Hellas, Greece),
Orestis Tsigkas (Informatics and Telematics Institute & Alexander
TEI of Thessaloniki, Greece), Dimitrios Tzovaras (Informatics and
Telematics Institute, Greece)
10:12-10:30 SPIT Callers Detection with Unsupervised Random Forests Classifier
Kentaroh Toyoda (Keio University, Japan), Iwao Sasase (Keio University, Japan)
CQR-05: Traffic Modeling and Characterization I (Duna Salon II)
Chair: Angelos K. Marnerides (United Kingdom Lancaster University)
09:00-09:18 Volatility of Youtube content in Orange networks and consequences
Fabrice
M. Guillemin (Orange Labs, France), Thierry Houdoin (Orange Labs
Research, France), Stephanie Moteau (Orange Labs Research, France)
09:18-09:36 Scene Change Detection-Based Discrete Autoregressive Modeling for MPEG-4 Video Traffic
Irene
Spanou (University of California, Davis, USA), Aggelos Lazaris
(University of Southern California, USA), Polychronis Koutsakis
(Technical University of Crete, Greece)
09:36-09:54 Blind Estimation of Primary User Traffic Parameters Under Sensing Errors
Wesam
R. Gabran (University of California, Los Angeles, USA), Przemyslaw
Pawelczak (Delft University of Technology, The Netherlands), Chun-Hao
Liu (University of California, Los Angeles, USA), Danijela Cabric
(University of California Los Angeles, USA)
09:54-10:12 Multi-Functional Emulator for Traffic Analysis
SĂĄndor
MolnĂĄr (Budapest University of Technology and Economics, Hungary),
PĂ©ter Megyesi (Budapest University of Technology and Economics,
Hungary), GĂ©za SzabĂł (Ericsson Research, Hungary)
10:12-10:30 Overflow Traffic Moments in Channel Groups with Bernoulli-Poisson-Pascal (BPP) Load
Conor
J McArdle (Dublin City University, Ireland), Daniele Tafani (Dublin
City University, Ireland), Liam Barry (Dublin City University, Ireland)
CRN-03: Spectrum Sharing (Lanchid B)
Chair: Yan Zhang (Norway Simula Research Laboratory and University of Oslo)
09:00-09:18 On Energy Efficient MIMO-Assisted Spectrum Sharing for Cognitive Radio Networks
Guangjie Huang (Auburn University, USA), Jitendra Tugnait (Auburn University, USA)
09:18-09:36 Cooperate or not: the secondary user's dilemma in hierarchical spectrum sharing networks
Liping Wang (Royal Institute of Technology, Sweden), Viktoria Fodor (KTH, Sweden)
09:36-09:54 Achievable Rate of Cognitive Radio Spectrum Sharing MIMO Channel with Space Alignment and Interference Temperature Precoding
Lokman
Sboui (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Tunisia), Hakim Ghazzai (King Abdullah University of Science and
Technology (KAUST) & KAUST, Saudi Arabia), Zouheir Rezki (King
Abdullah University of Science and Technologie (KAUST), Saudi Arabia),
Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science and Technology
(KAUST), Saudi Arabia)
09:54-10:12 Best Relay Selection in Cooperative Spectrum Sharing Systems with Multiple Primary Users
Francisco
Rafael GuimarĂŁes (Wireless Telecomunication Research Group, Federal
University of CearĂĄ, Brazil), Daniel Benevides da Costa (Federal
University of Ceara (UFC) & Area: Telecommunications, Brazil),
Mustapha Benjillali (INPT, Morocco), Theodoros Tsiftsis (Technological
Educational Institute of Lamia, Greece), George K. Karagiannidis
(Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
10:12-10:30 Two days of European Spectrum: Preliminary analysis of concurrent spectrum use in seven European sites in GSM and ISM bands
Alexandros
Palaios (RWTH Aachen University, Germany), Janne RiihijÀrvi (RWTH
Aachen University, Germany), Petri MÀhönen (RWTH Aachen University,
Germany), Vladimir Atanasovski (Ss Cyril and Methodius University in
Skopje, Macedonia, the former Yugoslav Republic of), Liljana Gavrilovska
(Ss Cyril and Methodius University - Skopje, Macedonia, the former
Yugoslav Republic of), Peter Van Wesemael (IMEC, Belgium), Antoine
Dejonghe (IMEC, Belgium), Peter Scheele (Bundesnetzagentur, Germany)
CRN-04: Spectrum Access and Management (Erzsebet A)
Chair: Anna Vizziello (Italy University of Pavia)
09:00-09:18 Dynamic Spectrum Scheduling for Carrier Aggregation: A Game Theoretic Approach
Yong
Xiao (Massachusetts Institute of Technology, USA), Chau Yuen (Singapore
University of Technology and Design, Singapore), Paolo Di Francesco
(Trinity College Dublin, Ireland), Luiz A. DaSilva (Virginia Polytechnic
Institute and State University & Trinity College Dublin, Ireland)
09:18-09:36 Optimal Channel-Sensing Policy Based on Fuzzy Q-Learning Process over Cognitive Radio Systems
Fereidoun H. Panahi (Keio University, Japan), Tomoaki Ohtsuki (Keio University, Japan)
09:36-09:54 Periodic partial soft sensing and spectrum handoff in cognitive relay networks
Lingfeng
Wang (Toshiba Research Europe Limited, United Kingdom), Fengming Cao
(Toshiba Europe Research Telecommunication Lab, United Kingdom), Zhong
Fan (Toshiba Research Europe, United Kingdom)
09:54-10:12 Spatial Distributed Dynamic Spectrum Access
Ching-Yueh
Kao (National Taiwan University, Taiwan), Weng Chon Ao (University of
Southern California, USA), Kwang-Cheng Chen (National Taiwan University,
Taiwan)
10:12-10:30 Spatial Opportunity in Cognitive Radio Networks with Threshold-Based Opportunistic Spectrum Access
Xiaoshi
Song (Beijing University of Posts and Telecommunications & Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Changchuan Yin
(Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Dan Pu
Liu (BUPT, P.R. China), Rui Zhang (National University of Singapore,
Singapore)
CT-05: Energy Efficient Networks (Duna salon III)
Chair: Aylin Yener (USA Pennsylvania State University)
09:00-09:18 Optimal Packet Scheduling for an Energy Harvesting Transmitter with Processing Cost
Oner
Orhan (Polytechnic Institute of NYU, USA), Deniz GĂŒndĂŒz (Imperial
College London, United Kingdom), Elza Erkip (Polytechnic Institute of
NYU, USA)
09:18-09:36 Two-Way Relay Beamforming for Sum-Rate Maximization and Energy Harvesting
Dandan
Li (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chao Shen (Beijing
Jiaotong University, P.R. China), Zhengding Qiu (Array, P.R. China)
09:36-09:54 Mobile Ad Hoc Networks Powered by Energy Harvesting: Battery-Level Dynamics and Spatial Throughput
K (K, K), 3 (3, 3), T (T, T), H (H, H), (, )
09:54-10:12 Energy Cooperation in Energy Harvesting Two-Way Communications
Berk
Gurakan (University of Maryland, USA), Omur Ozel (University of
Maryland, College Park, USA), Jing Yang (University of Arkansas, USA),
Sennur Ulukus (University of Maryland, USA)
10:12-10:30 Dynamic Sleep Mode Strategies in Energy Efficient Cellular Networks
Yong
Sheng Soh (California Institute of Technology, USA), Tony Q. S. Quek
(Singapore University of Technology and Design (SUTD) & Institute
for Infocomm Research, Singapore), Marios Kountouris (Supélec, France)
CT-P1: Topics in Communication Theory (Budapest)
Chair: Norman C. Beaulieu (Canada University of Alberta)
09:00-09:15 Performance of Adaptive Subcarrier QAM Intensity Modulation in Gamma-Gamma Turbulence
Md.
Zoheb Hassan (School of Engineering, University of British Columbia,
Canada), Md. Jahangir Hossain (Universtiy of British Columbia, Okanagan,
Canada), Julian Cheng (University of British Columbia, Canada)
09:15-09:30 Average BER Analysis of Relay Selection Based Decode-and-Forward Cooperative Communication over Gamma-Gamma Fading FSO Links
M (M, M), 2 (2, 2), I (I, I), I (I, I), 1 (1, 1)
09:30-09:45 How to Select the Pilot Carrier Positions in CP-OFDM?
H (H, H), 9 (9, 9), G (G, G), B (B, B), 1 (1, 1)
09:45-10:00 Constellation Design for Channels Affected by Phase Noise
Farbod Kayhan (Politecnico di Torino, Italy), Guido Montorsi (Politecnico di Torino, Italy)
10:00-10:15 A Nonlinear Diversity Combiner of Binary Signals in the Presence of Impulsive Interference
Khodr A. Saaifan (Jacobs University Bremen, Germany), Werner Henkel (Jacobs University Bremen, Germany)
10:15-10:30 Design and assessment of a pure hydrodynamic microfluidic switch
Elena
De Leo (University of Catania, Italy), Lidia Donvito (University of
Catania, Italy), Laura Galluccio (DIEEI, Italy), Alfio Lombardo
(University of Catania, Italy), Giacomo Morabito (University of Catania,
Italy), Laura Maria Zanoli (University of Catania, Italy)
NGN-04: Content Centric Networks I (Ballroom II)
Chair: Tutomu Murase (Japan NEC Corporation)
09:00-09:18 Evaluation of ALTO-enhanced Request Routing for CDN Interconnection
Mayutan
Arumaithurai (NEC Europe Ltd., Germany), Jan Seedorf (NEC Europe Ltd.,
Germany), Giovanni Paragliola (Unioversity of Napoli, Italy), Marcin
Pilarski (Warsaw University of Technology & Orange Lab Poland,
Poland), Saverio Niccolini (NEC Europe Ltd., Germany)
09:18-09:36 A Fault-Tolerant Routing Protocol for Dynamic Autonomous Unmanned Vehicular Networks
Sudip
Misra (Indian Institute of Technology-Kharagpur, India), Venkata
Krishna (VIT University, India), Harshit Agarwal (VIT University,
India), Athanasios V. Vasilakos (National Technical University of
Athens, Greece), V Saritha (VIT University, India), Mohammad S. Obaidat
(Monmouth University, USA)
09:36-09:54 Scale Content Centric Networks via Reactive Routing
Haiyong
Xie (University of Science and Technology of China & Central
Research, Huawei Technologies, USA), Yang Wang (Georgia State
University, USA), Guoqiang Wang (Huawei, USA)
09:54-10:12 IDRD: Enabling Inter-Domain Route Diversity
Xavier
Misseri (TELECOM ParisTech, France), Ivan Gojmerac (University of
Vienna, Faculty of Computer Science, Austria), Jean-Louis Rougier
(TELECOM ParisTech / LTCI, France)
10:12-10:30 Performance Comparison of Modified AODV in Reference Point Group Mobility and Random Waypoint Mobility Models
Harris
Simaremare (Universite de Haute Alsace & Universite de Haute
Alsace, France), Abdusy Syarif (University of Haute Alsace & IUT -
Colmar, France), Abdelhafid Abouaissa (University of Haute Alsace,
France), Riri Fitri Sari (University of Indonesia, Indonesia), Pascal
Lorenz (University of Haute Alsace, France)
NGN-05: Network Coding/Self-organized and Future Networks (Lanchid A)
Chair: Jianwei Niu (P.R. China Beihang University)
09:00-09:18 The Impact of Cooperative Physical Layer Network Coding on Multicast Short Range Networks
Vasileios
Miliotis (Universitat PolitĂšcnica de Catalunya, Spain), Luis Alonso
(Universidad Politecnica de Catalunya, Spain), Harry Skianis (University
of the Aegean, Greece), Christos Verikoukis (Telecommunications
Technological Centre of Catalonia, Spain)
09:18-09:36 ANC: Adaptive Unsegmented Network Coding for Applicability
Chen
Chen (PLA University of Science and Technology, P.R. China), Chao Dong
(Institute of Communication Engineering, P.R. China), Wang Hai
(Institute of Communication Engineering, P.R. China), Yu Weibo (PLA
University of Sci.&Tech, P.R. China)
09:36-09:54 Network-Coded Caching-Aided Multicast for Efficient Content Delivery
Jaime
Llorca (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Antonia Tulino (Bell Labs,
USA), Kyle C Guan (Bell Labs, Alcatel-Lucent, USA), Daniel Kilper
(Columbia University, USA)
09:54-10:12 Scalable and fast root cause analysis using inter cluster inference
Leila
Bennacer (Alcatel Lucent Bell Labs France, France), Laurent Ciavaglia
(Alcatel-Lucent, France), Samir Ghamri-Doudane (Alcatel-Lucent Bell Labs
France, France), Chibani Abdelghani (UPEC University, France), Yacine
Amirat (LISSI Laboratory, France), Abdelhamid Mellouk (UPEC, University
Paris-Est Creteil Val de Marne, France)
10:12-10:30 Efficient Small Data Access for Machine-Type Communications in LTE
Sergey
Andreev (Tampere University of Technology, Finland), Anna Larmo
(Ericsson Research, Finland), Mikhail Gerasimenko (Tampere University of
Technology, Finland), Vitaly Petrov (Tampere University of Technology,
Finland), Olga Galinina (Tampere University of Technology & SPIIRAS,
Saint Petersburg, Finland), Tuomas Tirronen (Ericsson Research,
Finland), Johan Torsner (Ericsson Research, Finland), Yevgeni
Koucheryavy (Tampere University of Technology, Finland)
NGN-P1: Next Generation Networks Posters (Budapest)
Chair: Yong Li (P.R. China Tsinghua University)
09:00-09:11 Survivable Green Active Topology Design and Link Weight Assignment for IP Networks with NotVia Fast Failure Reroute
Steven
S. W. Lee (National Chung Cheng University, Taiwan), Kuang-Yi Li
(National Chung Cheng University, Taiwan), Alice Chen (ITRI, Taiwan)
09:11-09:22 Implementing NAT Traversal with Private Realm Gateway
Jesus
Llorente Santos (Aalto University, Finland), Raimo Kantola (Helsinki
University of Technology, Finland), Nicklas Beijar (Aalto University,
Finland), Petri LeppÀaho (Aalto University, Finland)
09:22-09:33 Grainflow: Enable Data Plane Innovation At Per-Bit Level
Zhongjin
Liu (Tsinghua University, P.R. China), Yong Li (Tsinghua University,
P.R. China), Bo Cui (Tsinghua University, P.R. China), Li Su (Tsinghua
University, P.R. China), Depeng Jin (Tsinghua University, P.R. China),
Lieguang Zeng (Tsinghua University, P.R. China)
09:33-09:44 A Bidirectional Network Collaboration Interface for CDNs and Clouds Services Traffic Optimization
Selim
Ellouze (Orange Labs, France), Bertrand Mathieu (Orange Labs, France),
Tayeb Lemlouma (IRISA Lab and Rennes 1 University, France)
09:44-09:56 TCP-ETX: A Cross Layer Path Metric for TCP Optimization in Wireless Networks
Hengheng
Xie (Paradise Research Lab, Canada), Azzedine Boukerche (University of
Ottawa, Canada), Antonio A.F. Loureiro (Federal University of Minas
Gerais, Brazil)
09:56-10:07 SoftEPC - Dynamic Instantiation of Mobile Core Network Entities for Efficient Resource Utilization
Faqir
Zarrar Yousaf (NEC Laboratories, Europe, Germany), Johannes Lessmann
(NEC Laboratories Europe, Germany), Paulo Loureiro (NEC Laboratories
Europe, Germany), Stefan Schmid (NEC Europe Ltd., Germany)
10:07-10:18 Dynamic Mobile IP Anchoring
Tiago
Silvestre Condeixa (Instituto de TelecomunicaçÔes, Portugal), Susana
Sargento (Instituto de TelecomunicaçÔes, Universidade de Aveiro,
Portugal)
10:18-10:29 Broadcasting User Content over Novel Mobile Networks
SĂ©rgio
Figueiredo (IT Aveiro, Portugal), Carlos Eduardo MagalhĂŁes GuimarĂŁes
(Instituto de TelecomunicaçÔes - Pólo de Aveiro, Portugal), Rui L
Aguiar (University of Aveiro & Instituto de TelecomunicaçÔes,
Portugal), Tien-Thinh Nguyen (EURECOM, France), Liron Yadin (LiveU,
Israel), Nuno Filipe Carapeto (Portugal Telecom Inovação, Portugal),
Carlos Parada (Portugal Telecom Inovação, Portugal)
SPC-08: Estimation and Detection II (Panorama III)
Chair: Hideki Ochiai (Japan Yokohama National University)
09:00-09:18 Blind Identification of the Scrambling Code of a Reverse Link CDMA 2000 Transmission
Mathieu
des Noes (CEA -LETI Minatec, France), Valentin Savin (CEA LETI,
France), Laurent Ros (GIPSA-lab & INPG & CNRS organisation,
France), Jean-Marc Brossier (GIPSA-lab/DIS - BP 46
Saint-Martin-d'HĂšres, France)
09:18-09:36 On the Effect of Correlated Measurements on the Performance of Distributed Estimation
Mohammed
F. A. Ahmed (King Abdullah University of Science and Technology
(KAUST), Canada), Tareq Y. Al-Naffouri (King Abdullah University of
Science and Technology, USA), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah
University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
09:36-09:54 Double-Talk Detection Using the Singular Value Decomposition for Acoustic Echo Cancellation
Mahfoud
Hamidia (University of Science and Technology Bab Ezzouar & USTHB,
Algeria), Abderrahmane Amrouche (USTHB, Algeria)
09:54-10:12 Blind Symbol Rate Estimation using Autocorrelation and Zero Crossing Detection
Mahmoud
Elgenedy (VarkonSemiconductor & ModernTechnology, Egypt), Ayman Y
Elezabi (American University, Cairo, Egypt)
10:12-10:30 Optimal Blind Biharmonic Feedforward Phase Offset Estimation for QAM Signals
Alexander
B. Sergienko (St. Petersburg Electrotechnical University, Russia),
Alexander Petrov (Saint Petersburg Electrotechnical University, Russia)
SPC-09: Transceiver Techniques II (Margit B)
Chair: Hsi-Pin Ma (Taiwan National Tsing Hua University)
09:00-09:18 A Block-Parallel Architecture for Initial and Fine Synchronization in OFDM Systems
Pramod
Udupa (IRISA, University of Rennes 1, France), Olivier Sentieys (IRISA,
University of Rennes 1, France), Pascal Scalart (University of Rennes,
France)
09:18-09:36 New Fast Optimal Window Design Algorithm Based on the Eigen-Decomposition of the Symmetric Toeplitz Matrix
Hongting
Zhang (Louisiana State University, USA), Hsiao-Chun Wu (Louisiana State
University, USA), Shih Yu Chang (National Tsing Hua University of
Taiwan, Taiwan)
09:36-09:54 A Polyphase-filter-based FFT for DFT Calculation in LTE Uplink
Yanbin
Yao (Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences,
P.R. China), Yongtao Su (Institute of Computing Technology, Chinese
Academy of Science, P.R. China), Shoujun Huang (Institute of Computing
Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Jinglin Shi
(Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences, P.R.
China)
09:54-10:12 Accelerating Fast Fourier Transform for Wideband Channelization
Carlo
del Mundo (Virginia Tech, USA), Vignesh Adhinarayanan (Virginia Tech,
USA), Wu-chun Feng (Virginia Tech, USA)
10:12-10:30 Performance Trade-Offs and DSP Evaluation of Spectrally Efficient FDM Detection Techniques
Ryan
C Grammenos (University College London, United Kingdom), Izzat Darwazeh
(University College London, United Kingdom)
WC-13: Cooperative communications - 3 (Ballroom III)
Chair: Onur Kaya (Turkey Isik University)
09:00-09:18 Rate-Adaptive HARQ in Relay-based Cooperative Transmission
Saeed
Reza Khosravirad (McGill University, Canada), Leszek Szczecinski
(INRS-EMT, Canada), Fabrice Labeau (McGill University, Canada)
09:18-09:36 Multiple Access with Asynchronous Broadcasting in Wireless Cooperative Networks
A (A, A), 2 (2, 2), U (U, U), G (G, G), (, )
09:36-09:54 Compress-and-Forward on a Multiaccess Relay Channel With Computation at the Receiver
Mohieddine
El Soussi (Université Catholique de Louvain, Belgium), Abdellatif
Zaidi (Université Paris-Est Marne La Vallée, France), Luc Vandendorpe
(University of Louvain, Belgium)
09:54-10:12 Misbehavior Detection in Amplify-and-Forward Cooperative OFDM Systems
Weikun
Hou (The University of Western Ontario, Canada), Xianbin Wang (The
University of Western Ontario, Canada), Ahmed Refaey Hussein (University
of Western Ontario, Canada)
10:12-10:30 SNR Penalty from the Path-loss Disparity in Virtual Multiple-Input-Single-Output (VMISO) Link
Haejoon Jung (Georgia Institute of Technology, USA), Mary Ann Ingram (Georgia Institute of Technology, USA)
WC-14: Cellular systems - 2 (Panorama I)
Chair: Vinod Sharma (India Indian Institute of Science)
09:00-09:18 An Efficient Inter-site Interference Model for 4G Wireless Networks
Ahmed
Amate (University of Hertfordshire, United Kingdom), Stratis Sofianos
(University of Hertfordshire, United Kingdom), Milos Milosavljevic
(University of Hertfordshire, United Kingdom), Pandelis Kourtessis
(University of Hertfordshire, United Kingdom), John Micheal Senior
(University of Hertfordshire, United Kingdom)
09:18-09:36 A New Analysis of the DS-CDMA Cellular Uplink Under Spatial Constraints
Don
Torrieri (US Army Research Laboratory, USA), Matthew Valenti (West
Virginia University, USA), Salvatore Talarico (West Virginia University,
USA)
09:36-09:54 Analysis of Fractional Frequency Reuse in OFDMA Networks for Real Time and Best Effort Traffic
Subbarao
Boddu (Indian Institute of Technology Kharagpur, India), Atri
Mukhopadhyay (Indian Institute of Technology Kharagpur, India), Prabhu
Chandhar (Indian Institute of Technology Kharagpur, India), Bigi
Varghese Philip (Indian Institute of Technology Kharagpur, India), Suvra
Sekhar Das (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
09:54-10:12 Rate Optimization for Relay-Assisted Downlink Cellular Systems Using Superposition Coding
Stefano
Rini (Stanford, USA), Levan Ghaghanidze (Technical University Munich,
Germany), Ernest Kurniawan (Stanford University & Institute for
Infocomm Research, USA), Andrea Goldsmith (Stanford University, USA)
10:12-10:30 Generalized Area Spectral Efficiency: An Effective Performance Metric for Green Wireless Communications
Lei
Zhang (University of Victoria, Canada), Hong-Chuan Yang (University of
Victoria, Canada), Mazen Omar Hasna (Qatar University, Qatar)
WC-15: Multiuser MIMO - 2 (Erzsebet B)
Chair: Witold A. KrzymieĆ (Canada University of Alberta / TRLabs)
09:00-09:18 Pilot Design for Large-Scale Multi-Cell Multiuser MIMO Systems
Anzhong
Hu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Tiejun Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Hui Gao (Singapore University of Technology and Design,
Singapore)
09:18-09:36 Limited Feedback Multiuser MISO Systems with Differential Codebooks in Correlated Channels
Jawad
Mirza (Victoria University of Wellington, New Zealand), Pawel A.
Dmochowski (Victoria University of Wellington, New Zealand), Peter J
Smith (The University of Canterbury, New Zealand), Mansoor Shafi
(Telecom New Zealand, New Zealand)
09:36-09:54 A Joint Adaptive Beamforming and User Scheduling Algorithm for Downlink Network MIMO Systems
Sung-Hyun
Moon (ETRI, Korea), Changhee Lee (Korea University, Korea), Sang-Rim
Lee (Korea University, Korea), Inkyu Lee (Korea University, Korea)
09:54-10:12 Clustering Method for CoMP with Limited Backhaul Data Transfer Using Convex Relaxation
Jian
Zhao (Institute for Infocomm Research, Singapore), Tony Q. S. Quek
(Singapore University of Technology and Design (SUTD) & Institute
for Infocomm Research, Singapore), Zander Zhongding Lei (Institute for
Infocomm Research, Singapore)
10:12-10:30 Uplink Sum-Rate Analysis of Multi-Cell Multi-User Massive MIMO System
Dongming
Wang (Southeast University & National Mobile Communications
Research Lab., P.R. China), Chen Ji (National Mobile Communications
Research Lab., Southeast University, P.R. China), Xiqi Gao (Southest
University, P.R. China), Shaohui Sun (China Academy of
Telecommunications Technology (CATT), P.R. China), Xiaohu You (National
Mobile communication Research Lab., Southeast University, P.R. China)
WC-P4: WCS poster session 4 (Budapest)
Chair: Yabo Li (P.R. China Zhejiang University)
09:00-09:00 On Probabilistic Data Association for Achieving Near-Exponential Diversity over Fading Channels
Atulya
Yellepeddi (Massachusetts Institute of Technology & Woods Hole
Oceanographic Institution, USA), Kyeong Jin Kim (Mitsubishi Electric
Research Laboratories (MERL), USA), Chunjie Duan (Mitsubishi Electric
Research Laboratories, USA), Philip Orlik (Mitsubishi Electric Research
Laboratories, USA)
09:00-09:00 Information Transmission via Source of Opportunity Signals: Piggyback Communications
Vincenzo
Zambianchi (University of Bologna, Italy), Enrico Paolini (DEI,
University of Bologna, Italy), Davide Dardari (University of Bologna,
Italy)
09:00-09:00 Optimal Pilot Pattern for Time Variant Channels
Michal
Ć imko (Vienna University of Technology, Austria), Qi Wang (Vienna
University of Technology, Austria), Markus Rupp (Vienna University of
Technology, Austria)
WN-06: Capacity analysis (Panorama II)
Chair: Ekram Hossain (Canada University of Manitoba)
09:00-09:18 Equivalent Capacity Analysis of LTE-Advanced Systems with Carrier Aggregation
Ran
Zhang (University of Waterloo, Canada), Zhongming Zheng (University of
Waterloo, Canada), Miao Wang (University of Waterloo, Canada), Sherman
Shen (University of Waterloo, Canada), Liangliang Xie (University of
Waterloo, Canada)
09:18-09:36 Two Vulnerabilities in Android OS Kernel
Xiali
Hei (Temple University & Guangdong University of Businiss Studies,
USA), Xiaojiang Du (Temple University, USA), Shan Lin (Temple
University, USA)
09:36-09:54 Optimal Relay Assignment for Secrecy Capacity Maximization in Cooperative Ad-hoc Networks
Biao
Han (University of Tsukuba, Japan), Jie Li (University of Tsukuba,
Japan), Jinshu Su (National University of Defence Technology, P.R.
China)
09:54-10:12 Analysis on Dynamic of Node Storage in Space Delay/Disruption Tolerant Networking
Hongbing
Li (Department of Electronic and Information Engineering, HIT,
Shenzhen, P.R. China), Zhihua Yang (Harbin Institute of Technology, P.R.
China), Jian Jiao (Harbin Institute of Technology Shenzhen Graduate
School, P.R. China), Qinyu Zhang (Shenzhen Graduate School, Harbin
Institute of Technology, P.R. China), Ruhai Wang (Lamar University,
USA), Xiaodong Lin (University of Ontario Institute of Technology,
Canada)
10:12-10:30 Multicast Capacity Analysis for Social-Proximity Urban Bus-Assisted VANETs
Yan
Huang (Heilongjiang University, P.R. China), Xin Guan (Heilongjiang
University, P.R. China), Zhipeng Cai (Georgia State University, USA),
Tomoaki Ohtsuki (Keio University, Japan)
WN-07: Performance and system control (Corso A)
Chair: Jie Li (Japan University of Tsukuba)
09:00-09:18 Dynamic Cache Cleaning on Android
Sean Finley (Temple University, USA), Xiaojiang Du (Temple University, USA)
09:18-09:36 Modelling and Performance Analysis of Maximum Achievable Rate over Nakagami-m Fading Uplink Channels
Zipeng
Li (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China), Jing
Zhang (HUST, P.R. China), Ge Xiaohu (Huazhong University of Science
& Technology, P.R. China), Chengxiang Wang (Heriot-Watt University,
United Kingdom), Tao Han (Huazhong University of Science &
Technology, P.R. China)
09:36-09:54 Performance Issues of Multiple-Relay Cooperation
Georgios
Papadimitriou (University of Crete, Greece), Nikolaos Pappas (Supélec
& Gif-sur-Yvette, France), Apostolos Traganitis (University of Crete
& ICS-FORTH, Greece)
09:54-10:12 AIS Data based Identification of Systematic Collision Risk for Maritime Intelligent Transport System
Mengjie
Zhou (Zhejiang University, P.R. China), Jiming Chen (Zhejiang
University, P.R. China), Quanbo Ge (Zhejiang University, P.R. China),
Xigang Huang (University of Waterloo, Canada), Yuesheng Liu (Shenzhen
Maritime Bureau, Guangdong, P.R. China)
10:12-10:30 Interference-Dependent Contention Control in Multi-hop Wireless Ad-hoc Networks: An Optimal Cognitive MAC Protocol
Mui Van Nguyen (Kyung Hee University, Korea), Choong Seon Hong (Kyung Hee University, Korea)
AH-09: Relay and Network Coding (Panorama V)
Chair: Ming Xiao (Sweden Royal Institute of Technology)
14:00-14:18 A Cooperative AF Wireless Relay Network under Three Wireless Communication Conditions with Relay Power Constraint
Kanghee
Lee (Wichita State University, USA), Hyuck Kwon (Wichita State
University, USA), Hyunggi Kim (Wichita State University, USA), Jie Yang
(Wichita State University, USA), Hyuncheol Park (KAIST, Korea), Yong H.
Lee (KAIST, Korea)
14:18-14:36 Power Allocation for Three-Stage Cooperative Relaying in Wireless Networks
Lingya
Liu (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Cunqing Hua (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Cailian Chen (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), Xinping Guan (Shanghai Jiao Tong University,
P.R. China)
14:36-14:54 NBP: An Efficient Network-Coding based Back-Pressure Algorithm
Zhenzhen
Jiao (University of the Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Zheng
Yao (Graduate University of the Chinese Academy of Sciences, P.R.
China), Baoxian Zhang (University of the Chinese Academy of Sciences,
P.R. China), Cheng Li (Memorial University of Newfoundland, Canada)
14:54-15:12 Connectivity Restoration in Disjoint Wireless Sensor Networks using Limited Number of Mobile Relays
Izzet
F Senturk (Southern Illinois University Carbondale, USA), Kemal Akkaya
(Southern Illinois University Carbondale, USA), Fatih Senel (Antalya
International University, Turkey), Mohamed Younis (University of
Maryland Baltimore County, USA)
15:12-15:30 Performance Analysis and Optimization for Energy-efficient Cooperative Transmission in Random Wireless Sensor Network
Bin
Li (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Wenjie Wang (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Hongxiang Li (University of Louisville, USA),
Qinye Yin (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Ying Zhang (Xi'an
Jiaotong University, P.R. China), Hui Liu (Shanghai JiaoTong University,
P.R. China)
AH-10: Scheduling II (Margit B)
Chair: Liang Xiao (P.R. China Xiamen University)
14:00-14:18 Dynamic Inhibition Areas for Accurately Solving the Shortest Link Scheduling Problem
Eugenio
Celada-Funes (Universidad de Valencia, Spain), Baltasar Beferull-Lozano
(Universidad de Valencia, Spain)
14:18-14:36 Revealing Patterns of Opportunistic Contact Durations and Intervals for Large Scale Urban Vehicular Mobility
Yong
Li (Tsinghua University, P.R. China), Depeng Jin (Tsinghua University,
P.R. China), Lieguang Zeng (Tsinghua University, P.R. China), Sheng Chen
(University of Southampton, United Kingdom)
14:36-14:54 Multi-Armed Bandit Based Opportunistic Channel Access: a Consideration of Switch Cost
Jing
Huang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Xiaoying Gan
(Shanghai Jiao Tong University & Calit2, University of California,
San Diego, P.R. China), Xinxin Feng (Shanghai Jiao Tong University, P.R.
China)
14:54-15:12 Multi-Channel Design for Random CSMA Wireless Networks: A Stochastic Geometry Approach
Hesham
ElSawy (University of Manitoba, Canada), Ekram Hossain (University of
Manitoba, Canada), Sergio Camorlinga (TRLabs, Winnipeg, Canada, and
University of Manitoba, Canada)
15:12-15:30 Distributed Channel Assignment in Large-Scale Wireless Mesh Networks: A Performance Analysis
Felix
Juraschek (Freie UniversitÀt Berlin, Germany), Simon Seif (Freie
UniversitĂ€t Berlin, Germany), Mesut GĂŒnes (FU Berlin, Germany)
AH-P1: Performance Evaluation (Buda, Budapest, Pest)
Chair: Hacene Fouchal (France Université de Reims Champagne-Ardenne)
14:00-14:11 Effects of Rayleigh-Lognormal Fading on IEEE 802.15.4 Networks
Piergiuseppe
Di Marco (Royal Institute of Technology, Sweden), Carlo Fischione (KTH,
Sweden), Fortunato Santucci (University of l'Aquila, Italy), Karl
Henrik Johansson (Royal Institute of Technology, Sweden)
14:11-14:22 Energy Saving Efficiency Comparison of Transmit Power Control and Link Adaptation in BANs
Q (Q, Q), 1 (1, 1), A (A, A), D (D, D), 1 (1, 1)
14:22-14:33 A Generic Simulation Framework for Energy Consumption in Data Center Networks
Chang
Zhao (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Bowen Ge (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Xiaohua Tian (Shanghai Jiaotong
University, P.R. China)
14:33-14:44 Improving Performance and Fairness in IEEE 802.15.4 Networks with Capture Effect
Ghalem
Boudour (Grenoble Institute of Technology, France), Martin Heusse
(Grenoble Informatics Laboratory & Grenoble INP, France), Andrzej
Duda (Grenoble Institute of Technology, France)
14:44-14:56 On the Trade-offs between Collecting Packet Level Forensic Evidence and Data Delivery Performance in Wireless Networks
Jianxia
Ning (University of California, Riverside, USA), Konstantinos
Pelechrinis (University of Pittsburgh, USA), Srikanth V. Krishnamurthy
(University of California, Riverside, USA), Ramesh Govindan (University
of Southern California, USA)
14:56-15:07 A cross layer design and evaluation of IEEE 802.15.4
network with an enhanced sensor gateway: Injecting hierarchy into
wireless sensor networks
Irwin O Kennedy
(Alcatel-Lucent, Ireland), Chih-Kuang Lin (Bell Labs, Ireland), Vijay
Venkateswaran (Alcatel-Lucent, Ireland)
15:07-15:18 Online Heuristics for Monetary-Based Courier Relaying in RFID-Sensor Networks
Ashraf
E. Al-Fagih (Queen's University, Canada), Fadi M. Al-Turjman (Queen's
University, Canada), Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)
15:18-15:29 Scheduling of Index Coding with Side Information in Multicarrier Wireless Systems
Qiming
Dai (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Cunqing Hua (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China)
CIS-06: Wireless Network Security - I (Duna Salon I)
Chair: Xiaojun Yuan (Hong Kong The Chinese University of Hong Kong)
14:00-14:18 SDTP+: Securing a Distributed Transport Protocol for WSNs using Merkle Trees and Hash Chains
Amit
Dvir (K&CG Lab Department of Computer Science Ariel University
Center, Ariel, Israel), Levente Buttyan (Budapest University of
Technology and Economics, Hungary), Ta Vinh Thong (Budapest, University
of Technology and Economics & Laboratory of Cryptography and Systems
Security, Hungary)
14:18-14:36 HaG: Hash Graph Based Key Predistribution Scheme for Multiphase Wireless Sensor Networks
Salim Sarimurat (Sabanci University, Turkey), Albert Levi (Sabanci University, Turkey)
14:36-14:54 Robust and Scalable Secure Neighbor Discovery for Wireless Ad Hoc Networks
Somayeh Taheri (Uni Goettingen, Germany), Dieter Hogrefe (University of Goettingen, Germany)
14:54-15:12 A Secrecy Evaluation Scheme for Infrastructure Deployment in Radio Access Network
Li
Wang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Xi Zhang (Texas A&M University, ECE Department, USA), Jingwei Mo
(BUPT, P.R. China), Mei Song (Array, P.R. China)
15:12-15:30 A Game-Theoretic View on The Physical Layer Security of Cognitive Radio Networks
Ali
K Houjeij (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA), Walid Saad
(University of Miami, USA), Tamer BaĆar (University of Illinois at
Urbana-Champaign, USA)
CIS-P1: Fundamentals of Information Security (poster) (Buda, Budapest, Pest)
Chair: Iwao Sasase (Japan Keio University)
14:00-14:15 Secure Network Coding: Dependency of Efficiency on Network Topology
Stefan Pfennig (TU Dresden, Germany), Elke Franz (Technische UniversitÀt Dresden, Germany)
14:15-14:30 Robust Image Watermarking Based On Quantization Index Modulation
Mohsen
Zareian (Amirkabir University of Technology, Iran), Hamed Hasani
(Universidad Tecnica de Lisboa, Instituto Superior Tecnico, Portugal)
14:30-14:45 Multi-Photon Tolerant Secure Quantum Communication - >From Theory to Practice
Yuhua
Chen (University of Houston, USA), Subhash Kak (Oklahoma State
University, USA), Pramode K. Verma (The University of Oklahoma, USA),
Gregory Macdonald (University of Oklahoma, USA), Mayssaa El Rifai (The
University of Oklahoma, USA), Nikhil Punekar (University of Oklahoma,
USA)
14:45-15:00 An Anti-Steganographic Approach for Removing Secret Information in Digital Audio Data hidden by Spread Spectrum Methods
Fahimeh
Rezaei (University of Nebraska Lincoln, USA), Tao Ma (University of
Nebraska-Lincoln, USA), Michael Hempel (University of Nebraska-Lincoln,
USA), Dongming Peng (University Nebraska - Lincoln, USA), Hamid Sharif
(University of Nebraska-Lincoln, USA)
15:00-15:15 Iris Code Hashing
Umarani Jayaraman (IIT Kanpur, India), Phalguni Gupta (Indian institue of Technology Kanpur, India)
15:15-15:30 No More Backups: Toward Efficient Embedding of Survivable Virtual Networks
Rodrigo
Ruas Oliveira (Federal University of Rio Grande do Sul (UFRGS),
Brazil), Daniel Stefani Marcon (Federal University of Rio Grande do Sul,
Brazil), Leonardo R Bays (Federal University of Rio Grande do Sul,
Brazil), Miguel Neves (Federal University of Rio Grande do Sul (UFRGS),
Brazil), Luciana Salete Buriol (Federal University of Rio Grande do Sul,
Brazil), Luciano Paschoal Gaspary (Federal University of Rio Grande do
Sul, Brazil), Marinho P. Barcellos (Federal University of Rio Grande do
Sul, Brazil)
CQR-06: Quality, Performance and Resource Allocation (Duna Salon II)
Chair: Christos Verikoukis (Spain Telecommunications Technological Centre of Catalonia)
14:00-14:18 Robust Network Design
A (A, A), 1 (1, 1), U (U, U), C (C, C), (, )
14:18-14:36 Radio Resource Management Algorithms for Efficient QoS Provisioning over Cognitive Radio Networks
Athina
Bourdena (University of the Aegean, Greece), Evangelos Pallis
(Technological Educational Insitute of Crete, Greece), Georgios
Kormentzas (University of the Aegean, Greece), George Mastorakis
(Technological Educational Institute of Crete, Greece)
14:36-14:54 Weighted Fairness in Cascade Aggregation for Access Networks
Yu Nakayama (NTT Corporation, Japan), Noriyuki Oota (NTT Corporation, Japan)
14:54-15:12 Optimal Resource Allocation in LTE-Advanced Network using Hybrid Cooperative Relaying and Network Coding
Ahmed
H Zainaldin (Ericsson Canada, Canada), Hassan Halabian (Carleton
University, Canada), Ioannis Lambadaris (Carleton University, Canada)
15:12-15:30 Cognitive Networking with Opportunistic Routing in Wireless Sensor Networks
Petros
Spachos (University of Toronto, Canada), Periklis Chatzimisios
(Alexander TEI of Thessaloniki, Greece), Dimitrios Hatzinakos
(University of Toronto, Canada)
CRN-05: Cognitive Radio Networks - Applications (1) (Lanchid B)
Chair: Christophe J. Le Martret (France Thales Communications & Security)
14:00-14:18 Energy Efficient Design of Cognitive Small Cells
Matthias
Wildemeersch (University of Twente & Institute for Infocomm
Research (I2R), The Netherlands), Tony Q. S. Quek (Singapore University
of Technology and Design (SUTD) & Institute for Infocomm Research,
Singapore), Alberto Rabbachin (Massachusetts Institute of Technology,
USA), Cornelis H Slump (University of Twente, The Netherlands), Aiping
Huang (Zhejiang University, P.R. China)
14:18-14:36 LTE-A Femto-Cell Interference Mitigation with MuSiC DOA Estimation and Null Steering in an Actual Indoor Environment
Giulio
Bartoli (University of Florence, Italy), Romano Fantacci (University of
Florence, Italy), Dania Marabissi (University of Florence, Italy),
Marco Pucci (University of Florence, Italy)
14:36-14:54 Collecting Fusion Gains for Detection of Spread Spectrum Signals using Compressive Wideband Radios
Ahmed O Nasif (Michigan Technological University, USA), Zhi Tian (Michigan Technological University, USA)
14:54-15:12 A Cognitive and Cooperative Tracking Approach in Wireless Networks
Zhoubing
Xiong (Politecnico di Torino & Istituto Superiore Mario Boella,
Italy), Mingbo Dai (Politecnico Di Torino & Istituto Superiore Mario
Boella, Italy), Francesco Sottile (ISMB, Italy), Maurizio A. Spirito
(ISMB, Italy), Roberto Garello (Politecnico di Torino, Italy)
15:12-15:30 Seamless Real-time Content Delivery in Wireless Cognitive Radio Networks
Chin-Ya
Huang (University of Wisconsin Madison, USA), Parmesh Ramanathan
(University of Wisconsin at Madison, USA)
CRN-06: Cognitive Radio Networks - PHY (1) (Erzsebet A)
Chair: Ioannis Krikidis (Cyprus University of Cyprus)
14:00-14:18 Statistically Robust Cooperative Beamforming for Cognitive Radio Networks
Sudhir
Singh (Industrial Research Ltd., New Zealand), Paul D Teal (Victoria
University of Wellington, New Zealand), Pawel A. Dmochowski (Victoria
University of Wellington, New Zealand), Alan J Coulson (Industrial
Research Ltd, New Zealand)
14:18-14:36 Dynamic determination of spectrum emission masks in the varying cognitive radio environment
Pawel
Kryszkiewicz (Poznan University of Technology, Poland), Hanna Bogucka
(Poznan University of Technology, Poland)
14:36-14:54 Reciprocity-Based Cognitive Transmissions using a MU Massive MIMO Approach
Boris
Kouassi (University of Nice Sophia Antipolis, France), Irfan Ghauri
(Intel Mobile Communications, France), Luc Deneire (University of Nice,
France)
14:54-15:12 Game Theoretic Analysis of Orthogonal Modulation Based Cooperative Cognitive Radio Networking
Bin
Cao (Harbin Institute of Technology Shenzhen Graduate School &
University of Waterloo, P.R. China), Yu Cui (Harbin Institute of
Technology Shenzhen Graduate School, P.R. China), Qinyu Zhang (Shenzhen
Graduate School, Harbin Institute of Technology, P.R. China), Jon Mark
(University of Waterloo, Canada)
15:12-15:30 Mean Value-Based Power Allocation and Ratio Selection for MIMO Cognitive radio Systems
Kamel
Tourki (Texas A&M University at Qatar, Qatar), Khalid A. Qaraqe
(Texas A&M University at Qatar, USA), Mohamed-Slim Alouini (King
Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
CSS-02: Wireless Networking - Theory and Analysis (Panorama I)
Chair: Hacene Fouchal (France Université de Reims Champagne-Ardenne)
14:00-14:18 Analytic Analysis of LTE/LTE-Advanced Power Saving and Delay with Bursty Traffic
Ranjeet
S Bhamber (Instituto de Ăptica, CSIC, Spain), Scott Fowler (Linköping
University, Sweden), Chris Braimiotis (Instituto de Ăptica, Spain),
Abdelhamid Mellouk (UPEC, University Paris-Est Creteil Val de Marne,
France)
14:18-14:36 End-to-End Delay Distribution In Wireless Heterogeneous Networks
Wahida
Mansouri (Higher Institute of Electronic and Communication of Sfax,
USA), Faouzi Zarai (Sfax University, Tunisia), Kais Mnif (High Institute
of Electronics and Communications of Sfax (ISECS) & Ecole de
technologie supérieure, Tunisia), Mohammad S. Obaidat (Monmouth
University, USA), Lotfi Kamoun (LETI Laboratory University of Sfax
Tunisia, Tunisia)
14:36-14:54 A Look Under the Hood: Revealing Performance Issues in the DPI Engine
Wesley
Melo (Federal University of Pernambuco, Brazil), Stenio Fernandes
(Federal University of Pernambuco, Brazil), Rafael T Antonello
(Instituto Federal de Alagoas, Brazil), Djamel Hadj Sadok (Federal
University of Pernambuco, Brazil), Judith Kelner (UFPE, Brazil), GĂ©za
SzabĂł (Ericsson Research, Hungary)
14:54-15:12 Impact of Routing Protocols on Packet Retransmission over Wireless Networks
Thibault
Bernard (University of Reims Champagne Ardenne, France), Hacene Fouchal
(Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Sebastien Linck
(Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Estelle Perrin (Univ
Reims Champagne-Ardenne, France)
15:12-15:30 Time Domain Synchronous OFDM Based on Simultaneous Multi-Channel Reconstruction
Linglong
Dai (Tsinghua University, P.R. China), Jintao Wang (Tshinghua
University, P.R. China), Zhaocheng Wang (Tsinghua University, P.R.
China), Paschalis Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium),
Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
CSS-02: Wireless Networking - Theory and Analysis (Panorama I)
Chair: Abdellatif Kobbane (Morocco ENSIAS, University Mohmmed V-Souissi)
14:00-14:18 Analytic Analysis of LTE/LTE-Advanced Power Saving and Delay with Bursty Traffic
Ranjeet
S Bhamber (Instituto de Ăptica, CSIC, Spain), Scott Fowler (Linköping
University, Sweden), Chris Braimiotis (Instituto de Ăptica, Spain),
Abdelhamid Mellouk (UPEC, University Paris-Est Creteil Val de Marne,
France)
14:18-14:36 End-to-End Delay Distribution In Wireless Heterogeneous Networks
Wahida
Mansouri (Higher Institute of Electronic and Communication of Sfax,
USA), Faouzi Zarai (Sfax University, Tunisia), Kais Mnif (High Institute
of Electronics and Communications of Sfax (ISECS) & Ecole de
technologie supérieure, Tunisia), Mohammad S. Obaidat (Monmouth
University, USA), Lotfi Kamoun (LETI Laboratory University of Sfax
Tunisia, Tunisia)
14:36-14:54 A Look Under the Hood: Revealing Performance Issues in the DPI Engine
Wesley
Melo (Federal University of Pernambuco, Brazil), Stenio Fernandes
(Federal University of Pernambuco, Brazil), Rafael T Antonello
(Instituto Federal de Alagoas, Brazil), Djamel Hadj Sadok (Federal
University of Pernambuco, Brazil), Judith Kelner (UFPE, Brazil), GĂ©za
SzabĂł (Ericsson Research, Hungary)
14:54-15:12 Impact of Routing Protocols on Packet Retransmission over Wireless Networks
Thibault
Bernard (University of Reims Champagne Ardenne, France), Hacene Fouchal
(Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Sebastien Linck
(Université de Reims Champagne-Ardenne, France), Estelle Perrin (Univ
Reims Champagne-Ardenne, France)
15:12-15:30 Time Domain Synchronous OFDM Based on Simultaneous Multi-Channel Reconstruction
Linglong
Dai (Tsinghua University, P.R. China), Jintao Wang (Tshinghua
University, P.R. China), Zhaocheng Wang (Tsinghua University, P.R.
China), Paschalis Tsiaflakis (Katholieke Universiteit Leuven, Belgium),
Marc Moonen (KU Leuven, Belgium)
CT-06: MIMO II (Duna salon III)
Chair: George C. Alexandropoulos (Greece Athens Information Technology)
14:00-14:18 Decontaminating Pilots in Massive MIMO Systems
Haifan
Yin (EURECOM, France), David Gesbert (Eurecom Institute, France),
Miltiades C. Filippou (EURECOM Institute, France), Yingzhuang Liu
(Huazhong University of Science and Technology, P.R. China)
14:18-14:36 Error Exponents for Rayleigh Fading Multi-keyhole MIMO Channels
Jiang
Xue (The University of Edinburgh & IDCOM, United Kingdom), Md.
Zahurul Islam Sarkar (The University of Edinburgh, United Kingdom),
Tharmalingam Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom)
14:36-14:54 Imperfect and Unmatched CSIT is Still Useful for the Frequency Correlated MISO Broadcast Channel
Chenxi Hao (Imperial College London, United Kingdom), Bruno Clerckx (Imperial College London, United Kingdom)
14:54-15:12 Full-Rate Integer Space-Time Block Codes for 2 X 2 MIMO channels
J Harshan (Monash University, Australia), Emanuele Viterbo (Monash University, Australia)
15:12-15:30 Improved Perfect Space-Time Block Codes
Pavan K. Srinath (Indian Institute of Science, India), B. Sundar Rajan (Indian Institute of Science, India)
NGN-06: Content Centric Networks II (Panorama IV)
Chair: Jan Seedorf (Germany NEC Europe Ltd.)
14:00-14:18 MPC: Popularity-based Caching Strategy for Content Centric Networks
CĂ©sar
Bernardini (Université de Lorraine & INRIA LORIA, France), Thomas
Silverston (Université de Lorraine & LORIA, France), Olivier Festor
(INRIA Nancy - Grand Est, France)
14:18-14:36 A Dominating-set-based Collaborative Caching with Request Routing in Content Centric Networking
Yuemei
Xu (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, High
Performance Network Laboratory, P.R. China), Yang Li (Institute of
Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Tao Lin (Institute
of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Guoqiang Zhang
(Institute of Computing Technonlogy, Chinese Academy of Sciences, P.R.
China), Zihou Wang (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences,
P.R. China), Song Ci (University of Nebraska-Lincoln, USA)
14:36-14:54 Dynamic Adaptive Streaming over CCN: A Caching and Overhead Analysis
Yaning
Liu (JCP-Consult, France), Joost Geurts (JCP-Consult, France),
Jean-Charles Point (JCP-Consult, France), Stefan Lederer
(Alpen-Adria-UniversitÀt Klagenfurt, Austria), Benjamin Rainer
(Alpen-Adria-UniversitĂ€t Klagenfurt, Austria), Christopher MĂŒller
(Alpen-Adria-UniversitÀt Klagenfurt, Austria), Christian Timmerer
(Alpen-Adria-UniversitÀt Klagenfurt, Austria), Hermann Hellwagner
(Klagenfurt University, Austria)
14:54-15:12 A Novel Caching Scheme for the Backbone of Named Data Networking
Hao
Wu (Tsinghua University, P.R. China), Jun Li (Tsinghua University, P.R.
China), Tian Pan (Tsinghua University, P.R. China), Bin Liu (Tsinghua
University, P.R. China)
15:12-15:30 Scalable Forwarding for Information-Centric Networks
Weizhen
Yang (Cambridge University, United Kingdom), Dirk Trossen (University
of Cambridge, United Kingdom), JĂĄnos Tapolcai (Budapest University of
Technology and Economics, Hungary)
NGN-07: Energy efficiency (Corso A)
Chair: Jianwei Niu (P.R. China Beihang University)
14:00-14:18 An Ant-Swarm Inspired Energy-Efficient Ad Hoc On-Demand Routing Protocol for Mobile Ad Hoc Networks
Isaac
Woungang (Ryerson University, Canada), Sanjay Kumar Dhurandher (Netaji
Subhas Institute of Technology, India), Mohammad S. Obaidat (Monmouth
University, USA), Alexander Ferworn (Ryerson University, Canada), Waqas
Shah (Ryerson University, Canada)
14:18-14:36 Energy Agile Packet Scheduling to Leverage Green Energy for Next Generation Cellular Networks
Tao
Han (New Jersey Institute of Tech, USA), Xueqing Huang (New Jersey
Institute of Technology, USA), Nirwan Ansari (NJIT, USA)
14:36-14:54 Energy Efficient Techniques for 802.11n Multiuser MAC WLANs
Danica
Gajic (InnoRoute GmbH, Germany), Elli Kartsakli (Universitat
PolitĂšcnica de Catalunya (UPC), Spain), Nizar Zorba (QMIC, Qatar),
Christian LiĂ (InnoRoute GmbH, Germany), Luis Alonso (Universidad
Politecnica de Catalunya, Spain), Christos Verikoukis
(Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)
14:54-15:12 Bandwidth-adaptive Application Partitioning for Execution Time and Energy Optimization
Jianwei
Niu (Beihang University, P.R. China), Wenfang Song (Beihang University,
P.R. China), Lei Shu (Guangdong University of Petrochemical Technology,
P.R. China), Mohammed Atiquzzaman (University of Oklahoma, USA)
15:12-15:30 CPLNC Based Energy Efficient Routing in Rayleigh Fading Networks
Auon
Muhammad Akhtar (King's College London, Pakistan), Mohammad Reza Nakhai
(King's College London, United Kingdom), Hamid Aghvami (King's College
London, United Kingdom)
NGN-08: Services and Mobile Applications (Lanchid A)
Chair: Tayeb Lemlouma (France IRISA Lab and Rennes 1 University)
14:00-14:18 Impact of LTE and DVB-NGH cooperation on QoS of Mobile TV users
Amal
Abdel Razzac (Universite Pierre et Marie Curie, France), Salah Eddine
Elayoubi (Orange Labs, France), Tijani Chahed (Telecom SudParis,
France), Bachar A. ElHassan (Lebanese University, Faculty of
Engineering, Branch1 & order of Engineers and Architects - Tripoli,
Lebanon)
14:18-14:36 Distributed Discovery Services via EPC-BGP for Mobile RFID
Mazen
George Khair (University of Ottawa, Canada), Burak Kantarci (University
of Ottawa & School of Electrical Engineering and Computer Science,
Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
14:36-14:54 Experimental Demonstration of SVC Video Streaming using QoS-Aware Multi-Path Routing over Integrated Services Routers
Zilong
Bai (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Suoheng Li (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Yanan Wu (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Wenshuang Zhou (University of Science and Technology of China, P.R.
China), Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, P.R.
China)
14:54-15:12 Cloud Aided Internet Mobility
Ping
Zhang (IUPUI, USA), Arjan Durresi (Indiana University Purdue University
Indianapolis, USA), Raj Jain (Washington University in St. Louis, USA)
15:12-15:30 Application-dependent Frame Design for the Internet of Things
Jianxin
Chen (Nanjing University of Posts&Telecommunications, P.R. China),
Liang Zhou (Nanjing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Baoyu Zheng (Nanjing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China), JingWu Cui (Nanjing University of Posts And Telecomm, P.R.
China)
SPC-10: Estimation, Detection, and Localization (Panorama III)
Chair: Heidi Steendam (Belgium Ghent University)
14:00-14:18 Channel Estimation for Two-Way Relay Networks over Doubly-Selective Channels with Time-Multiplexed-Superimposed Training
Shun
Zhang (Xidian University, P.R. China), Feifei Gao (Tsinghua University,
P.R. China), Xiandeng He (Xidian University, P.R. China), Changxing Pei
(Xidian University, P.R. China)
14:18-14:36 Low Complexity Soft-input Soft-output Group Detection for Massive MIMO Systems
Jun
Won Choi (Qualcomm, USA), Byungju Lee (Korea University, Korea),
Byonghyo Shim (Korea University, Korea), Insung Kang (Qualcomm Inc.,
USA)
14:36-14:54 On Remote RF-based Orientation Detection
Jac
Romme (IMEC / Holst Centre, The Netherlands), Johannes H.C. van den
Heuvel (Holst Centre / imec & IMEC, The Netherlands), Guido Dolmans
(Holst Centre / IMEC-NL, The Netherlands), Georgios Selimis (Holst
Centre/imec, The Netherlands), Kathleen Philips (IMEC / Holst Centre,
The Netherlands), Harmke de Groot (Holst Centre/IMEC, The Netherlands)
14:54-15:12 Robust Power Allocation for Active and Passive Localization
Yuan
Shen (Massachusetts Institute of Technology, USA), Wenhan Dai
(Massachusetts Institute of Technology, USA), Moe Win (Massachusetts
Institute of Technology, USA)
15:12-15:30 Human Activity Classification and Localization Using Bistatic Three Frequency CW Radar
Yoshihisa Okamoto (Keio University, Japan), Tomoaki Ohtsuki (Keio University, Japan)
SPC-11: Relay II (Margit A)
Chair: Maged Elkashlan (United Kingdom Queen Mary, University of London)
14:00-14:18 Robust Relay Precoding Design for Bidirectional Multi-User Multi-Relay Networks
Meng
Zhang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Ruiqi Xue (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Hui Yu (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), HanWen Luo (Shanghai JiaoTong University, P.R.
China), Wen Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
14:18-14:36 Alamouti Coded OFDM Scheme for Frequency Asynchronous AF Relay Networks
Weile
Zhang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Feifei Gao (Tsinghua
University, P.R. China), Qinye Yin (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China), Hui-Ming Wang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China)
14:36-14:54 Antenna Selection in the Full-Duplex Multi-Antenna Relay Channel
Himal
A Suraweera (Singapore University of Technology and Design, Singapore),
Ioannis Krikidis (University of Cyprus, Cyprus), Chau Yuen (Singapore
University of Technology and Design, Singapore)
14:54-15:12 Optimal Linear Detectors for Nonorthogonal Amplify-and-Forward Protocol
Qasim
Ahmed (KAUST, Saudi Arabia), Ki-Hong Park (King Abdullah University of
Science and Technology, Saudi Arabia), Mohamed-Slim Alouini (King
Abdullah University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia),
Sonia AĂŻssa (INRS, University of Quebec, Canada)
15:12-15:30 Asymmetric Signal Space Alignment for Y Channel with Single-Antenna Users
Wei
Long (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Tiejun Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Hui Gao (Singapore University of Technology and Design,
Singapore)
WC-16: Hetnets - 2 (Ballroom III)
Chair: Phee Lep Yeoh (Australia University of Melbourne)
14:00-14:18 Simple Optimizations for the Growth of Heterogeneous Networks
Jonathan
Ling (Bell Labs, Alcatel-Lucent Technologies, USA), Dmitry Chizhik
(Bell Laboratories, Alcatel-Lucent, USA), Chung Shue Chen
(Alcatel-Lucent Bell Labs & Laboratory of Information, Network and
Communication Sciences (LINCS), France), Reinaldo Valenzuela (Lucent
Technologies, USA)
14:18-14:36 Adaptive Resource Allocation for Heterogeneous Traffic over Heterogeneous Relay Networks
Yan
Li (University of Kansas, USA), Lingjia Liu (University of Kansas,
USA), Hongxiang Li (University of Louisville, USA), Ying Li (Samsung
Telecommunications America, USA), Yang Yi (University of Missouri -
Kansas City, USA)
14:36-14:54 Optimal Resource Allocation in HetNets
Phil
Whiting (Bell Labs, Lucent Technologies, USA), Sem Borst
(Alcatel-Lucent, Bell Labs & Eindhoven University of Technology,
USA), Stephen Hanly (Macquarie University, Australia)
14:54-15:12 Massive MIMO and Small Cells: How to Densify Heterogeneous Networks
Kianoush
Hosseini (University of Toronto, Canada), Jakob Hoydis (Alcatel-Lucent
Bell Labs, Germany), Stephan ten Brink (Alcatel-Lucent, Bell
Laboratories, Germany), MĂ©rouane Debbah (Supelec, France)
15:12-15:30 Opportunistic Interference Alignment in Heterogenous Two-cell Uplink Network
Lu Yang (University of New South Wales, Australia), Wei Zhang (The University of New South Wales, Australia)
WC-17: Scheduling (Istvan)
Chair: Sayantan Choudhury (USA Nokia Research Center)
14:00-14:18 QoS Provisioning Scheduling with Joint Optimization of Base Station and Relay Power Allocation in Cooperative OFDMA Systems
Xiao
Zhang (Tsinghua University, P.R. China), Xiaoming Tao (Tsinghua
University, P.R. China), Yang Li (Tsinghua University, P.R. China),
Jianhua Lu (Tsinghua University, P.R. China)
14:18-14:36 A Novel Feedback Reduction Technique for Cellular Downlink with CDF-Based Scheduling
Hu
Jin (The University of British Columbia, Canada), Bang Chul Jung
(Gyeongsang National University, Korea), Victor CM Leung (The University
of British Columbia, Canada)
14:36-14:54 Power-Controlled Cross-Layer Scheduling
Johannes
Gonter (Vienna University of Technology, Austria), Norbert Goertz
(Vienna University of Technology, Austria)
14:54-15:12 Joint Scheduling- Traffic Admission Control: Structural Results and Online Learning Algorithm
Khoa
Tran Phan (McGill University, Canada), Tho Le-Ngoc (McGill University,
Canada), Mihaela van der Schaar (University of California, Los Angeles
(UCLA), USA), Fangwen Fu (Intel Corp., USA)
15:12-15:30 Multicast Scheduling in Time-Varying Wireless Networks with Delay Constraints
Kai
Ying (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Hui Yu (Shanghai Jiao
Tong University, P.R. China), HanWen Luo (Shanghai JiaoTong University,
P.R. China)
WC-18: Relay selection (Erzsebet B)
Chair: Eduard Jorswieck (Germany Dresden University of Technology)
14:00-14:18 On the Impact of Relay-side Channel State Information on Opportunistic Relaying
Anvar
Tukmanov (Newcastle University, United Kingdom), Said Boussakta
(Newcastle University, United Kingdom), Zhiguo Ding (Newcastle
University, United Kingdom), Abbas Jamalipour (University of Sydney,
Australia)
14:18-14:36 Performance Analysis of Triple Correlated Selection Combining for Cooperative Diversity Systems
Swaminathan
Ramabadran (IIT Kharagpur, India), Rajarshi Roy (Indian Institute of
Technology, Kharagpur, India), Mandha Damodaran Selvaraj (Indian
Institute of Information Technology, Design and Manufacturing, India)
14:36-14:54 Impact of Imperfect Power Control on Splitting and Capture-Based Fast Distributed Selection
Vikas Kumar Dewangan (DRDO, India), Neelesh B. Mehta (Indian Institute of Science, India)
14:54-15:12 Relay Selection for Flexible Multihop Communication via Competitive Spectrum Leasing
Igor Stanojev (University of Wisconsin-Platteville, USA), Aylin Yener (Pennsylvania State University, USA)
15:12-15:30 Signal-Space-Alignment-based Opportunistic Two-way Communication via Relay Selection
Sujie Chen (The Hong Kong University of Science &. Technology, Hong Kong), Roger Cheng (HKUST, Hong Kong)
WN-08: algorithm and approach (Panorama II)
Chair: Mui Van Nguyen (Korea Kyung Hee University)
14:00-14:18 A Location-based Self-Optimizing Algorithm for the Inter-RAT Handover Parameters
Ahmad
Awada (Nokia Siemens Networks, Germany), Bernhard Wegmann (Nokia
Siemens Networks, Germany), Ingo Viering (Nomor Research GmbH, Germany),
Anja Klein (TU Darmstadt, Germany)
14:18-14:36 A Justification Of The Fluid Network Model Using Stochastic Geometry
Richard Combes (Orange Labs, France), Jean-Marc Kelif (Orange Labs, France)
14:36-14:54 Coalitional Game Theoretic Approach for Cooperative Transmission in Vehicular Networks
Tian
Zhang (Tsinghua University & Shandong University, P.R. China), Wei
Chen (Tsinghua University, P.R. China), Zhu Han (University of Houston,
USA), Zhigang Cao (Tsinghua University, P.R. China)
14:54-15:12 Vehicle-Assisted Data Delivery for Smart Grid: An Optimal Stopping Approach
Nan
Cheng (University of Waterloo, Canada), Ning Lu (University of
Waterloo, Canada), Ning Zhang (University of Waterloo, Canada), Sherman
Shen (University of Waterloo, Canada), Jon Mark (University of Waterloo,
Canada)
15:12-15:30 An Advanced Bandwidth Adaptation Mechanism for LTE Systems
Mehdi
Khabazian (Qatar Mobility Innovations Center (QMIC) & INRS-EMT,
University of Quebec, Qatar), Osama Kubbar (QU Wireless Innovation
Centre & Senior IEEE Member, Qatar), Hossam S. Hassanein (Queen's
University, Canada)
WN-09: Energy efficiency (Corso B)
Chair: Ge Xiaohu (P.R. China Huazhong University of Science & Technology)
14:00-14:18 Adaptive Fast Dormancy for Energy Efficient Wireless Packet Data Communications
Yuheng Huang (Qualcomm, USA), Bongyong Song (Qualcomm Inc., USA), Samir S. Soliman (Qualcomm, Inc, USA)
14:18-14:36 Power-Efficient QoS scheduler for LTE Uplink
Mohamad
Kalil (Western University, Canada), Abdallah Shami (The University of
Western Ontario, Canada), Arafat J. Al-Dweik (Khalifa University, UAE)
14:36-14:54 Auction-based Energy-Spectrum Trading in Green Cognitive Cellular Networks
Tao Han (New Jersey Institute of Tech, USA), Nirwan Ansari (NJIT, USA)
14:54-15:12 Adaptive DRX Configuration to Optimize Device Power Saving and Latency of Mobile Applications over LTE Advanced Network
Satish
Chandra Jha (University of British Columbia, Canada), Ali T Koc (Intel
Corporation, USA), Rath Vannithamby (Intel, USA), Murat Torlak (The
University of Texas at Dallas, USA)
15:12-15:30 An Energy-Efficient Routing Protocol with Controllable Expected Delay in Duty-Cycled Wireless Sensor Networks
Jie
Hao (Graduate University of Chinese Academy of Sciences, P.R. China),
Zheng Yao (Graduate University of the Chinese Academy of Sciences, P.R.
China), Kui Huang (Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Baoxian
Zhang (University of the Chinese Academy of Sciences, P.R. China), Cheng
Li (Memorial University of Newfoundland, Canada)
AH-11: Mobile and Vehicular Ad Hoc Networks I (Panorama IV)
Chair: Jun Zheng (P.R. China Southeast University)
16:00-16:20 Analysis of Hybrid ARQ in Interference Dominant Mobile Ad Hoc Networks
Haichuan
Ding (Beijing Institute of Technology, P.R. China), Guang-Hua Yang (The
University of Hong Kong, Hong Kong), Shaodan Ma (University of Macau,
P.R. China), Chengwen Xing (Beijing Institute of Technology &
University of Hong Kong, P.R. China), Zesong Fei (Beijing Institute of
Technology, P.R. China)
16:20-16:40 Handoff Time Estimation Model for Vehicular Communications
Apollinaire
Nadembega (University of Montreal, Canada), Abdelhakim Hafid
(University of Montreal, Canada), Tarik Taleb (NEC Europe Ltd., Germany)
16:40-17:00 Architecture Design of Mobile Access Coordinated Wireless Sensor Networks
Mai
Abdelhakim (Michigan State University, USA), Leonard E Lightfoot
(AFRL/RYWC, USA), Jian Ren (Michigan State University, USA), Tongtong Li
(Michigan State University, USA)
17:00-17:20 Opportunistic Broadcast in Mobile Ad-hoc Networks Subject to Channel Randomness
Zijie
Zhang (NICTA, Australia), Guoqiang Mao (The University of Sydney,
Australia), Brian Anderson (Australian National University &
National ICT Australia, Australia)
17:20-17:40 Protocol Sequences for Mobile Ad Hoc Networks
Yi
Wu (Fujian normal university, P.R. China), Kenneth W. Shum (Institute
of Network Coding, Hong Kong), Zihuai Lin (University of Sydney,
Australia), Wing Shing Wong (The Chinese University of Hong Kong, P.R.
China), Lianfeng Shen (National Mobile Communications Research
Laboratory, Southeast University, P.R. China)
17:40-18:00 iCAR: Intersection-based Connectivity Aware Routing in Vehicular Ad hoc Networks
Nizar
Alsharif (University of Waterloo, Canada), Sandra CĂ©spedes (Icesi
University & University of Waterloo, Colombia), Sherman Shen
(University of Waterloo, Canada)
CQR-07: Energy Efficient Communications (Panorama III)
Chair: Georgios Kormentzas (Greece University of the Aegean)
16:00-16:20 Novel Energy-Efficient Reporting Scheme for Spectrum Sensing Results in Cognitive Radio
Saud Althunibat (University of Trento, Italy), Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
16:20-16:40 An Energy-efficient Point Coordination Function Using
Bidirectional Transmissions of Fixed Duration for Infrastructure IEEE
802.11 WLANs
Raul Palacios (University of
Trento, Italy), Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy), Danica
Gajic (InnoRoute GmbH, Germany), Christian LiĂ (InnoRoute GmbH,
Germany), Dzmitry Kliazovich (University of Luxembourg, Luxemburg)
16:40-17:00 A Novel Energy Saving MIMO Mechanism in LTE Systems
Reema
Imran (University of Jordan, Jordan), Mutaz Shukair (Qualcomm
Technologies Inc & Wichita State University, USA), Nizar Zorba
(QMIC, Qatar), Osama Kubbar (QU Wireless Innovation Centre & Senior
IEEE Member, Qatar), Christos Verikoukis (Telecommunications
Technological Centre of Catalonia, Spain)
17:00-17:20 Antenna Subset Selection for Spatial Modulation: A Novel and Energy Efficient Single RF Technique
Konstantinos
Ntontin (CTTC, Spain), Marco Di Renzo (French National Center for
Scientific Research (CNRS), France), Ana Perez-Neira (UPC, Spain),
Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of
Catalonia, Spain)
17:20-17:40 An Enhanced Cooperative Relay Scheme for Energy Efficiency and Capacity Improvements in Cellular Networks
Hong
Li (Huawei Technologies Sweden AB, Sweden), Georgios P. Koudouridis
(Huawei Technologies Sweden R&D Center & Royal Institute of
Technology, Sweden)
17:40-18:00 Energy-Efficient and Interference-Aware Handover Decision for the LTE-Advanced Femtocell Network
Dionysis
Xenakis (University of Athens & Green Adaptive Intelligent
Networking (GAIN) group, Greece), Nikos Passas (University of Athens,
Greece), Lazaros Merakos (University of Athens, Greece), Christos
Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)
CQR-08: Real Time Networks and Media Traffic (Lanchid A)
Chair: Tutomu Murase (Japan NEC Corporation)
16:00-16:20 Delay Bound Analysis in Real-Time Networks with Priority Scheduling Using Network Calculus
Jing Xie (Det Norske Veritas, Norway), Min Xie (University College London, United Kingdom)
16:20-16:40 Sensing of Wireless Microphones in IEEE 802.22: A System Level Performance Evaluation
PĂ„l
R. GrĂžnsund (Telenor & University of Oslo / Telenor / Simula
Research Laboratory, Norway), Przemyslaw Pawelczak (Delft University of
Technology, The Netherlands), Jihoon Park (University of California Los
Angeles, USA), Danijela Cabric (University of California Los Angeles,
USA)
16:40-17:00 Quality-of-Experience driven Adaptive HTTP Media Delivery
Ali
El Essaili (Munich University of Technology, Germany), Damien Schroeder
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Dirk Staehle (Docomo
Euro-Labs, Germany), Mohammed Shehada (DOCOMO Communications
Laboratories Europe GmbH, Germany), Wolfgang Kellerer (Technische
UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Eckehard Steinbach (Munich University
of Technology, Germany)
17:00-17:20 Dimensioning VoIP capacity in maritime networks
Lambros
Lambrinos (Cyprus University of Technology, Cyprus), Panayiotis Kolios
(University of Cyprus, Cyprus), Constantinos Djouvas (Cyprus University
of Technology, Cyprus)
17:20-17:40 A Self-Adaptive Scheduling (SAS) Solution for Enhancing VoIP Service Quality in OFDM-based Mobile Networks
Tammy
Chang (Stanford University, USA), Yang Wang (Peking University, P.R.
China), Anpeng Huang (Peking University, P.R. China)
17:40-18:00 Soft Capacity of OFDMA Networks Is Suitable for Soft QoS Multimedia Traffic
Davide
Chiarotto (New Vision Group, Italy), Leonardo Badia (UniversitĂ
degli Studi di Padova, Italy), Michele Zorzi (UniversitĂ degli
Studi di Padova, Italy)
CRN-P1: CRN - Poster Session (Budapest)
Chair: Anna Vizziello (Italy University of Pavia)
16:00-16:30 A PRMA based MAC Protocol for Cognitive Machine-to-Machine Communications
Adnan Aijaz (King's College London, United Kingdom), Hamid Aghvami (King's College London, United Kingdom)
16:30-17:00 Performance Analysis of Spectrum Sensing for Phase-Modulated Signal Under MAP Criterion
Hua
Fu (National University of Singapore, Singapore), Pooi-Yuen Kam
(National University of Singapore, Singapore)
17:00-17:30 Resource Allocation for Spectrum Sharing Cognitive Radio Networks
Ebrahim
Bedeer (Memorial University of Newfoundland, Canada), Octavia A. Dobre
(Memorial University of Newfoundland, Canada), Mohamed Hossam Ahmed
(Memorial University, Canada), Kareem E. Baddour (Communications
Research Centre, Canada)
17:30-18:00 Novel Algorithm for STBC-OFDM Identification in Cognitive Radios
Mohamed
Marey (Memorial University, Canada), Octavia A. Dobre (Memorial
University of Newfoundland, Canada), Robert J. Inkol (Royal Military
College, Canada)
CT-02: MIMO I (Erzsebet B)
Chair: Bruno Clerckx (United Kingdom Imperial College London)
16:00-16:24 A Theoretical Limit for the ML Performance of MIMO Systems based on Lattices
Koralia
N. Pappi (Aristotle University of Thessaloniki, Greece), Vasileios M.
Kapinas (Aristotle University of Thessaloniki, Greece), George K.
Karagiannidis (Aristotle University of Thessaloniki, Greece)
16:24-16:48 On Low-Complexity Full-diversity Detection of Multi-User Space-Time Coding
Amr
Ismail (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Saudi Arabia), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science
and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
16:48-17:12 On the Multiplexing Gain of MIMO Microwave Backhaul Links Affected by Phase Noise
Giuseppe
Durisi (Chalmers University of Technology, Sweden), Alberto Tarable
(Politecnico di Torino, Italy), Tobias Koch (Universidad Carlos III de
Madrid, Spain)
17:12-17:36 An EM-based phase-noise estimator for MIMO systems
Alberto
Tarable (Politecnico di Torino, Italy), Guido Montorsi (Politecnico di
Torino, Italy), Sergio Benedetto (Politecnico di Torino, Italy), Stefano
Chinnici (Ericsson Telecomunicazioni S.p.A., Italy)
17:36-18:00 A Novel IQ Imbalance and Channel Estimation Algorithm for Alamouti OFDM
Mohamed
Marey (Memorial University, Canada), Moataz Shoukry (SHA, Egypt),
Mohamed Hossam Ahmed (Memorial University, Canada), Hamed El-Shenawy
(El-Shorouk Academy, Egypt), Adel Elhennawy (University of Ain Shams,
Egypt)
CT-07: Interference and Multiaccess Channels (Erzsebet A)
Chair: Giuseppe Caire (USA University of Southern California)
16:00-16:20 On the Interference Channel with Causal Cognition
Martina
Cardone (Eurecom, France), Daniela Tuninetti (University of Illinois at
Chicago, USA), Raymond Knopp (Institut Eurecom, France), Umer Salim
(Intel Mobile Communications, France)
16:20-16:40 A Half-Duplex Transmission Scheme for the Gaussian Causal Cognitive Interference Channel
Zhuohua Wu (McGill University, Canada), Mai Vu (Tufts University, USA)
16:40-17:00 Achievable Degrees-of-Freedom by Distributed Scheduling in an (n,K)-user Interference Channel
Seong Ho Chae (KAIST, Korea), Bang Chul Jung (Gyeongsang National University, Korea), Wan Choi (KAIST, Korea)
17:00-17:20 Efficient Use of Joint Source-Destination Cooperation in the Gaussian Multiple Access Channel
Ahmad Abu Al Haija (McGill University, Canada), Mai Vu (Tufts University, USA)
17:20-17:40 On the Capacity of Multiaccess Fading Channels with Full Channel State Information at Low Power Regime
Zouheir
Rezki (King Abdullah University of Science and Technologie (KAUST),
Saudi Arabia), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science
and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
17:40-18:00 Performance of Multi-Antenna Linear MMSE Receivers in the Presence of Clustered Interferers
Junjie
Zhu (F. W. Olin College of Engineering, USA), Siddhartan Govindasamy
(F. W. Olin College of Engineering, USA)
CT-08: Coding Theory (Margit A)
Chair: Marco Chiani (Italy University of Bologna)
16:00-16:20 Non-Binary Low-Density Parity-Check Codes for the q-ary Erasure Channel
Giuliano
Garrammone (German Aerospace Center (DLR), Germany), Enrico Paolini
(DEI, University of Bologna, Italy), Balazs Matuz (German Aerospace
Center (DLR), Germany), Gianluigi Liva (DLR - German Aerospace Center,
Germany), Marco Chiani (University of Bologna, Italy)
16:20-16:40 Comparison of Reweighted Message Passing Algorithms for LDPC Decoding
Henk
Wymeersch (Chalmers University of Technology, Sweden), Federico Penna
(Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany), Vladimir Savic
(Linkoping University, Sweden), Jun Zhao (Chalmers University of
Technology, Sweden)
16:40-17:00 Nonbinary Spatially-Coupled LDPC Codes on the Binary Erasure Channel
Amina
Piemontese (University of Parma, Italy), Alexandre Graell i Amat
(Chalmers University of Technology, Sweden), Giulio Colavolpe
(University of Parma, Italy)
17:00-17:20 Design of Rate-Compatible Efficiently-Encodable Generalized LDPC Codes
Tingjun Xie (University of Virginia, USA), Stephen G. Wilson (University of Virginia, USA)
17:20-17:40 Near-LSPA Performance at MSA Complexity
Joao
Andrade (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Coimbra,
Portugal), Gabriel Falcao (Instituto de TelecomunicaçÔes, University
of Coimbra, Portugal), Vitor Silva (Institute of Telecommunications,
Portugal), Joao Barreto (Institute of Systems and Robotics, University
of Coimbra, Portugal), Nuno Goncalves (University of Coimbra - Instutute
of Systems and Robotics, Portugal), Valentin Savin (CEA LETI, France)
17:40-18:00 K-User Parallel Concatenated Code for Gaussian Multiple-Access Channel
Guanghui
Song (Doshisha University, Japan), Jun Cheng (Doshisha University,
Japan), Yoichiro Watanabe (Doshisha University, Japan)
NGN-09: Data Centers (Margit B)
Chair: Yong Li (P.R. China Tsinghua University)
16:00-16:20 Multi-objective Virtual Machine Migration in Virtualized Data Center Environments
Daochao
Huang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Yanyang Gao (Beijing
Jiaotong University, P.R. China), Fei Song (Beijing Jiaotong University,
P.R. China), Dong Yang (Beijing Jiaotong University, P.R. China),
Hongke Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China)
16:20-16:40 Near-optimal Virtual Machine Placement with Product Traffic Pattern in Data Centers
Kun
You (The 28th Research Institute of CETC, P.R. China), Bin Tang
(Nanjing University, P.R. China), Feng Ding (The 28th Research Institute
of CETC, P.R. China)
16:40-17:00 On Improving Latency of Geographically Distributed Key-Value Stores via Load Balancing with Side Information
Ulas Can Kozat (DOCOMO Innovations, USA), Hiroyuki Kubo (Hitachi, Ltd., Central Research Laboratory, Japan)
17:00-17:20 Probabilistic-Bandwidth Guarantees with Pricing in Data-Center Networks
Dinil
Mon Divakaran (National University of Singapore, Singapore), Mohan
Gurusamy (National University of Singapore, Singapore)
17:20-17:40 On Achieving Low Latency in Data Centers
Ali
Munir (Michigan State University, USA), Ihsan Ayyub Qazi (Lahore
University of Management Sciences, Pakistan), Saad B. Qaisar (School of
Electrical Engineering and Computer Science (SEECS), NUST & National
University of Sciences & Technology, Pakistan)
17:40-18:00 PACE Your Network: Fair and Controllable Multi-Tenant Data Center Networks
Tiago
Carvalho (Carnegie Mellon University, USA), Hyong Kim (Carnegie Mellon
University, USA), Nuno Ferreira Neves (University of Lisbon, Portugal)
ONS-02: Spectrum Elastic Optical Networks (Panorama V)
Chair: George N. Rouskas (USA North Carolina State University)
16:00-16:20 Scalability Analysis and Demonstration of Distributed Multicarrier Reusable Network With Optical Add/Drop Multiplexers
Motoharu
Matsuura (The University of Electro-Communications, Japan), Eiji Oki
(The University of Electro-Communications, Japan)
16:20-16:40 Bandwidth Defragmentation in Dynamic Elastic Optical Networks with Minimum Traffic Disruptions
Mingyang
Zhang (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Weiran Shi (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Long Gong (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Wei Lu (University of Science and Technology of China, P.R. China),
Zuqing Zhu (University of Science and Technology of China, P.R. China)
16:40-17:00 Analysis of On-line Routing and Spectrum Allocation in Spectrum-sliced Optical Networks
Shahrzad
Shirazipourazad (Arizona State University, USA), Zahra Derakhshandeh
(Arizona State University, USA), Arunabha Sen (ASU, USA)
17:00-17:20 Virtual Topology Mapping in Elastic Optical Networks
Juzi
Zhao (The George Washington University, USA), Suresh Subramaniam (The
George Washington University, USA), Maite Brandt-Pearce (University of
Virginia, USA)
17:20-17:40 Joint Anycast and Unicast Routing for Elastic Optical Networks: Modeling and Optimization
Krzysztof
Walkowiak (Wroclaw University of Technology, Poland), MirosĆaw
Klinkowski (National Institute of Telecommunications, Poland)
17:40-18:00 Multipath Routing in Elastic Optical Networks with Distance-adaptive Modulation Formats
Xiaomin
Chen (Technische UniversitÀt Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig,
Germany), Yuesheng Zhong (TU Braunschweig & Institut fuer
Datentechnik und Kommunikationsnetze, Germany), Admela Jukan (Technische
UniversitÀt Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany)
SA-GC-03: Green Communications & Signal Processing II (Duna Salon II)
Chair: Rallis Papademetriou (United Kingdom University of Portsmouth)
16:00-16:20 Throughput Maximization for Energy Harvesting Nodes Transmitting Over Time-Varying Channels
Qing
Bai (Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Josef A. Nossek
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany)
16:20-16:40 Throughput Maximization for Two-Hop Energy Harvesting Communication Systems
Yaming
Luo (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Jun Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong
Kong), Khaled B. Letaief (The Hong Kong University of Science and
Technology, Hong Kong)
16:40-17:00 Optimal Power Allocation for a Hybrid Energy Harvesting Transmitter
Imtiaz
Ahmed (University of British Columbia, Canada), Aissa Ikhlef
(University of British Columbia, Canada), Derrick Wing Kwan Ng
(University Erlangen-NĂŒrnberg, Germany), Robert Schober (University of
British Columbia, Canada)
17:00-17:20 MISO Interference Channel with QoS and RF Energy Harvesting Constraints
Stelios
Timotheou (University of Cyprus, Cyprus), Ioannis Krikidis (University
of Cyprus, Cyprus), Björn Ottersten (KTH Royal Institute of Technology,
Sweden)
17:20-17:40 Energy Management for Plug-in Hybrid Electric Vehicles Via Vehicle-to-Grid
Xin Wang (University of Texas at Arlington, USA), Qilian Liang (University of Texas at Arlington, USA)
17:40-18:00 Fair and Energy-efficient Cooperative Relaying with Selfish Nodes
Jun
Fan (Beijing Institute of Technology, P.R. China), Zhengguo Sheng
(France Telecom Orange Labs, P.R. China), Chi Harold Liu (IBM Research,
P.R. China), Athanasios V. Vasilakos (National Technical University of
Athens, Greece), Fan Xiumei (Beijing Institute of Technology, P.R.
China)
SA-GC-03: Green Communications & Signal Processing II (Duna Salon II)
Chair: Muhammad Ali Imran (United Kingdom University of Surrey)
16:00-16:20 Throughput Maximization for Energy Harvesting Nodes Transmitting Over Time-Varying Channels
Qing
Bai (Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Josef A. Nossek
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany)
16:20-16:40 Throughput Maximization for Two-Hop Energy Harvesting Communication Systems
Yaming
Luo (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Jun Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong
Kong), Khaled B. Letaief (The Hong Kong University of Science and
Technology, Hong Kong)
16:40-17:00 Optimal Power Allocation for a Hybrid Energy Harvesting Transmitter
Imtiaz
Ahmed (University of British Columbia, Canada), Aissa Ikhlef
(University of British Columbia, Canada), Derrick Wing Kwan Ng
(University Erlangen-NĂŒrnberg, Germany), Robert Schober (University of
British Columbia, Canada)
17:00-17:20 MISO Interference Channel with QoS and RF Energy Harvesting Constraints
Stelios
Timotheou (University of Cyprus, Cyprus), Ioannis Krikidis (University
of Cyprus, Cyprus), Björn Ottersten (KTH Royal Institute of Technology,
Sweden)
17:20-17:40 Energy Management for Plug-in Hybrid Electric Vehicles Via Vehicle-to-Grid
Xin Wang (University of Texas at Arlington, USA), Qilian Liang (University of Texas at Arlington, USA)
17:40-18:00 Fair and Energy-efficient Cooperative Relaying with Selfish Nodes
Jun
Fan (Beijing Institute of Technology, P.R. China), Zhengguo Sheng
(France Telecom Orange Labs, P.R. China), Chi Harold Liu (IBM Research,
P.R. China), Athanasios V. Vasilakos (National Technical University of
Athens, Greece), Fan Xiumei (Beijing Institute of Technology, P.R.
China)
SA-GC-04: Green Cloud Computing and Communications (Duna salon III)
Chair: Zuqing Zhu (P.R. China University of Science and Technology of China)
16:00-16:20 Time of Use (ToU)-Awareness with Inter-Data Center Workload Sharing in the Cloud Backbone
Burak
Kantarci (University of Ottawa & School of Electrical Engineering
and Computer Science, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa,
Canada)
16:20-16:40 Energy Consumption of Interactive Cloud-Based Document Processing Applications
Arun
Vishwanath (University of Melbourne, Australia), Fatemeh Jalali
(University of Melbourne, Australia), Rob Ayre (University of Melbourne,
Australia), Tansu Alpcan (The University of Melbourne, Australia),
Kerry Hinton (Centre for Energy Efficient Telecommunications,
Australia), Rodney S Tucker (University of Melbourne, Australia)
16:40-17:00 Dynamic Virtual Machine Allocation in Cloud Server Facility Systems with Renewable Energy Sources
Dimitris
Hatzopoulos (University of Thessaly, Greece), Iordanis Koutsopoulos
(Athens University of Economics and Business and CERTH & CERTH,
Greece), George Koutitas (University of Thessaly, Greece), Ward Van
Heddeghem (Ghent University - iMinds, Belgium)
17:00-17:20 eBase: A Baseband Unit Cluster Testbed to Improve Energy-Efficiency for Cloud Radio Access Network
Zhen
Kong (Qualcomm, USA), Jiayu Gong (Wayne State Univ, USA), Cheng-Zhong
Xu (Wayne State University, USA), Kun Wang (Wayne State University,
USA), Jia Rao (Wayne State University, USA)
17:20-17:40 Online Control of Datacenter Power Supply Under Uncertain Demand and Renewable Energy
Wei
Deng (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China),
Fangming Liu (Huazhong University of Science and Technology, P.R.
China), Hai Jin (Huazhong University of Science and Technology, P.R.
China), Xiaofei Liao (Huazhong University of Science and Technology,
P.R. China)
17:40-18:00 Energy Efficient Content Distribution
Julio
Araujo (INRIA Sophia Antipolis, France), Frederic Giroire (CNRS,
France), Yaning Liu (JCP-Consult, France), Remigiusz Modrzejewski (CNRS
& INRIA, France), Joanna Moulierac (MASCOTTE, I3S (CNRS UNS) INRIA,
France)
SA-GC-04: Green Cloud Computing and Communications (Duna salon III)
Chair: Thierry E Klein (USA Alcatel-Lucent)
16:00-16:20 Time of Use (ToU)-Awareness with Inter-Data Center Workload Sharing in the Cloud Backbone
Burak
Kantarci (University of Ottawa & School of Electrical Engineering
and Computer Science, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa,
Canada)
16:20-16:40 Energy Consumption of Interactive Cloud-Based Document Processing Applications
Arun
Vishwanath (University of Melbourne, Australia), Fatemeh Jalali
(University of Melbourne, Australia), Rob Ayre (University of Melbourne,
Australia), Tansu Alpcan (The University of Melbourne, Australia),
Kerry Hinton (Centre for Energy Efficient Telecommunications,
Australia), Rodney S Tucker (University of Melbourne, Australia)
16:40-17:00 Dynamic Virtual Machine Allocation in Cloud Server Facility Systems with Renewable Energy Sources
Dimitris
Hatzopoulos (University of Thessaly, Greece), Iordanis Koutsopoulos
(Athens University of Economics and Business and CERTH & CERTH,
Greece), George Koutitas (University of Thessaly, Greece), Ward Van
Heddeghem (Ghent University - iMinds, Belgium)
17:00-17:20 eBase: A Baseband Unit Cluster Testbed to Improve Energy-Efficiency for Cloud Radio Access Network
Zhen
Kong (Qualcomm, USA), Jiayu Gong (Wayne State Univ, USA), Cheng-Zhong
Xu (Wayne State University, USA), Kun Wang (Wayne State University,
USA), Jia Rao (Wayne State University, USA)
17:20-17:40 Online Control of Datacenter Power Supply Under Uncertain Demand and Renewable Energy
Wei
Deng (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China),
Fangming Liu (Huazhong University of Science and Technology, P.R.
China), Hai Jin (Huazhong University of Science and Technology, P.R.
China), Xiaofei Liao (Huazhong University of Science and Technology,
P.R. China)
17:40-18:00 Energy Efficient Content Distribution
Julio
Araujo (INRIA Sophia Antipolis, France), Frederic Giroire (CNRS,
France), Yaning Liu (JCP-Consult, France), Remigiusz Modrzejewski (CNRS
& INRIA, France), Joanna Moulierac (MASCOTTE, I3S (CNRS UNS) INRIA,
France)
SA-SG-01: Smart Grid and Optimisation (Lanchid B)
Chair: Branka Vucetic (Australia The University of Sydney)
16:00-16:20 Prioritizing Consumers in Smart Grid: Energy Management Using Game Theory
Wayes
Tushar (Australian National University, Australia), Jian (Andrew) Zhang
(CSIRO ICT Centre, Australia), David B Smith (National ICT Australia,
Australia), Sylvie Thiebaux (Australian National University, Australia),
H. Vincent Poor (Princeton University, USA)
16:20-16:40 Adaptive Energy Consumption Scheduling with Load Uncertainty for the Smart Grid
Pedram
Samadi (University of British Columbia, Canada), Hamed Mohsenian-Rad
(University of California at Riverside, USA), Vincent W.S. Wong
(University of British Columbia, Canada), Robert Schober (University of
British Columbia, Canada)
16:40-17:00 A Variational Inequality Approach to Instantaneous Load Pricing Based Demand Side Management for Future Smart Grid
He
Chen (The University of Sydney, Australia), Raymond Hall Yip Louie
(Hong Kong University of Science and Technology, Australia), Yonghui Li
(University of Sydney, Australia), Peng Wang (The University of Sydney,
Australia), Branka Vucetic (The University of Sydney, Australia)
17:00-17:20 Dynamic Spectrum Management in a Smart Grid Heterogeneous Network Environment
Qian
Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Wei Li (University of Victoria, Canada), T. Aaron Gulliver (University
of Victoria, Canada), Zhiyong Feng (Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China)
17:20-17:40 Power Strip Packing of Malleable Demands in Smart Grid
Mohammad
Mahdi Karbasioun (Carleton University, Canada), Gennady Shaikhet
(Carleton University, Canada), Evangelos Kranakis (Carleton University,
Canada), Ioannis Lambadaris (Carleton University, Canada)
17:40-18:00 On Effectiveness of Integrating Intermittent Resources and Electricity Vehicles in the Smart Grid
Jie
Lin (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Wei Yu (Towson University,
USA), Xinyu Yang (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Cong Zhao
(Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Qingyu Yang (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China)
SA-SSC-01: Satellite and Space Communications 1 (Duna Salon I)
Chair: Hiromitsu Wakana (Japan National Institute of Information & Communications Technology)
16:00-16:20 Comparison Among Resource Allocation Methods with Packet Loss and Power Metrics in Geostationary Satellite Scenarios
Igor
Bisio (University of Genoa, Italy), Stefano Delucchi (University of
Genoa, Italy), Fabio Lavagetto (University of Genoa, Italy), Mario
Marchese (DIST- University of Genoa, Italy)
16:20-16:40 Optimum Header Positioning in Successive Interference Cancellation (SIC) Based Aloha
Federico
Clazzer (German Aerospace Center (DLR), Germany), Christian Kissling
(German Aerospace Center (DLR), Germany)
16:40-17:00 On the Integration of Random Access and DAMA Channels for the Return Link of Satellite Networks
Christian
Kissling (German Aerospace Center (DLR), Germany), Andrea Munari
(German Aerospace Center (DLR), Germany)
17:00-17:20 Utility Function Based Packet Scheduling Over DVB-S2
Emmanuel
Chaput (Irit-Enseeiht, France), Maaike Verloop (CNRS, France),
André-Luc Beylot (IRIT Toulouse, France), Cédric Baudoin (Thales
Alenia Space, France)
17:20-17:40 Graph Model and Network Coding Gain of Multibeam Satellite Communications
M (M, M), 1 (1, 1), U (U, U), S (S, S), (, )
17:40-18:00 The Interplanetary Internet Implemented on a Terrestrial Testbed
Joyeeta
Mukherjee (University of Nebraska Lincoln, USA), Byrav Ramamurthy
(University of Nebraska-Lincoln, USA)
SPC-12: MIMO II (Istvan)
Chair: Kazuhiko Fukawa (Japan Tokyo Institute of Technology)
16:00-16:24 Efficient Transmitting Antenna Selection for MIMO Systems via Parallel Approach
Shih
Yu Chang (National Tsing Hua University of Taiwan, Taiwan), Hsiao-Chun
Wu (Louisiana State University, USA)
16:24-16:48 Evaluation and Extension of a Multi-Dimensional Graph-Based Receiver Concept for MIMO-OFDM
Christopher
Knievel (University of Kiel, Germany), Dapeng Hao (University of Kiel,
Germany), Peter A. Hoeher (University of Kiel, Germany), Petra
Weitkemper (DOCOMO Euro-Labs, Germany), Hidekazu Taoka (DOCOMO
Euro-Labs, Germany)
16:48-17:12 Approximate Channel Block Diagonalization for Open-Loop Multiuser MIMO Communications
Masayuki
Harada (Tokyo Institute of Technology, Japan), Kazuhiko Fukawa (Tokyo
Institute of Technology, Japan), Hiroshi Suzuki (Tokyo Institute of
Technology, Japan), Satoshi Suyama (Tokyo Institute of Technology,
Japan)
17:12-17:36 Calculating LLRs via Saddlepoint Approximation in Front-end MIMO Receivers
Martin
Senst (RWTH Aachen University, Germany), Lukasz Krzymien (Institut
National de la Recherche Scientifique (INRS), Canada), Leszek
Szczecinski (INRS-EMT, Canada), Fabrice Labeau (McGill University,
Canada)
17:36-18:00 A Constraint Relaxation Version of the Interference Leakage Minimization Algorithm in MIMO Interference Channels
Che-Chen
Chou (National Tsing Hua University, Taiwan), Hsin-Jui Chou (National
Tsing Hua University, Taiwan), Jen-Ming Wu (National Tsing Hua
University, Taiwan)
WC-19: Cooperative communications - 4 (Ballroom III)
Chair: Kyeong Jin Kim (USA Mitsubishi Electric Research Laboratories (MERL))
16:00-16:20 MMSE-Based Filter Design for Multi-User Peer-to-Peer MIMO Amplify-and-Forward Relay Systems
JoonWoo
Shin (ETRI, Korea), Jaekyun Moon (KAIST, Korea), Jae Young Ahn
(Electronics and Telecommunication Research Institute, Korea)
16:20-16:40 Low complexity high throughput algorithms for MIMO AF relay networks
Cong
Sun (Academy of Mathematics and Systems Science, Chinses Academy of
Sciences, P.R. China), Eduard Jorswieck (Dresden University of
Technology, Germany)
16:40-17:00 Cooperative MIMO Precoding for D2D Underlay in Cellular Networks
Huan
Tang (University of California, Davis, USA), Chenxi Zhu (Mallard Creek
Networks, USA), Zhi Ding (UC Davis, USA)
17:00-17:20 Fading MIMO Relay Channels with Channel Estimation Error
Bengi AygĂŒn (Bahcesehir University, Turkey), Alkan Soysal (Bahcesehir University, Turkey)
17:20-17:40 Precoder Design and Node Power Allocation in Multi-Antenna Amplify-and-Forward (AF) Relay Systems
Ahmad
Danaee (The University of Akron, USA), Hamid Reza Bahrami (The
University of Akron, USA), Mehdi Sadeghzadeh (The University of Akron,
USA)
17:40-18:00 Closed-form Designs for Source-Relay Joint Precoder in MIMO AF Relaying Systems with Decision Feedback Receiver
Taehoon
Kim (Korea University, Korea), Changick Song (Korea University, Korea),
Inkyu Lee (Korea University, Korea)
WC-20: Receiver design (Panorama I)
Chair: Yun Chen (P.R. China Fudan University)
16:00-16:20 Low Complexity Estimation of Fast Fading Radio Channels for Higher Order Modulation
Alireza Movahedian (University of Victoria, Canada), Michael McGuire (University of Victoria, Canada)
16:20-16:40 Soft Turbo HARQ Combining
Mostafa
El-Khamy (Samsung Research America, USA), Jungwon Lee (Samsung US
R&D Center, USA), Inyup Kang (Samsung Electronics, USA)
16:40-17:00 An Efficient Multi-Rate LDPC-CC Decoder With Layered Decoding Algorithm
Yun
Chen (Fudan University, P.R. China), Changsheng Zhou (Fudan University,
P.R. China), Yuebin Huang (Fudan University, P.R. China), Xiaoyang Zeng
(Fudan University, P.R. China)
17:00-17:20 On Efficient Use of Pilot Symbols for Multi-Path Channel Equalization of QAM Signals
Neil
Jacklin (University of California, Davis, USA), Zhi Ding (University of
California at Davis, USA), Yong Li (Chongqing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China)
17:20-17:40 NDA SNR Estimation Techniques for Non-Equiprobable Signaling using Non-Coherent OOK Receivers
Venkatasubramanian
Sridharan (Intel, Germany), Nauman F. Kiyani (Holst Centre / IMEC-NL,
The Netherlands), Homayoun Nikookar (Delft University of Technology, The
Netherlands), Johannes H.C. van den Heuvel (Holst Centre / imec &
IMEC, The Netherlands), Guido Dolmans (Holst Centre / IMEC-NL, The
Netherlands)
17:40-18:00 Efficient NISI Compensation Technique for a Low-Cost Satellite Video Receiver
Esteban
Cabanillas (TELECOM Bretagne & NXP Semiconductors, France), Didier
Lohy (NXP Semiconductors, France), Cyril Lahuec (Telecom Bretagne,
France), Michel Jezequel (Telecom Bretagne, France)
WC-21: Wireless networks - 2 (Corso A)
Chair: Luca De Nardis (Italy University of Rome La Sapienza)
16:00-16:20 Channel State Information Feedback Control Game for Energy Efficient Wireless Networks
Lingyang
Song (Peking University, P.R. China), Dalin Zhu (NEC Laboratories
China, P.R. China), Ming Lei (NEC Laboratories China, P.R. China),
Jianjun Wu (Peking University, P.R. China)
16:20-16:40 Scaling Laws for Hybrid Wireless Networks over Fading Channels: Outage Throughput Capacity and Performance Analysis
Xin Wang (University of Texas at Arlington, USA), Qilian Liang (University of Texas at Arlington, USA)
16:40-17:00 Throughput and Delay Analysis in Video Streaming over Block-Fading Channels
Giuseppe
Cocco (CTTC, Spain), Deniz GĂŒndĂŒz (Imperial College London, United
Kingdom), Christian Ibars (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de
Catalunya - CTTC, Spain)
17:00-17:20 Adjacent-Channel Interference in Frequency-Hopping Ad Hoc Networks
Matthew
Valenti (West Virginia University, USA), Don Torrieri (US Army Research
Laboratory, USA), Salvatore Talarico (West Virginia University, USA)
17:20-17:40 Radio Resource Allocation for Energy Consumption Minimization in Multi-Homed Wireless Networks
Seonwook
Kim (Seoul National University, Korea), Byeong Gi Lee (Seoul National
University, Korea), Daeyoung Park (Inha University, Korea)
17:40-18:00 Optimal Power and Range Adaptation for Green Broadcasting
Shixin
Luo (National University of Singapore, Singapore), Rui Zhang (National
University of Singapore, Singapore), Teng Joon Lim (National University
of Singapore, Singapore)
WC-P5: WCS poster session 5 (Budapest)
Chair: ( )
16:00-16:00 Reliable Signal Transmission in Wireless Sensor Networks with Zero Bandwidth Expansion
Yang
Liu (Lehigh University, USA), Xuanxuan Lu (Lehigh University, USA),
Tiffany Jing Li (Lehigh University, USA)
16:00-16:00 An Asymptotic Secrecy Rate Analysis of a Cooperative Jamming Strategy for Physical-Layer Security
Ting-Nan Cho (National Tsing Hua University, Taiwan), Chin-Liang Wang (National Tsing Hua University, Taiwan)
16:00-16:00 Opportunistic Relaying in Wireless Body Area Networks: Coexistence Performance
Jie
Dong (National ICT Australia & Australian National University,
Australia), David B Smith (National ICT Australia, Australia)
16:00-16:00 OOK/DS-CDMA Bit Error Probability over Rayleigh Fading Channels
Dimitrios
Katselis (KTH Royal Institute of Technology, Sweden), Carlo Fischione
(KTH, Sweden), HĂ„kan Hjalmarsson (KTH-Royal Institute of TEchnology,
Sweden)
16:00-16:00 Optimal Power Allocation for Coordinated Wireless Backhaul in OFDM-Based Relay System
Bing
Luo (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Jinxia Sun (CMCC, P.R. China), Wenyan Jin (CMCC, P.R. China)
WN-10: Resource and power management (Panorama II)
Chair: Pinyi Ren (P.R. China Xi'an Jiaotong University)
16:00-16:20 A Cognitive Priority-based Resource Management Scheme for Cognitive Femtocells in LTE Systems
Wen-Ching
Chung (National Chiao Tung Universit, Taiwan), Chung-Ju Chang (National
Chiao Tung University, Taiwan), Chang-Cing Ye (National Chiao Tung
University, Taiwan)
16:20-16:40 On the Effect of Cooperation Between Power Saving Mechanisms in WLANs and PONs
Ko
Togashi (Tohoku University, Japan), Hiroki Nishiyama (Tohoku
University, Japan), Nei Kato (Tohoku University, Japan), Hirotaka
Ujikawa (NTT, Japan), Ken-Ichi Suzuki (NTT, Japan), Naoto Yoshimoto
(NTT, Japan)
16:40-17:00 Genie: An Optimal Green Policy for Energy Saving and Traffic Offloading in Heterogeneous Cellular Networks
Yi-Han Chiang (National Taiwan University, Taiwan), Wanjiun Liao (National Taiwan University, Taiwan)
17:00-17:20 Demands Rescaling for Resource and Power Allocation in Cooperative Femtocell Networks
Mouna
Hkimi (LIP6, France), Rami Langar (UPMC - University of Paris 6,
France), Stefano Secci (University Pierre et Marie Curie - Paris 6,
France), Raouf Boutaba (University of Waterloo, Canada), Guy Pujolle
(University Pierre et Marie Curie - Paris 6, France)
17:20-17:40 ABSF Offsetting and Optimal Resource Partitioning for
eICIC in LTE-Advanced: Proposal and Analysis using a Nash Bargaining
Approach
Mahmoud I Kamel (Cairo University, Egypt), Khaled Elsayed (Cairo University, Egypt)
17:40-18:00 Coverage Probability in Cellular Networks with Partial or Full Loading
Saishankar
Katri Pulliyakode (IIT Madras, India), Sheetal Kalyani (CEWiT, India),
Radha Krishna Ganti (Indian Institute of Technology Madras, India), K
Giridhar (Indian Institute of Technology, Madras, India)
WN-11: Scheduling and control (Corso B)
Chair: Rami Langar (France UPMC - University of Paris 6)
16:00-16:20 Slot Fair Scheduling for Real-Time Applications on Uplink of WiMAX networks
Raghu
Prasad (Indian Institute of Technology, Bombay, India), Narendra N
(Indian Institute of Technology Bombay, India), Srinivasa Rao Y (Indian
Institute of Technology Bombay, India), Prasanna Chaporkar (IIT Bombay,
India)
16:20-16:40 Coordinated 4G Connection Access Control and Resource Allocation
Chao Yang (University of California Irvine, USA), Scott Jordan (University of California, Irvine, USA)
16:40-17:00 On the Link Adaptation and User Scheduling with HARQ in the Presence of Inter-Cell Interference
Su
Min Kim (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden), Bang Chul Jung
(Gyeongsang National University, Korea), Dan Keun Sung (Korea Advanced
Institute of Science and Technology, Korea)
17:00-17:20 On/Off Sleep Scheduling in Energy Efficient Vehicular Roadside Infrastructure
Shokouh
Mostofi (McMaster University, Canada), Terence D. Todd (McMaster
University, Canada), George Karakostas (McMaster University, Canada),
Abdulla Hammad (McMaster University, Canada)
17:20-17:40 Advanced Scheduling Protocol for Electric Vehicle Home Charging with Time-of-Use Pricing
Dhaou
Said (University of Sherbrooke & INTERLAB Research Laboratory,
Canada), Soumaya Cherkaoui (Université de Sherbrooke, Canada), Lyes
Khoukhi (University of Technology of Troyes, France)
17:40-18:00 A Cross-cell Coordination Scheme in Multi-carrier MF-HSDPA Network
Chi
Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Chang Yongyu (Beijing University of Posts & Telecommunications,
P.R. China), Dacheng Yang (Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China)
Wednesday, 12 June 2013
AH-12: Wireless Network Application (Panorama IV)
Chair: Daniele Tarchi (Italy University of Bologna)
09:00-09:15 Content-Centric Internetworking for Resource-Constrained Devices in the Internet of Things
Yuning
Song (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Huadong Ma (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Liang Liu (Beijing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China)
09:15-09:30 Channel and Energy Analysis on Magnetic Induction-based Wireless Sensor Networks in Oil Reservoirs
Zhi Sun (State University of New York at Buffalo, USA), Bocheng Zhu (Peking University, P.R. China)
09:30-09:45 Investigating the Impact of Inter-User Interference in Wireless Body Sensor Networks: an Experimental Approach
Bin
Cao (University of Electronic Science and Technology of China, P.R.
China), Yu Ge (Institute for Infocomm Research, Singapore), Chee Wee Kim
(Institute for Infocomm Research, Singapore), Gang Feng (University of
Electronic Science and Technology of China, P.R. China), Hwee Pink Tan
(Institute for Infocomm Research, Singapore)
09:45-10:00 Distributed Algorithms for The RFID Coverage Problem
Ahmed
Jedda (University of Ottawa, Canada), Mazen George Khair (University of
Ottawa, Canada), Hussein T Mouftah (University of Ottawa, Canada)
10:00-10:15 Characterizing Hidden Nodes with Experimental Evaluation in Noisy MANETs
Sung
Jin Park (Georgia Institute of Technology, USA), Yusun Chang (Southern
Polytechnic State University & The Georgia Institute of Technology,
USA), Seokjoo Shin (Chosun University, Korea), John A. Copeland (Georgia
Institute of Techonology, USA)
10:15-10:30 Power-efficient Hierarchical Data Aggregation using Compressive Sensing in WSN
Xi
Xu (University of Illinois at Chicago, USA), Rashid Ansari (University
of Illinois at Chicago, USA), Ashfaq Khokhar (University of Illinois at
Chicago, USA)
AH-13: Network Lifetime (Panorama V)
Chair: Ilker Demirkol (Spain Universitat Politecnica de Catalunya)
09:00-09:18 Network Lifetime Optimization in Wireless Healthcare Systems: Understanding the Gap between Online and Offline Scenarios
Yu
Gu (National Institute of Informatics, Japan), Yusheng Ji (National
Institute of Informatics, Japan), Fuji Ren (The University of Tokushima,
Japan), Jie Li (University of Tsukuba, Japan)
09:18-09:36 Extending the Lifetime of a WSN by Partial Covers
Brendan
Mumey (Montana State University, USA), Kelly Spendlove (Montana State
University, USA), Binhai Zhu (Montana State University, USA)
09:36-09:54 Repair Algorithms to Increase the Lifetime of Fully Connected Wireless Sensor Networks
Kevin
Dorling (University of Calgary, Canada), Stefan Valentin (Bell Labs
& Alcatel-Lucent Deutschland AG, Germany), Geoffrey G. Messier
(University of Calgary, Canada), Sebastian Magierowski (University of
Calgary, Canada)
09:54-10:12 The Tradeoff between Transmission Cost and Network Lifetime of Data Gathering Tree in Wireless Sensor Networks
Xi
Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Chen He (Shanghai
Jiaotong University, P.R. China), Lingge Jiang (Shanghai Jiaotong
University, P.R. China)
10:12-10:30 The Impact of Link Unidirectionality and Reverse Path Length on Wireless Sensor Network Lifetime
Anıl
Ufuk Batmaz (TOBB University of Economics and Technology, Turkey),
Bulent Tavli (TOBB University of Economics and Technology, Turkey),
Davut Incebacak (Middle East Technical University, Turkey), Kemal
Bicakci (TOBB University of Economics and Technology, Turkey)
AH-14: Cooperative Networking (Corso B)
Chair: Aravind Kailas (USA University of North Carolina at Charlotte)
09:00-09:18 Successive Deterministic Distributed Beamforming
Ilaria
Thibault (University of Bologna & Universitat Pompeu Fabra, Italy),
Azadeh Faridi (Universitat Pompeu Fabra, Spain), Giovanni Corazza
(University of Bologna, Italy), Alessandro Vanelli-Coralli (University
of Bologna, Italy), Angel Lozano (Universitat Pompeu Fabra (UPF), Spain)
09:18-09:36 Performance of Homogeneous and Asynchronous Ad Hoc Network with Interference Alignment
Yi
Luo (University of Edinburgh, United Kingdom), Huiqin Du (University of
Edinburgh, United Kingdom), Tharmalingam Ratnarajah (The University of
Edinburgh, United Kingdom), Dave Wilcox (Queen's University Belfast,
United Kingdom)
09:36-09:54 Distributed Queueing Games in Interference-limited Wireless Networks
Zhangyu
Guan (State University of New York at Buffalo & Shandong
University, USA), Tommaso Melodia (State University of New York at
Buffalo, USA), Gesualdo Scutari (State University of New York at
Buffalo, USA)
09:54-10:12 Minimum Cost Collaborative Sensing Network with Mobile Phones
Xianling
Lu (Renmin University of China, P.R. China), Deying Li (Renmin
University of China, P.R. China), Biaofei Xu (Renmin University of
China, P.R. China), Wenping Chen (Renmin University of China, P.R.
China), Zhiming Ding (Institute of Software, Chinese Academy of
Sciences, P.R. China)
10:12-10:30 Cooperating to Stream Compressively Sampled Videos
Scott
M Pudlewski (MIT Lincoln Laboratory, USA), Tommaso Melodia (State
University of New York at Buffalo, USA)
AH-15: Mobile and Vehicular Ad Hoc Networks II (Margit B)
Chair: Falko Dressler (Austria University of Innsbruck)
09:00-09:18 DTM^2: Adapting Job Market Signaling for Distributed Trust Management in Vehicular Ad Hoc Networks
Nadia
Haddadou (University Paris-Est Marne la Vallée (UPEMLV), France),
Abderrezak Rachedi (University Paris-Est Marne-la-Vallée, France)
09:18-09:36 Crowdsensing in Vehicular Sensor Networks with Limited Channel Capacity
Waleed
Alasmary (University of Toronto, Canada), Hamed Sadeghi (University of
Toronto, Canada), Shahrokh Valaee (University of Toronto, Canada)
09:36-09:54 AdaptAnon: Adaptive Anonymity for Service Queries in Mobile Opportunistic Networks
Milena
Radenkovic (University of Nottingham, United Kingdom), Ivan Vaghi
(Early Morning, Italy), Sameh Zakhary (University of Nottingham, United
Kingdom), Abderrahim Benslimane (University of Avignon & LIA/CERI,
France)
09:54-10:12 Tracking and Prediction of Mobility without Physical Distance Measurements in Sensor Networks
Yi
Jiang (Colorado State University, USA), Dulanjalie C Dhanapala
(Colorado State University, USA), Anura P Jayasumana (Colorado State
University, USA)
10:12-10:30 Phenomena Discovery in WSNs: A Compressive Sensing Based Approach
Dulanjalie
C Dhanapala (Colorado State University, USA), Vidarshana W Bandara
(Colorado State University, USA), Ali Pezeshki (Colorado State
University, USA), Anura P Jayasumana (Colorado State University, USA)
CIS-07: Wireless Network Security - II (Duna Salon I)
Chair: Amit Dvir (Israel The College of Management Academic Studies)
09:00-09:18 Detect and Identify Blocker Tags in Tree-based RFID Systems
Fei
Wang (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong), Bin Xiao (The
Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong), Kai Bu (The Hong Kong
Polytechnic University, Hong Kong), Jinshu Su (National University of
Defence Technology, P.R. China)
09:18-09:36 Anomaly detection in cellular Machine-to-Machine communications
Ilona
Murynets (AT&T Security Research Center, USA), Roger Piqueras Jover
(AT&T Security Research Center, USA)
09:36-09:54 QuantDroid: Quantitative Approach towards Mitigating Privilege Escalation on Android
Tobias
Markmann (HAW Hamburg, Germany), Dennis Gessner (NEC Laboratories
Europe, Germany), Dirk Westhoff (Hochschule Furtwangen, Germany)
09:54-10:12 SanAdBox: Sandboxing Third Party Advertising Libraries in a Mobile Application
Hideaki
Kawabata (KDDI R&D Laboratories Inc., Japan), Takamasa Isohara
(KDDI R&D Laboratories Inc., Japan), Keisuke Takemori (KDDI R&D
Laboratories Inc., Japan), Ayumu Kubota (KDDI R&D Laboratories Inc.,
Japan), Junya Kani (Shizuoka University, Japan), Harunobu Agematsu
(Shizuoka University, Japan), Masakatsu Nishigaki (Shizuoka University,
Japan)
10:12-10:30 Smartphone Strategic Sampling in Defending Enterprise Network Security
Feng
Li (Indiana University-Purdue University Indianapolis, USA), Wei Peng
(Indiana University-Purdue University Indianapolis, USA), Chin-Tser
Huang (University of South Carolina, USA), Xukai Zou (School of Science,
Purdue University-Indianapolis, USA)
CQR-09: Traffic Modeling and Characterization II (Duna Salon II)
Chair: Polychronis Koutsakis (Greece Technical University of Crete)
09:00-09:18 On the relationship between fundamental measurements in TCP flows
Richard
G Clegg (University College London, United Kingdom), JoĂŁo Taveira
AraĂșjo (University College London, United Kingdom), Raul Landa
(University College London, United Kingdom), Eleni Mykoniati (University
College London, United Kingdom), David Griffin (University College
London, United Kingdom), Miguel Rio (UCL, United Kingdom)
09:18-09:36 ITMgen - A First-principles Approach to Generating Synthetic Interdomain Traffic Matrices
Jakub
Mikians (UPC Barcelona Tech, Spain), Nikolaos Laoutaris (Telefonica
Research, Spain), Amogh Dhamdhere (CAIDA, USA), Pere Barlet-Ros
(Technical University of Catalonia, Spain)
09:36-09:54 Internet Traffic Classification using Energy Time-Frequency Distributions
Angelos
K. Marnerides (Lancaster University, United Kingdom), Dimitrios P
Pezaros (University of Glasgow, United Kingdom), Hyun-chul Kim
(Sangmyung University, Korea), David Hutchison (Lancaster University,
United Kingdom)
09:54-10:12 Digital Signature to Help Network Management Using Principal Component Analysis and K-Means Clustering
Gilberto
Fernandes, Jr. (State University of Londrina, Brazil), Alexandro
Zacaron (State University of Londrina, Brazil), Joel J. P. C. Rodrigues
(Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira Interior,
Portugal), Mario Lemes Proença Jr. (State University of Londrina,
Brazil)
10:12-10:30 Holt-Winters Statistical Forecasting and ACO Metaheuristic for Traffic Characterization
Marcos
V. O. de Assis (State University of Londrina, Brazil), Luiz F. Carvalho
(State University of Londrina, Brazil), Joel J. P. C. Rodrigues
(Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira Interior,
Portugal), Mario Lemes Proença Jr. (State University of Londrina,
Brazil)
CRN-07: Cognitive Radio Networks - PHY (2) (Erzsebet A)
Chair: Maged Elkashlan (United Kingdom Queen Mary, University of London)
09:00-09:18 Transmit Antenna Selection in Cognitive Relay Networks with Nakagami-m Fading
Phee
Lep Yeoh (University of Melbourne, Australia), Maged Elkashlan (Queen
Mary, University of London, United Kingdom), Trung Q. Duong (Blekinge
Institute of Technology, Sweden), Nan Yang (University of New South
Wales, Australia), Daniel Benevides da Costa (Federal University of
Ceara (UFC) & Area: Telecommunications, Brazil)
09:18-09:36 Optimal Power Allocation for CR Networks with Direct and Relay-Aided Transmissions
Lu
Lu (Georgia Institute of Technology, USA), Geoffrey Li (Georgia Tech,
USA), Gang Wu (University of Electronic Science and Technology of China,
P.R. China)
09:36-09:54 Sparsity-Inspired Power Allocation for Network Localization
Wenhan
Dai (Massachusetts Institute of Technology, USA), Yuan Shen
(Massachusetts Institute of Technology, USA), Moe Win (Massachusetts
Institute of Technology, USA)
09:54-10:12 Cognitive Multiple-Antenna Network in Outage-Restricted Primary System
Behrouz Maham (University of Tehran, Iran), Petar Popovski (Aalborg University, Denmark)
10:12-10:30 Applying Generalized Urn Models to Cognitive Radio Networks
Leonardo
Goratti (Joint Reserach Center (JRC), Italy), Gianmarco Baldini (Joint
Research Centre - European Commission, Italy), Mine Caglar (Koc
University, Turkey), Alberto Rabbachin (Massachusetts Institute of
Technology, USA)
CT-09: Network Coding (Pest)
Chair: Azadeh Faridi (Spain Universitat Pompeu Fabra)
09:00-09:18 Physical Layer Network Coding for the Multiple Access Relay Channel
Vijayvaradharaj
T. Muralidharan (Indian Institute of Science, India), B. Sundar Rajan
(Indian Institute of Science, India)
09:18-09:36 Wireless Four-Way Relaying using Physical Layer Network Coding with Nested Lattices
Huaping
Liu (Peking University, P.R. China), Elisabeth de Carvalho (Aalborg
University, Denmark), Petar Popovski (Aalborg University, Denmark),
Yuping Zhao (Peking University, P.R. China)
09:36-09:54 Design Criterion of Linear Physical-Layer Network Coding for Fading Two-way Relay Channels
Tao Yang (CSIRO, Australia), Iain B. Collings (CSIRO, Australia)
09:54-10:12 Optimality of Separate Network-Channel Coding for Three Messages
Peng
Hui Tan (Institute for Infocomm Research, Singapore), Chin Keong Ho
(Institute for Infocomm Research, A*STAR, Singapore), Sumei Sun
(Institute for Infocomm Research, Singapore)
10:12-10:30 Systematic Network Coding with the Aid of a Full-Duplex Relay
Giuliano
Giacaglia (MIT, USA), Xiaomeng Shi (MIT, USA), MinJi Kim (Massachusetts
Institute of Technology, USA), Daniel E. Lucani (Aalborg University,
Denmark), Muriel MĂ©dard (MIT, USA)
CT-10: Multicell Optimization (Duna salon III)
Chair: Jun Zhang (Hong Kong The Hong Kong University of Science and Technology)
09:00-09:18 The DoF of Network MIMO with Backhaul Delays
Xinping Yi (EURECOM, France), Paul de Kerret (EURECOM, France), David Gesbert (Eurecom Institute, France)
09:18-09:36 Selective Interference Alignment for MIMO Femtocell Networks
Basak Guler (The Pennsylvania State University, USA), Aylin Yener (Pennsylvania State University, USA)
09:36-09:54 The Public Safety Broadband Network: A Novel Architecture with Mobile Base Stations
Xu
Chen (Northwestern University, USA), Dongning Guo (Northwestern
University, USA), John Grosspietsch (Motorola Solutions, USA)
09:54-10:12 On the Ergodic Throughput Capacity of Hybrid Wireless Networks over Fast Fading Channels
Xin Wang (University of Texas at Arlington, USA), Qilian Liang (University of Texas at Arlington, USA)
10:12-10:30 Ergodic Capacity Analysis of Downlink Distributed Antenna Systems Using Stochastic Geometry
Yicheng Lin (University of Toronto, Canada), Wei Yu (University of Toronto, Canada)
NGN-10: Content Centric Networks III (Lanchid A)
Chair: Tao Han (USA New Jersey Institute of Tech)
09:00-09:18 CLIP: Content Labeling in IPv6, a Layer 3 Protocol for Information Centric Networking
Laura
Heath (Georgia Institute of Technology, USA), Henry Owen (Georgia
Institute of Technology, USA), Raheem Beyah (Georgia Institute of
Technology, USA), Radu State (University of Luxembourg, Luxemburg)
09:18-09:36 Adaptive Flow Control via Interest Aggregation in CCN
Dojun
Byun (Samsung Electronics, Korea), Byoung-Joon BJ Lee (Samsung Advanced
Institute of Technology, Korea), Myeong-Wuk Jang (Samsung Advanced
Institute of Technology, Korea)
09:36-09:54 Towards an Error Control Scheme for a Publish/Subscribe Network
Charilaos
Stais (Athens University of Economics and Business, Greece), Alexios
Voulimeneas (Athens University of Economics and Business, Greece),
George Xylomenos (Athens University of Economics and Business, Greece)
09:54-10:12 Server Allocation in a CDN
Mohammad
Sarwat (Illinois Institute of Technology, USA), Junghwan Shin (Illinois
Institute of Technology, USA), Sanjiv Kapoor (Illinois Institute of
Technology, USA)
10:12-10:30 A Deployable and Scalable Information-Centric Network Architecture
Yuncheng Zhu (The University of Tokyo, Japan), Akihiro Nakao (University of Tokyo, Japan)
SA-PLC-01: Power Line Communications (Buda)
Chair: Andrea M Tonello (Italy University of Udine)
09:00-09:18 Broadband System Models Based on Zadeh's Representation for Indoor Powerline Channels: An Experimental Validation
Fabio
Gianaroli (University of Modena and Reggio Emilia, Italy), Fabrizio
Pancaldi (University of Modena and Reggio Emilia & Consorzio
Nazionale Interuniversitario per le Telecomunicazioni (CNIT), Italy),
Giorgio M. Vitetta (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)
09:18-09:36 Coded Modulation with APSK Constellations for Power Line Communication
Jian
Song (Tsinghua University, P.R. China), Keqian Yan (Tsinghua
University, P.R. China), Fang Yang (Tsinghua University, P.R. China),
Qiuliang Xie (Tsinghua University, P.R. China), Fei Ren (Sichuan
Changhong Electronic Ltd. Co., P.R. China), Jia Li (Sichuan Changhong
Electronic Ltd. Co., P.R. China)
09:36-09:54 An Evaluation of Frequency Domain PLC Interference Cancellation for DSL Systems
Khaled
M. Ali (University of Calgary, Canada), Stephen W. Lai (University of
Calgary, Canada), Geoffrey G. Messier (University of Calgary, Canada)
09:54-10:12 Measuring Link Characteristics of Power Line Communication Systems
Wei-Xian
Lee (National Taiwan Normal University, Taiwan), Li-Ping Tung (National
Chiao Tung University, Taiwan), Yao H. Ho (National Taiwan Normal
University, Taiwan), Ling-Jyh Chen (Academia Sinica, Taiwan)
10:12-10:30 Routing and Time Slot Assignment in PLC Access Networks
Steven
S. W. Lee (National Chung Cheng University, Taiwan), Kuang-Yi Li
(National Chung Cheng University, Taiwan), Yi-Fu Hung (National Chung
Cheng University, Taiwan), Alice Chen (ITRI, Taiwan)
SPC-13: Interference Management (Panorama III)
Chair: Markku Juntti (Finland University of Oulu)
09:00-09:18 Joint Frobenius norm and Reweighted Nuclear Norm Minimization for Interference Alignment
Huiqin
Du (University of Edinburgh, United Kingdom), Tharmalingam Ratnarajah
(The University of Edinburgh, United Kingdom), Mathini Sellathurai
(Heriot-Watt University, United Kingdom), Constantinos B. Papadias
(Athens Information Technology, Greece)
09:18-09:36 An Enhanced Interference Measurement Scheme for CoMP in LTE-Advanced Downlink
Wei
Xi (DOCOMO Beijing Communications Laboratories Co., Ltd., P.R. China),
Xiang Yun (DOCOMO Beijing Communications Laboratories Co., Ltd., P.R.
China), Satoshi Nagata (NTT DoCoMo, Inc., Japan), Yoshihisa Kishiyama
(NTT DOCOMO, INC., Japan), Lan Chen (DOCOMO Beijing Communication
Laboratories Co., Ltd, P.R. China)
09:36-09:54 Sum-rate Maximization in the Multicell MIMO Broadcast Channel with Interference Coordination
Duy H. N. Nguyen (McGill University, Canada), Tho Le-Ngoc (McGill University, Canada)
09:54-10:12 Blind Opportunistic Interference Alignment in Cognitive Radio Systems
Christos G. Tsinos (University of Patras, Greece), Kostas Berberidis (University of Patras, Greece)
10:12-10:30 Performance of the Blind Interference Alignment using ESPAR Antennas
Rongrong
Qian (Heriot-Watt University, United Kingdom), Mathini Sellathurai
(Heriot-Watt University, United Kingdom)
SPC-14: Modulation and Coding (Margit A)
Chair: Fulvio Babich (Italy University of Trieste)
09:00-09:18 L2-Orthogonal ST-Code Design for Multi-h CPM with fast Decoding
Miguel
Hisojo (University of Nice & I3S Laboratory, France), Jerome Lebrun
(CNRS, France), Luc Deneire (University of Nice, France)
09:18-09:36 Detecting Linear Block Codes in Noise using the GLRT
Arti Yardi (IIT Bombay, India), Saravanan Vijayakumaran (IIT Bombay, India)
09:36-09:54 Near Maximum Likelihood Detection Algorithm Based on 1-flip Local Search over Uniformly Distributed Codes
A (A, A), 1 (1, 1), S (S, S), F (F, F), 1 (1, 1)
09:54-10:12 Distributed Joint Source-Channel Code for Spatial-Temporally Correlated Markov Sources
Ning
Sun (University of Arkansas, USA), Jingxian Wu (University of Arkansas,
USA), Guoqing Zhou (University of Arkansas, USA)
10:12-10:30 Distributed Space-Time Coding of Over-the-Air Superimposed Packets in Wireless Networks
A (A, A), 2 (2, 2), U (U, U), G (G, G), (, )
WC-03: Multiuser MIMO - 1 (Lanchid B)
Chair: Jack H. Winters (USA Jack Winters Communications, LLC)
09:00-09:18 Blockwise-Lattice-Reduction Aided Precoders for Multiuser MIMO with Clusters of Correlated Users
Chiao-En
Chen (National Chung-Cheng university, Taiwan), Tsung-Wei Cho (National
Chung Cheng University, Taiwan), Yuan-Sun Chu (National Chung Cheng
University, Taiwan), Wei-Ho Chung (Academia Sinica, Taiwan)
09:18-09:36 Semidefinite Relaxation Based Beamforming in Clustered Cooperative Multicell MISO Systems
Zhiyu
Zhang (Nanyang Technological University, Singapore), Kah Chan Teh
(Nanyang Technological University, Singapore), Kwok Hung Li (Nanyang
Technological University, Singapore)
09:36-09:54 Distributed Precoding for MISO Interference Channels with Channel Mean Feedback: Algorithms and Analysis
Minhua
Ding (Aalto University, Finland), Olav Tirkkonen (Aalto University,
Finland), Randall Berry (Northwestern University, USA), Sennur Ulukus
(University of Maryland, USA)
09:54-10:12 On the Design of Interference Alignment Scheme for Multi-user MIMO with Limited Feedback
Yuxian Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Roger Cheng (HKUST, Hong Kong)
10:12-10:30 Novel Cooperative Communication Schemes with Interference Management for Multi-User Wireless Networks
Aymen Omri (Qatar University, Qatar), Mazen Omar Hasna (Qatar University, Qatar)
WC-22: Cognitive radio (Ballroom III)
Chair: Oliver D Holland (United Kingdom King's College London)
09:00-09:18 Improved Performance of Spectrum Cartography Based on Compressive Sensing in Cognitive Radio Networks
Beeshanga
Abewardana Jayawickrama (Macquarie University, Australia), Eryk
Dutkiewicz (Macquarie University, Australia), Ian Oppermann (CSIRO,
Australia), Gengfa Fang (Macquarie University, Australia), Jie Ding
(Macquarie University, Australia)
09:18-09:36 Measurement and Characterization of Broadband Indoor TVWS Radio Channel on Multipath Spread
Ming-Tuo
Zhou (National Institute of Information and Communications Technology,
Singapore), Chunyi Song (National Institute of Information and
Communications Technology, Japan), Mohammad Azizur Rahman (National
Institute of Information and Communications Technology, Japan), Hiroshi
Harada (National Institute of Information & Communications
Technology (NICT), Japan)
09:36-09:54 Opportunistic Relaying for Cognitive Network with Multiple Primary Users over Nakagami-m Fading
Trung
Q. Duong (Blekinge Institute of Technology, Sweden), Kyeong Jin Kim
(Mitsubishi Electric Research Laboratories (MERL), USA), Hans-Juergen
Zepernick (Blekinge Institute of Technology, Sweden), Chintha Tellambura
(University of Alberta, Canada)
09:54-10:12 Capacity of Spectrum Sharing Cognitive Radio Systems over Nakagami Fading Channels at Low SNR
Lokman
Sboui (King Abdullah University of Science and Technology (KAUST),
Tunisia), Zouheir Rezki (King Abdullah University of Science and
Technologie (KAUST), Saudi Arabia), Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah
University of Science and Technology (KAUST), Saudi Arabia)
10:12-10:30 Cooperative Beamforming for CR Systems with Asynchronous Interference to Primary User
Mai
Hassan (University of British Columbia, Canada), Md. Jahangir Hossain
(Universtiy of British Columbia, Okanagan, Canada)
WC-23: Beamforming (Panorama I)
Chair: Chandra R Murthy (India Indian Institute of Science)
09:00-09:18 Adaptive Beamforming Selection Methods for Inter-cell Interference Cancellation in Multicell Multiuser Systems
Changhee
Lee (Korea University, Korea), Sung-Hyun Moon (ETRI, Korea), Sang-Rim
Lee (Korea University, Korea), Inkyu Lee (Korea University, Korea)
09:18-09:36 On Transmit Beamforming for Multiantenna OFDM Channels With Finite-Rate Feedback
Kritsada Mamat (Kasetsart University, Thailand), Wiroonsak Santipach (Kasetsart University, Thailand)
09:36-09:54 Maximum Multi-hop Range Using Cooperative Transmission With a Fixed Number of Nodes
Wenbin
Zheng (Harbin Institute of Technology, P.R. China), Mary Ann Ingram
(Georgia Institute of Technology, USA)
09:54-10:12 Inter-Cell Coordinated Beamforming with Opportunistic Scheduling
J (J, J), 1 (1, 1), K (K, K), K (K, K), (, )
10:12-10:30 Performance of Altruistic Beamforming for Mitigation of Multiple Cross-layer Interference Sources
Christos
Karaiskos (Aalto University, Finland), Alexis Alfredo Dowhuszko (Aalto
University, School of Science and Technology & National University
of Cordoba, Finland), Jyri HÀmÀlÀinen (Aalto University, Finland)
WC-24: Channel modeling (Erzsebet B)
Chair: Thomas Zemen (Austria FTW Telecommunications Research Center Vienna)
09:00-09:18 A Ray Tracing Algorithm Using the Discrete Prolate Spheroidal Subspace
Mingming
Gan (FTW, Telecommunications Research Center Vienna, Austria),
Francesco Mani (TELECOM ParisTech, France), Florian Kaltenberger
(Eurecom, France), Claude Oestges (Université Catholique de Louvain,
Belgium), Thomas Zemen (FTW Telecommunications Research Center Vienna,
Austria)
09:18-09:36 The eta-mu/IG Distribution: A Novel Physical Multipath /Shadowing Fading Model
Paschalis
C. Sofotasios (University of Leeds, United Kingdom), Theodoros Tsiftsis
(Technological Educational Institute of Lamia, Greece), Mounir Ghogho
(University of Leeds, United Kingdom), Leif R Wilhelmsson (Ericsson AB,
Sweden), Mikko Valkama (Tampere University of Technology, Finland)
09:36-09:54 A Wireless Channel Sounding System for Rapid Propagation Measurements
Muhammad
Nazmul Islam (WINLAB, Rutgers University, USA), Byoung-Jo J. Kim
(AT&T Labs - Research, USA), Paul Henry (AT&T Labs - Research,
USA), Eric Rozner (AT&T Labs - Research & University of Texas at
Austin, USA)
09:54-10:12 Automatic Clustering of Multipath Arrivals in Radio-Frequency Channels using Kurtosis
C (C, C), 9 (9, 9), N (N, N), U (U, U), 1 (1, 1)
10:12-10:30 Frequency Band Selection and Channel Modeling for WNSN Applications using SimpleNano
Ibrahim
Tariq Javed (Bahria University Islamabad, Pakistan), Ijaz Haider Naqvi
(LUMS School of Science and Engineering (SSE) & LUMS SSE, Pakistan)
WN-12: Routing and network management (Panorama II)
Chair: Scott Jordan (USA University of California, Irvine)
09:00-09:18 Gain-aware Content Routing in Delay Tolerant Networks
Yogesh
Piolet (Michigan State University, USA), Mahmoud Taghizadeh (Michigan
State University, USA), Subir Biswas (Michigan State University, USA)
09:18-09:36 On Efficient Data Anchor Point Selection in Distributed Mobile Networks
Tarik Taleb (NEC Europe Ltd., Germany), Adlen Ksentini (University of Rennes 1 / IRISA Lab, France)
09:36-09:54 Route Selection for Opportunistic Routing in Multi-Channel Scenario
Che-Jung Hsu (Fu Jen Catholic University, Taiwan), Cathy H. I. Liu (Fu-Jen Catholic University, Taiwan)
09:54-10:12 Distributed Secrecy in Multilevel Wireless Networks
Jemin
Lee (Massachusetts Institute of Technology, USA), Andrea Conti (ENDIF
University of Ferrara, WiLAB University of Bologna, Italy), Alberto
Rabbachin (Massachusetts Institute of Technology, USA), Moe Win
(Massachusetts Institute of Technology, USA)
10:12-10:30 Throughput and Delay of Mobile Hybrid Wireless Networks Under K Length Routing Policy
Jingjing
Luo (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China), Li Yu
(Huazhong University of Science & Technology, P.R. China), Shiting
Hu (Huazhong University of Science and Technology, P.R. China), Chao Luo
(Huazhong University of Science and Technology, P.R. China)
WN-13: Access control (Corso A)
Chair: Sana Ullah (Saudi Arabia King Saud University)
09:00-09:18 Selecting a Preferable Access Point with More Available Bandwidth
Shibo
Xu (TsingHua University, P.R. China), Fengyuan Ren (Tsinghua
University, P.R. China), Yinsheng Xu (Tsinghua University, P.R. China),
Chuang Lin (Tsinghua University, P.R. China), Min Yao (Tsinghua
University, P.R. China)
09:18-09:36 Opportunistic Access for Cooperative Cognitive Radio Networks with Requirement Constraint
Teng
Wei (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Gaofei Sun (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Xinbing Wang (Shanghai Jiaotong
University, P.R. China), Mohsen Guizani (QU, USA)
09:36-09:54 Decentralized Spatial Spectrum Access
Bangyi
Zhu (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong), Xu Chen (Arizona
State University, USA), Jianwei Huang (The Chinese University of Hong
Kong, Hong Kong)
09:54-10:12 Adaptive Small Cell Access of Licensed and Unlicensed Bands
Ahmed
Elsherif (University of California, Davis, USA), Wei-Peng Chen (Fujitsu
Laboratories of America, USA), Akira Ito (Fujitsu Laboratories of
America, USA), Zhi Ding (University of California at Davis, USA)
10:12-10:30 Incentive Mechanism for Hybrid Access in Femtocell Network with Traffic Uncertainty
Yanjiao
Chen (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Jin
Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, P.R. China), Qian
Zhang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong)
WN-14: Communication and information management (Ballroom II)
Chair: Bongyong Song (USA Qualcomm Inc.)
09:00-09:18 Joint Optimization of Transmission Scheduling and Relay Assignment for Cooperative Communications
Peng
Li (The University of Aizu, Japan), Song Guo (The University of Aizu,
Japan), Toshiaki Miyazaki (The University of Aizu, Japan), Victor CM
Leung (The University of British Columbia, Canada)
09:18-09:36 A Cross-Layer Admission Control Scheme for High-Speed Railway Communication System
Quansheng
Xu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Xi
Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Hong Ji (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Liping Yao (Beijing Universitiy of Posts and Telecommunications,
P.R. China)
09:36-09:54 When Bacteria Talk: Time Elapse Communication for Super-Slow Networks
Bhuvana
Krishnaswamy (Georgia Institute of Technology, USA), Caitlin Henegar
(Georgia Institute of Technology, USA), J. Patrick Bardill (Georgia
Institute of Technology, USA), Daniel Russakow (Georgia Institute of
Technology, USA), Gregory Holst (Georgia Institute of Technology, USA),
Brian Hammer (Georgia Institute of Technology, USA), Craig Forest
(Georgia Institute of Technology, USA), Raghupathy Sivakumar (Georgia
Institute of Technology, USA)
09:54-10:12 Performance Analysis of Device-to-Device Communications with Frequency Reuse using Stochastic Petri Nets
Lei
Lei (BJTU, P.R. China), Ye Han (Beijing Jiaotong University, P.R.
China), Zhangdui Zhong (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chuang
Lin (Tsinghua University, P.R. China)
10:12-10:30 IVE: improving the value of information in energy-constrained intruder tracking sensor networks
Damla Turgut (University of Central Florida, USA), Ladislau Bölöni (University of Central Florida, USA)
AH-16: Delay Tolerant Networks (Panorama IV)
Chair: Sushanta Karmakar (India Indian Institute of Technology, Guwahati)
14:00-14:18 Social Profile-based Multicast Routing Scheme for Delay-Tolerant Networks
Xia
Deng (Central South University, P.R. China), Le Chang (University of
Victoria, Canada), Jun Tao (Southeast University, P.R. China), Jianping
Pan (University of Victoria, Canada), Jianxin Wang (Central South
University, P.R. China)
14:18-14:36 Social-Similarity-based Routing Algorithm in Delay Tolerant Networks
Daniel
Rothfus (LeTourneau University, USA), Christina Dunning (University of
Montana, USA), Xiao Chen (Texas State University, USA)
14:36-14:54 Analytical Model of Coding-Based Reprogramming Protocols in Lossy Wireless Sensor Networks
Jun-Wei
Li (Northwestern Polytechnical University, P.R. China), Shi-Ning Li
(Northwestern Polytechnical University, P.R. China), Yu Zhang
(Northwestern Polytechnical University, P.R. China), Yee Wei Law (The
University of Melbourne, Australia), Xingshe Zhou (Northwestern
Polytechnical University, P.R. China), Marimuthu Palaniswami (University
of Melbourne, Australia)
14:54-15:12 On Clock Offset and Skew Estimation with Exponentially Distributed Delays
Wanlu
Sun (Chalmers University of Technology, Sweden), Fredrik BrÀnnström
(Chalmers University of Technology, Sweden), Erik G Ström (Chalmers
University of Technology, Sweden)
15:12-15:30 Sensor Health State Estimation for Target Tracking with Binary Sensor Networks
Christos
Laoudias (University of Cyprus & KIOS Research Center for
Intelligent Systems and Networks, Cyprus), Michalis P Michaelides
(Cyprus University of Technology, Cyprus), Christos Panayiotou
(University of Cyprus, Cyprus)
AH-17: HetNet (Panorama V)
Chair: Rui L Aguiar (Portugal University of Aveiro)
14:00-14:18 Unlicensed Spectrum Splitting between Femtocell and WiFi
Sima Hajmohammad (UQAM, Canada), Halima Elbiaze (University of Quebec at Montreal, Canada)
14:18-14:36 Distributed Resource Allocation for Device-to-Device Communications Underlaying Cellular Networks
Rongqing
Zhang (Peking University, P.R. China), Lingyang Song (Peking
University, P.R. China), Zhu Han (University of Houston, USA), Xiang
Cheng (Peking University, P.R. China), Bingli Jiao (Peking University,
P.R. China)
14:36-14:54 Performance of Target Search via Track-Before-Detect
for Distributed Sensor Networks with Heterogeneous Sensors and Imperfect
Communication Links
Qian Han (Wright State
University, USA), Xue Li (Wright State University & IEEE Student
Member, Member of Society of Women Engineers, USA), Zhiqiang Liu (Naval
Research Laboratory, USA), Zhiqiang Wu (Wright State University, USA)
14:54-15:12 Multi-Tree Routing for Heterogeneous Data Traffic in Wireless Sensor Networks
Marc
BarcelĂł (Universitat AutĂČnoma de Barcelona, Spain), Alejandro Correa
(Universitat AutĂČnoma de Barcelona, Spain), JosĂ© LĂłpez Vicario
(Universitat Autonoma de Barcelona, Spain), Antoni Morell (Universitat
Autonoma de Barcelona (UAB), Spain)
15:12-15:30 Analysis of the Redundancy in Coverage of A Heterogeneous Wireless Sensor Network
Hari
P Gupta (IIT Guwahati, India), S. V. Rao (Indian Institute of
Technology, Guwahati, India), Venkatesh Tamarapalli (Indian Institute of
Technology Guwahati, India)
AH-18: Performance Evaluation II (Margit B)
Chair: Stefan Valentin (Germany Bell Labs)
14:00-14:18 Decentralized Minimum-Cost Repair for Distributed Storage Systems
Majid
Gerami (KTH (The Royal Institute of Technology), Sweden), Ming Xiao
(Royal Institute of Technology, Sweden), Carlo Fischione (KTH, Sweden),
Mikael Skoglund (KTH Royal Institute of Technology, Sweden)
14:18-14:36 Stochastic Packet Collision Modeling in Coexisting Wireless Networks for Link Quality Evaluation
Aamir
Mahmood (Aalto University & School of Electrical Engineering,
Finland), Huseyin Yigitler (Aalto University, Finland), Riku JĂ€ntti
(Aalto University School of Electrical Engineering, Finland)
14:36-14:54 Feedback Considered Beneficial: Exploring Frequency Diversity in Full-duplex Rateless Codes
Lu
Wang (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Mounir Hamdi (Hong Kong University of Science and Technology, P.R.
China)
14:54-15:12 Diffusion LMS Strategies for Parameter Estimation over Fading Wireless Channels
Reza
Abdolee (McGill University, Canada), Benoit Champagne (McGill
University, Canada), Ali H. Sayed (University of California, Los
Angeles, USA)
15:12-15:30 Estimation of Correlated and Quantized Spatial Random Fields in Wireless Sensor Networks
Ido
Nevat (CSIRO, Australia), Gareth Peters (University of New South Wales,
Australia), Iain B. Collings (CSIRO, Australia)
CIS-08: Wireless Communications Security - I (Duna Salon I)
Chair: Amit Dvir (Israel The College of Management Academic Studies)
14:00-14:18 The Eavesdropping and Jamming Dilemma in Multi-Channel Communications
Andrey Garnaev (St.-Petersburg State University, Russia), Wade Trappe (WINLAB, Rutgers University, USA)
14:18-14:36 Stochastic Optimization of Flow-Jamming Attacks in Multichannel Wireless Networks
Yu
Seung Kim (Carnegie Mellon University, USA), Bruce DeBruhl, II
(Carnegie Mellon University, USA), Patrick Tague (Carnegie Mellon
University, USA)
14:36-14:54 Sequence Sensing Jamming Attacks against Modular-Based Channel Hopping Rendezvous Algorithms for Cognitive Ratio Networks
Young-Hyun Oh (North Carolina State University, USA), David Thuente (North Carolina State University, USA)
14:54-15:12 Performance Impact of Asynchronous Off-tone Jamming Attacks Against OFDM
Chowdhury
Shahriar (Virginia Tech, USA), Shabnam Sodagari (Virginia Tech, USA),
Robert McGwier (Virginia Tech & AMSAT, Inc. and Flex Radio System,
Inc., USA), T. Charles Clancy (Virginia Tech, USA)
15:12-15:30 Intercept Probability Analysis of Cooperative Wireless
Networks with Best Relay Selection in the Presence of Eavesdropping
Attack
Yulong Zou (University of Western
Ontario, Canada), Xianbin Wang (The University of Western Ontario,
Canada), Weiming Shen (University of Western Ontario, Canada)
CQR-10: Quality and Performance for Networks and Services (Buda)
Chair: Admela Jukan (Germany Technische UniversitÀt Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig)
14:00-14:18 A Dynamic Limitation Mechanism for Flow-Aware Networks
Robert
WĂłjcik (AGH University of Science and Technology, Poland), Damian
Garbacz (AGH University of Science and Technology, Poland), Andrzej
Jajszczyk (AGH University of Science and Technology, Poland)
14:18-14:36 Routing in MPLS Networks with Probabilistic Failures
Jorge
Crichigno (Northern New Mexico College, USA), Joud Khoury (UNM, USA),
Nasir Ghani (University of New Mexico, USA)
14:36-14:54 Boosting Practicality of DNS Cache Probing: A General Estimator Based on Bayesian Forecasting
Jianfeng
Li (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Xiaobo Ma (Xi'an Jiaotong
University, P.R. China), Jing Tao (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China), Xiaohong Guan (Xiâan Jiaotong University & Tsinghua
University, P.R. China)
14:54-15:12 SNMP-driven Active Measurements in DiffServ Networks
George
K Xilouris (NCSR Demokritos, Greece), Georgios Gardikis (NCSR
Demokritos, Greece), Katia Sarsembagieva (NCSR Demokritos, Greece),
Anastasios Kourtis (NCSR 'Demokritos', Greece)
15:12-15:30 Measurement of Packet Processing Time of an Internet Host using Asynchronous Packet Capture at the Data-Link Layer
Khondaker
M. Salehin (New Jersey Institute of Technology, USA), Roberto
Rojas-Cessa (New Jersey Institute of Technology, USA)
CRN-08: Cognitive Radio Networks - Applications (2) (Duna Salon II)
Chair: Kamel Tourki (Qatar Texas A&M University at Qatar)
14:00-14:18 Backhaul-Aware Self-Organizing Operator-Shared Small-Cell Networks
Pol
Blasco (CTTC, Spain), Mehdi Bennis (Centre of Wireless Communications,
University of Oulu, Finland), Mischa Dohler (CTTC, Spain)
14:18-14:36 Optimal Saving-Sensing-Transmitting Structure in Self-Powered Cognitive Radio Systems with Wireless Energy Harvesting
Sixing
Yin (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Erqing Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Liang Yin (Beijing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China), Shufang Li (Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China)
14:36-14:54 Efficient Anti-Jamming Truthful Spectrum Auction among Secondary Users in Cognitive Radio Networks
Mohammad
Aghababaie Alavijeh (University of Tehran, Iran), Behrouz Maham
(University of Tehran, Iran), Zhu Han (University of Houston, USA), Said
Nader Esfahani (University of Tehran, Iran)
14:54-15:12 A Multi-Unit Truthful Double Auction Framework for Secondary Market
Tao
Jing (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Chenyu Zhao (Beijing
Jiaotong University, P.R. China), Xiaoshuang Xing (Beijing Jiao Tong
University, P.R. China), Yan Huo (Beijing Jiaotong University, P.R.
China), Wei Li (The George Washington University, USA), Xiuzhen Cheng
(George Washington Univ, USA)
15:12-15:30 Audio Quality Measurements for Wireless Microphones in Spectrum Pooling Scenarios
Martin
Fuhrwerk (Leibniz UniversitÀt Hannover, Germany), Christoph Thein
(Leibniz UniversitĂ€t Hannover, Germany), JĂŒrgen Peissig (Leibniz
UniversitÀt Hannover, Germany)
CRN-09: Cognitive Radio Networks - PHY (3) (Erzsebet A)
Chair: Lingfeng Wang (United Kingdom Toshiba Research Europe Limited)
14:00-14:18 The effect of the spectrum opportunities diversity on opportunistic access
Hamed
Ahmadi (Trinity College Dublin, Ireland), Irene Macaluso (Trinity
College Dublin, Ireland), Luiz DaSilva (Trinity College, Ireland)
14:18-14:36 Reliability improvement via antenna selection sensing in energy efficient spectrum access
Lingfeng
Wang (Toshiba Research Europe Limited, United Kingdom), Filippo Tosato
(Toshiba Research Europe, United Kingdom)
14:36-14:54 Dynamic Spectrum Leasing for Beamforming Cognitive Radio Networks Using Network Coding
Maryam
Hafeez (University of Leeds & National University Of Science &
Technology NUST, United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of
Leeds, United Kingdom)
14:54-15:12 Classifier Selection for Physical Layer Security Augmentation in Cognitive Radio Networks
Paul
Harmer (US Air Force, USA), Donald Reising (AFRL, USA), Michael A
Temple (Air Force Institute of Technology, USA)
15:12-15:30 A Joint Optimization of Transmission Mode Selection and Resource Allocation for Cognitive Relay Networks
Hao
Chen (Xiâan Jiaotong University, P.R. China), Pinyi Ren (Xi'an
Jiaotong University, P.R. China), Li Sun (Xi'an Jiaotong University,
P.R. China), Qinghe Du (Xi'an Jiaotong University, P.R. China)
CRN-10: Cognitive Radio Networks - MAC/Crosslayer (Pest)
Chair: Christophe J. Le Martret (France Thales Communications & Security)
14:00-14:18 Multiple Radios for Effective Rendezvous in Cognitive Radio Networks
Lu
Yu (Hong Kong Baptist University, Hong Kong), Hai Liu (Hong Kong
Baptist University, Hong Kong), Yiu-Wing Leung (Hong Kong Baptist
University, Hong Kong), Xiaowen Chu (Hong Kong Baptist University, Hong
Kong), Zhiyong Lin (Hong Kong Baptist University & Guangdong
Plolytechnic Normal University, Hong Kong)
14:18-14:36 Multi-hop Cognitive Radio Networking through Beamformed Underlay Secondary Access
Auon
Muhammad Akhtar (King's College London, Pakistan), Luca De Nardis
(University of Rome La Sapienza, Italy), Mohammad Reza Nakhai (King's
College London, United Kingdom), Oliver D Holland (King's College
London, United Kingdom), Maria Gabriella Di Benedetto (University of
Rome La Sapienza Italy, Italy), Hamid Aghvami (King's College London,
United Kingdom)
14:36-14:54 Cognitive Multihop Networks in Spectrum Sharing Environment with Multiple Licensed Users
Kyeong
Jin Kim (Mitsubishi Electric Research Laboratories (MERL), USA), Trung
Q. Duong (Blekinge Institute of Technology, Sweden), Theodoros Tsiftsis
(Technological Educational Institute of Lamia, Greece), Vo Nguyen Quoc
Bao (Posts and Telecommunications Institute of Technology, Vietnam)
14:54-15:12 Who Interrupted Me? Analyzing the Effect of PU Activity on Cognitive User Performance
Fidan Mehmeti (EURECOM, France), Thrasyvoulos Spyropoulos (EURECOM, France)
15:12-15:30 Multiuser Scheduling with Limited Feedback for Cognitive Radio
Zhe Wang (University of New South Wales, Australia), Wei Zhang (The University of New South Wales, Australia)
CT-11: Relay Channels II (Ballroom III)
Chair: Matthew Valenti (USA West Virginia University)
14:00-14:18 Degrees of Freedom Optimal Transmission for the Two-Cluster MIMO Multi-way Relay Channel
Ye Tian (Pennsylvania State University, USA), Aylin Yener (Pennsylvania State University, USA)
14:18-14:36 A Zero-Forcing Partial Decode-and-Forward Scheme for the Gaussian MIMO Relay Channel
Lennart
Gerdes (Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Lorenz Weiland
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany), Wolfgang Utschick
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany)
14:36-14:54 Gaussian Half-Duplex Relay Channels: Generalized Degrees of Freedom and Constant Gap Results
Martina
Cardone (Eurecom, France), Daniela Tuninetti (University of Illinois at
Chicago, USA), Raymond Knopp (Institut Eurecom, France), Umer Salim
(Intel Mobile Communications, France)
14:54-15:12 En Masse Relay Selection for Decode-and-forward Relaying in Multiple Source-Destination Systems
A. Karthik (Indian Institute of Science, India), Neelesh B. Mehta (Indian Institute of Science, India)
15:12-15:30 The Capacity of the Gaussian Cooperative Two-user Multiple Access Channel to within a Constant Gap
D (D, D), 3 (3, 3), U (U, U), U (U, U), 1 (1, 1)
NGN-11: Scheduling and Congestion Control (Lanchid A)
Chair: Tao Han (USA New Jersey Institute of Tech)
14:00-14:18 An Optimal and Fully Explicit Rate Controller for High-Speed Networks
Jungang Liu (University of Ottawa, Canada), Oliver Yang (University of Ottawa, Canada)
14:18-14:36 Efficient Traffic Congestion Detection Protocol for Next Generation VANETs
Maram Bani Younes (University of Ottawa, Canada), Azzedine Boukerche (University of Ottawa, Canada)
14:36-14:54 Evaluating Native Load Distribution of ARP-Path Bridging Protocol in Mesh and Data Center
Guillermo
Ibåñez (Universidad de Alcalå. Escuela Politécnica Superior,
Spain), Juan A. Carral (Universidad de Alcalå. Escuela Politécnica
Superior, Spain), Elisa Rojas (Universidad de AlcalĂĄ (UAH) Madrid,
Spain), Jose Manuel Giménez Guzmån (Universidad de Alcalå, Spain)
14:54-15:12 CCTCP: A Scalable Receiver-driven Congestion Control Protocol for Content Centric Networking
Lorenzo
Saino (University College London, United Kingdom), Cosmin Cocora
(University College London, United Kingdom), George Pavlou (University
College London, USA)
15:12-15:30 Scheduling Cloud Applications under Uncertain Available Bandwidth
Cesar
G Chaves (State University of Campinas, Brazil), Daniel M. Batista
(University of Sao Paulo, Brazil), Nelson L. S. da Fonseca (State
University of Campinas, Brazil)
SPC-15: Beamforming (Panorama III)
Chair: Pei-Jung Chung (United Kingdom University of Edinburgh)
14:00-14:18 Robust Downlink Beamforming With Imperfect CSI
Mati Tshangini (Kings College, United Kingdom), Mohammad Reza Nakhai (King's College London, United Kingdom)
14:18-14:36 Optimal Beamforming for Single Group Multicast Systems Based on Weighted Sum Rate
Bo
Du (Southeast University, P.R. China), Ming Chen (Southeast University,
P.R. China), Wence Zhang (Southeast University, P.R. China), Cunhua Pan
(Southeast University, P.R. China)
14:36-14:54 Block Coordinated Beamforming Algorithm for Multi-Cell MISO Downlink Systems
He
Shiwen (School of Information Science and Engineering, Southeast
University, P.R. China), Yongming Huang (Southeast University, P.R.
China), Arumugam Nallanathan (King's College London, United Kingdom),
Yang Luxi (SouthEast University, P.R. China), Lei Jiang (NEC
Laboratories China, P.R. China), Ming Lei (NEC Laboratories China, P.R.
China), Shi Jin (Southeast University, P.R. China)
14:54-15:12 Cognitive Beamforming with Unknown Cross Channel State Information
Sheng-Ming
Cai (Nanyang Technological University, Singapore), Yi Gong (Nanyang
Technological University, Singapore)
15:12-15:30 Distributed Beamforming with Imperfect Phase Synchronization for Cognitive Radio Networks
Andrew
Minturn (University of Nebraska-Lincoln, USA), Deepraj Vernekar
(University of Nebraska Lincoln, USA), Yaoqing (Lamar) Yang (University
of Nebraska-Lincoln, USA)
SPC-16: Compressed Sensing (Margit A)
Chair: Byonghyo Shim (Korea Korea University)
14:00-14:18 Analog Compressed Sensing for Multiband Signals with Non-Modulated Slepian Basis
Xianjun
Yang (Beijing Universuty of Post and Telecommunication, P.R. China),
Eryk Dutkiewicz (Macquarie University, Australia), Qimei Cui (Beijing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Xiaojing Huang
(CSIRO ICT Centre, Australia), Xiaofeng Tao (Beijing University of Posts
and Telecommunications, P.R. China), Gengfa Fang (Macquarie University,
Australia)
14:18-14:36 Application of Compressive Sensing to Channel Estimation of High Mobility OFDM Systems
Neda
Aboutorab (Australian National University, Australia), Wibowo
Hardjawana (The University of Sydney, Australia), Branka Vucetic (The
University of Sydney, Australia)
14:36-14:54 Distributed Sparse Channel Estimation for OFDM Systems with High Mobility
Peng
Cheng (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Zhuo Chen (CSIRO ICT
Centre, Australia), Gui Lin (ShangHai JiaoTong University, P.R. China),
Y Jay Guo (CSIRO, Australia), Meixia Tao (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), Yun Rui (Shanghai Advanced Research
InstituteïŒChinese Academy of Sciences, P.R. China)
14:54-15:12 Aliasing-Tolerant Sub-Nyquist Sampling of FRI Signals
Andre Angierski (University of Rostock, Germany), Volker Kuehn (University of Rostock, Germany)
15:12-15:30 Wireless Compressive Sensing for Energy Harvesting Sensor Nodes over Fading Channels
Gang
Yang (Nanyang Technological University, Singapore), Vincent Y. F. Tan
(Institute for Infocomm Research (I2R) & Singapore, Singapore), Chin
Keong Ho (Institute for Infocomm Research, A*STAR, Singapore), See Ho
Ting (Nanyang Technological University, Singapore), Yong Liang Guan
(Nanyang Technological University, Singapore)
WC-25: OFDM/OFDMA - 2 (Duna salon III)
Chair: Mohamed M. A. Moustafa (Egypt Arab Information Union)
14:00-14:18 Signature Identification Techniques with Zadoff-Chu Sequence for OFDM systems
Kilbom
Lee (Korea University, Korea), Joonsuk Kim (Broadcom Corp, USA), Minki
Ahn (Korea Universtiy, Korea), Inkyu Lee (Korea University, Korea)
14:18-14:36 A correlating receiver for ES-OFDM using multiple antennas
Andre Kokkeler (University of Twente, The Netherlands), Gerard Smit (University of Twente, The Netherlands)
14:36-14:54 Low Complexity LS and MMSE Based CFO Compensation Techniques for the Uplink of OFDMA Systems
Arman
Farhang (CTVR Trinity College, Ireland), Nicola Marchetti (CTVR Trinity
College, Ireland), Linda Doyle (Trinity College Dublin, Ireland)
14:54-15:12 A Low-Complexity Time-Domain Signal Processing Algorithm for N-continuous OFDM
Peng
Wei (University of Electronic Science and Technology of China, P.R.
China), Lilin Dan (University of Electronic Science and Technology of
China, P.R. China), Yue Xiao (University of Electronic Science and
Technology of China, P.R. China), Shaoqian Li (University of Electronic
Science and Technology of China, P.R. China)
15:12-15:30 Clipping Noise-based Tone Injection for PAPR Reduction in OFDM Systems
Jun
Hou (Xidian University & State Key Laboratory of Integrated Service
Networks, P.R. China), Chintha Tellambura (University of Alberta,
Canada), Jianhua Ge (Xidian University, P.R. China)
WC-26: MIMO (Erzsebet B)
Chair: Manav Bhatnagar (India Indian Institute of Technology Delhi)
14:00-14:18 Full-Diversity STBC Designs for Two-User MIMO X Channels
Long
Shi (University of New South Wales, Australia), Wei Zhang (The
University of New South Wales, Australia), Xiang-Gen Xia (University of
Delaware, USA)
14:18-14:36 Optimal Power Allocation for Energy Efficiency Maximization in Distributed Antenna Systems
Heejin
Kim (Korea University, Korea), Sang-Rim Lee (Korea University, Korea),
Changick Song (Korea University, Korea), Inkyu Lee (Korea University,
Korea)
14:36-14:54 Pilot Allocation and Receive Antenna Selection: A Markov Decision Theoretic Approach
Reuben
G. Stephen (Center for Development of Telematics, India), Chandra R
Murthy (Indian Institute of Science, India), Marceau Coupechoux (TELECOM
ParisTech, France)
14:54-15:12 Design and Analysis of Distributed Co-Phasing with Arbitrary Constellations
Manesh
A (DRDO, India), Chandra R Murthy (Indian Institute of Science, India),
Ramesh Annavajjala (Mitsubishi Electric Research Labs, USA)
15:12-15:30 Multiuser Diversity for MIMO-Y Channel: Max-Min Selection and Diversity Analysis
Hui
Gao (Singapore University of Technology and Design, Singapore), Chau
Yuen (Singapore University of Technology and Design, Singapore), Himal A
Suraweera (Singapore University of Technology and Design, Singapore),
Tiejun Lv (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China)
WC-27: Localization (Corso A)
Chair: Davide Dardari (Italy University of Bologna)
14:00-14:18 On the Impact of A Priori Information on Localization Accuracy and Complexity
Francesco
Montorsi (University of Modena and Reggio Emilia, Italy), Santiago
Mazuelas (Massachusetts Institute of Technology, USA), Giorgio M.
Vitetta (University of Modena and Reggio Emilia, Italy), Moe Win
(Massachusetts Institute of Technology, USA)
14:18-14:36 Map-Aware RSS Localization Models and Algorithms Based on Experimental Data
Francesco
Montorsi (University of Modena and Reggio Emilia, Italy), Fabrizio
Pancaldi (University of Modena and Reggio Emilia & Consorzio
Nazionale Interuniversitario per le Telecomunicazioni (CNIT), Italy),
Giorgio M. Vitetta (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)
14:36-14:54 Ranging Likelihood for UWB Wireless Localization
Henghui
Lu (Tsinghua University, P.R. China), Santiago Mazuelas (Massachusetts
Institute of Technology, USA), Moe Z. Win (MIT, USA)
14:54-15:12 A New UHF Anti-Metal RFID Tag Antenna Design with Open-Circuited Stub Feed
Yejun
He (Shenzhen University & College of Information Engineering, P.R.
China), Huaxia Zhang (Shenzhen University, P.R. China)
15:12-15:30 Single Antenna Anchor-Free UWB Positioning based on Multipath Propagation
Yubin
Kuang (Lund University, Sweden), Kalle Ă
ström (Lund University,
Sweden), Fredrik Tufvesson (Lund University, Sweden)
WC-28: Performance Analysis (Panorama I)
Chair: Maged Elkashlan (United Kingdom Queen Mary, University of London)
14:00-14:18 Explicit, Closed-Form Performance Analysis in Fading via New Bound on Gaussian Q-function
Hua
Fu (National University of Singapore, Singapore), Ming-Wei Wu (Zhejiang
University of Science and Technology & National University of
Singapore, P.R. China), Pooi-Yuen Kam (National University of Singapore,
Singapore)
14:18-14:36 Diversity Analysis over Composite Fading Channels using a Mixture Gamma Distribution
Jaehoon
Jung (Korea University, Korea), Sang-Rim Lee (Korea University, Korea),
Haewook Park (Korea University, Korea), Inkyu Lee (Korea University,
Korea)
14:36-14:54 Gallager's Error Exponent Analysis of STBC Systems over $\eta$-$\mu$ Fading Channels
Jiayi
Zhang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Michail Matthaiou
(Chalmers University of Technology, Sweden), George K. Karagiannidis
(Aristotle University of Thessaloniki, Greece), Zhenhui Tan (Beijing
JiaoTong University, Beijing, P.R. China), Haibo Wang (Beijing Jiaotong
University, P.R. China)
14:54-15:12 Novel Approximations to the Statistics of General Cascaded Nakagami-m Channels and Their Applications in Performance Analysis
Zhong
Zheng (Aalto University, Finland), Lu Wei (Aalto University, Finland),
Jyri HÀmÀlÀinen (Aalto University, Finland)
15:12-15:30 Effective Rate Analysis of MISO eta-mu Fading Channels
Jiayi
Zhang (Beijing Jiaotong University, P.R. China), Michail Matthaiou
(Chalmers University of Technology, Sweden), Zhenhui Tan (Beijing
JiaoTong University, Beijing, P.R. China), Haibo Wang (Beijing Jiaotong
University, P.R. China)
WN-15: Vehicular Networks (Panorama II)
Chair: Rongxing Lu (Singapore Nanyang Technological University)
14:00-14:18 Roadside Units Deployment for Content Downloading in Vehicular Networks
Yazhi
Liu (Hebei United University, P.R. China), Jian Ma (Beijing University
of Posts and Telecommunications, P.R. China), Jianwei Niu (Beihang
University, P.R. China), Yan Zhang (Simula Research Laboratory and
University of Oslo, Norway), Wang Wendong (Beijing University of Posts
and Telecommunications, P.R. China)
14:18-14:36 Effects of Time Slot Reservation in Cooperative ADHOC MAC for Vehicular Networks
Sailesh
Bharati (University of Waterloo & Broadband Communications Research
(BBCR) Group, Canada), Lakshmi V Thanayankizil (General Motors, USA),
Fan Bai (General Motors, USA), Weihua Zhuang (University of Waterloo,
Canada)
14:36-14:54 Opportunistic Cooperation for Infrastructure-to-Relaying-Vehicles over LTE-A Networks
Mohamed
F. Feteiha (Queens University, Canada), Hossam S. Hassanein (Queen's
University, Canada), Osama Kubbar (QU Wireless Innovation Centre &
Senior IEEE Member, Qatar)
14:54-15:12 Popular Content Distribution in Vehicular Networks using Coalition Formation Games
Tianyu
Wang (Peking University, P.R. China), Lingyang Song (Peking University,
P.R. China), Zhu Han (University of Houston, USA), Zhaohua Lu (ZTE,
P.R. China), Liujun Hu (ZTE, P.R. China)
15:12-15:30 Heterogeneous hybrid vehicular WiMAX-WiFi Network for in-Tunnel surveillance implementations
Michael Charitos (University of Patras & ISI, Greece), Grigorios Kalivas (University of Patras, Greece)
WN-16: Mobility, handoff, and location management (Ballroom II)
Chair: Mohamed F. Feteiha (Canada Queens University)
14:00-14:18 A Lightweight System to Authenticate Smartphones in Near Field without NFC Chips
Lingjun
Li (Arizona State University, USA), Xinxin Zhao (Arizona State
University, USA), Guoliang Xue (Arizona State University, USA)
14:18-14:36 Enabling Wide Deployment of GSM Localization Over Heterogeneous Phones
Mohamed
Ibrahim (Nile University, Egypt), Moustafa Youssef (Egypt-Japan
University of Science and Technology (EJUST), USA)
14:36-14:54 Handover in the Wild: The Feasibility of Vertical Handover in Commodity Smartphones
Pehr
Söderman (KTH Royal Institute of Technology, Sweden), Johan Eklund
(Karlstad University, Sweden), Karl-Johan Grinnemo (Karlstad University,
Sweden), Markus Hidell (KTH Royal Institute of Technology, Sweden),
Anna Brunstrom (Karlstad University, Sweden)
14:54-15:12 Mobile Relays Based Federation of Multiple Wireless Sensor Network Segments with Reduced-latency
Jerome
Stanislaus (University of Maryland, Baltimore County, USA), Mohamed
Younis (University of Maryland Baltimore County, USA)
15:12-15:30 MEDAL: A Moving Direction and Destination Location Based Routing Algorithm for Vehicular Ad Hoc Networks
Xu
Wu (Southeast University, P.R. China), Hui Tong (Southeast University,
P.R. China), Nathalie Mitton (Inria Lille - Nord Europe, France), Jun
Zheng (Southeast University, P.R. China)
WN-16: Mobility, handoff, and location management (Ballroom II)
Chair: Ke Xiong (P.R. China Beijing Jiaotong University)
14:00-14:18 A Lightweight System to Authenticate Smartphones in Near Field without NFC Chips
Lingjun
Li (Arizona State University, USA), Xinxin Zhao (Arizona State
University, USA), Guoliang Xue (Arizona State University, USA)
14:18-14:36 Enabling Wide Deployment of GSM Localization Over Heterogeneous Phones
Mohamed
Ibrahim (Nile University, Egypt), Moustafa Youssef (Egypt-Japan
University of Science and Technology (EJUST), USA)
14:36-14:54 Handover in the Wild: The Feasibility of Vertical Handover in Commodity Smartphones
Pehr
Söderman (KTH Royal Institute of Technology, Sweden), Johan Eklund
(Karlstad University, Sweden), Karl-Johan Grinnemo (Karlstad University,
Sweden), Markus Hidell (KTH Royal Institute of Technology, Sweden),
Anna Brunstrom (Karlstad University, Sweden)
14:54-15:12 Mobile Relays Based Federation of Multiple Wireless Sensor Network Segments with Reduced-latency
Jerome
Stanislaus (University of Maryland, Baltimore County, USA), Mohamed
Younis (University of Maryland Baltimore County, USA)
15:12-15:30 MEDAL: A Moving Direction and Destination Location Based Routing Algorithm for Vehicular Ad Hoc Networks
Xu
Wu (Southeast University, P.R. China), Hui Tong (Southeast University,
P.R. China), Nathalie Mitton (Inria Lille - Nord Europe, France), Jun
Zheng (Southeast University, P.R. China)
WN-17: Wireless networks (Corso B)
Chair: Baoxian Zhang (P.R. China University of the Chinese Academy of Sciences)
14:00-14:18 A Theoretical Framework for Mitigating Delay in 3D Wireless Data Center Networks
Kai
Zhou (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Xiaohua Tian
(Shanghai Jiaotong University, P.R. China), Yu Cheng (Illinois Institute
of Technology, USA)
14:18-14:36 A Novel Communication-Based Train Control (CBTC) System with Cooperative Wireless Relaying
Li
Zhu (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Bing Ning (State Key Laboratory of Rail Traffic Control and
Safety, P.R. China), Tao Tang (Beijing Jiaotong University, P.R. China)
14:36-14:54 MFW: Mobile Femtocells utilizing WiFi
Mahmoud
H. Qutqut (Queen's University, Canada), Fadi M. Al-Turjman (Queen's
University, Canada), Hossam S. Hassanein (Queen's University, Canada)
14:54-15:12 Crossover Node Discovery for IEEE 802.11s Wireless Mesh Networks
Li-Hsing
Yen (National University of Kaohsiung, Taiwan), Jiun-Jang Su (National
Chiao Tung University, Taiwan), Kuei-Li Huang (ITRI, Taiwan), Chien-Chao
Tseng (National Chiao-Tung University, Taiwan), Kuan-Ming Liao
(National Chiao-Tung University, Taiwan)
15:12-15:30 Clustering Wireless Sensors Networks with FFUCA
Said
Fouchal (Université Claude Bernard Lyon 1, France), Djamel Mansouri
(USTHB, Algeria), Lynda Mokdad (Université de Paris 12 &
Laboratoire LACL, France), Jalel Ben-Othman (University of Paris 13,
France), Malika Ioualalen (USTHB, Algeria)
CIS-09: Wireless Communications Security - II (Ballroom II)
Chair: T. Charles Clancy (USA Virginia Tech)
16:00-16:24 Cooperative Jamming Protocols in Two Hop Amplify-and-Forward Wiretap Channels
Dong
Fang (University of York, United Kingdom), Nan Yang (University of New
South Wales, Australia), Maged Elkashlan (Queen Mary, University of
London, United Kingdom), Phee Lep Yeoh (University of Melbourne,
Australia), Jinhong Yuan (University of New South Wales, Australia)
16:24-16:48 Joint Power Allocation and Artificial Noise Design for Multiuser Wiretap OFDM Channels
Haohao
Qin (Tsinghua University, P.R. China), Xiang Chen (Tsinghua University,
P.R. China), Xiaofeng Zhong (Tsinghua University, P.R. China), Fei He
(Tsinghua University, P.R. China), Ming Zhao (Tsinghua University, P.R.
China), Jing Wang (EE. Tsinghua University, P.R. China)
16:48-17:12 Cross-Layer Security in Two-Hop Wireless Gaussian Relay Network with Untrusted Relays
Michal
Kaliszan (Technische UniversitÀt Berlin, Germany), Jafar Mohammadi
(Technical University of Berlin & Fraunhofer
Heinrich-Hertz-Institute, Germany), Slawomir Stanczak (Fraunhofer
Heinrich Hertz Institute & Technische UniversitÀt Berlin, Germany)
17:12-17:36 Examining the Characteristics and Implications of Sensor Side Channels
Venkatachalam
Subramanian (Georgia Institute of Technology, USA), Selcuk Uluagac
(Georgia Institute of Technology & The School of ECE, USA), Raheem
Beyah (Georgia Institute of Technology, USA), Hasan Cam (Army Research
Laboratory, USA)
17:36-18:00 DFT-Based Physical Layer Encryption for Achieving Perfect Secrecy
Suzhi
Bi (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong), Xiaojun Yuan (The
Chinese University of Hong Kong, Hong Kong), Ying Jun (Angela) Zhang
(The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
CQR-11: Grid, Data Centers and Network Migration (Panorama III)
Chair: Dzmitry Kliazovich (Luxemburg University of Luxembourg)
16:00-16:20 Asymptotic Convex Optimization for Packing Random Malleable Demands in Smart Grid
Gennady
Shaikhet (Carleton University, Canada), Mohammad Mahdi Karbasioun
(Carleton University, Canada), Evangelos Kranakis (Carleton University,
Canada), Ioannis Lambadaris (Carleton University, Canada)
16:20-16:40 Accounting for Load Variation in Energy-Efficient Data Centers
Dzmitry
Kliazovich (University of Luxembourg, Luxemburg), Sisay Arzo
(University of Trento, Italy), Fabrizio Granelli (University of Trento,
Italy), Pascal Bouvry (University of Luxembourg, Luxemburg), Samee U.
Khan (North Dakota State University, USA)
16:40-17:00 Service Differentiation in Multitier Data Centers
Kostas
Katsalis (University of Thessaly & CERTH, Greece), Georgios S.
Paschos (Massachusetts Institute of Technology & CERTH-ITI, USA),
Yannis Viniotis (North Carolina State University, USA), Leandros
Tassiulas (University of Thessaly, Greece)
17:00-17:20 Dynamic Correlative VM Placement for Quality-Assured Cloud Service
Wei
Wei (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Xuanzhong Wei
(Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Tao Chen (SJTU, P.R.
China), Xiaofeng Gao (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Guihai
Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
17:20-17:40 Virtual Machines Migration in a Cloud Data Center Scenario: An Experimental Analysis
Davide
Adami (CNIT Pisa Research Unit, University of Pisa, Italy), Stefano
Giordano (University of Pisa, Italy), Michele Pagano (University of
Pisa, Italy), Simone Roma (University of Pisa, Italy)
17:40-18:00 An Agent-based Modeling Approach of Network Migration to New Technologies
Tamal
Dinesh Das (Indian Institute of Technology, Bombay, India), Marek
Drogon (TU Braunschweig, Germany), Admela Jukan (Technische UniversitÀt
Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig, Germany), Marco Hoffmann (Nokia
Siemens Networks GmbH & Co. KG, Germany)
CRN-11: Cognitive Radio Networks - Routing (Buda)
Chair: Ghalib A. Shah (Pakistan University of Engineering and Technology)
16:00-16:20 Spectrum-aware Cluster-based Routing for Cognitive Radio Sensor Networks
Ghalib A. Shah (University of Engineering and Technology, Pakistan), Ozgur B. Akan (Koc University, Turkey)
16:20-16:40 Location based Routing Protocol exploiting Heterogeneous Primary Users in Cognitive Radio Networks
Anna
Vizziello (University of Pavia, Italy), Sanaz Kianoush (University of
Pavia, Italy), Lorenzo Favalli (University of Pavia, Italy), Paolo Gamba
(UniversitĂ degli Studi di Pavia, Italy)
16:40-17:00 Local Rerouting and Channel Recovery for Robust Multi-Hop Cognitive Radio Networks
Po-Kai Tseng (Academia Sinica, Taiwan), Wei-Ho Chung (Academia Sinica, Taiwan)
17:00-17:20 A Low-Cost Large-Scale Framework for Cognitive Radio Routing Protocols Testing
Ahmed
M Saeed (Egypt-Japan University of Science and Technology, Egypt),
Mohamed Ibrahim (Nile University, Egypt), Khaled A. Harras (Carnegie
Mellon University, USA), Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of
Science and Technology (EJUST), USA)
17:20-17:40 Multi-path Routing in Dynamic Spectrum Access Networks: A Mechanism Design Approach
Swastik Brahma (Syracuse University, USA), Mainak Chatterjee (University of Central Florida, USA)
17:40-18:00 Resilient Multicast Routing in CRNs Using a Multilayer Hyper-graph Approach
Sharhabeel H. Alnabelsi (Iowa State University, USA), Ahmed E. Kamal (Iowa State University, USA)
CSS-03: Applications (Panorama IV)
Chair: Scott Fowler (Sweden Linköping University)
16:00-16:20 DSVM: A Buffer Management Strategy for Video Transmission in Opportunistic Networks
Honghai
Wu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Huadong Ma (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China)
16:20-16:40 Combining intensification and diversification to maximize the propagation of social influence
Xiaoguang Fan (The University of Hong Kong, Hong Kong), Victor O. K. Li (University of Hong Kong, P.R. China)
16:40-17:00 Priority Scheme for Window-Based Video-on-Demand Transmission on BitTorrent-Like Peer-to-Peer Networks
Edgar
Eduardo Båez Esquivel (Instituto Politécnico Nacional & Escuela
Superior de CĂłmputo, Mexico), Mario E. Rivero-Angeles (Instituto
Politecnico Nacional & UPIITA/ESCOM, Mexico), Gerardo Rubino (INRIA,
France)
17:00-17:20 SALT: a Simple Application Logic Description using Transducers for Internet of Things
Sylvain
Cherrier (Université Paris-Est, France), Yacine Ghamri-Doudane (ENSIIE
& Université Paris-Est (LIGM Lab), France), Stephane Lohier
(University of Paris-Est, France), Gilles Roussel (Université
Paris-Est, France)
17:20-17:40 C-LGV: A Novel Cooperative Caching Scheme for P2P Caches
Bo
Wang (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China),
Yan Zhang (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R.
China), Xu Zhou (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Science,
P.R. China), Song Ci (University of Nebraska-Lincoln, USA), Ying Qi
(Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences, P.R. China)
17:40-18:00 Classifying P2P Activity in Netflow Records: A Case Study on BitTorrent
Ahmed
Bashir (Carleton University & Solana Networks, Canada), Changcheng
Huang (Carleton University, Canada), Biswajit Nandy (Solana Networks
& Carleton University, Canada), Nabil Seddigh (Solana Networks,
Canada)
CT-12: Wireless Networks (Erzsebet A)
Chair: Marios Kountouris (France Supélec)
16:00-16:20 Optimal Routing and Power Allocation for Wireless Networks with Imperfect Full-Duplex Nodes
David Ramirez Dominguez (Rice University, USA), Behnaam Aazhang (Rice University, USA)
16:20-16:40 On Identifying which Intermediate Nodes Should Code in Multicast Networks
Tiago
Pinto (EFACEC & FEUP, Portugal), Daniel E. Lucani (Aalborg
University, Denmark), Muriel MĂ©dard (MIT, USA)
16:40-17:00 Joint Estimation and Contention-Resolution Protocol for Wireless Random Access
Äedomir
StefanoviÄ (Aalborg University & University of Novi Sad, Denmark),
Kasper Trilingsgaard (Aalborg University, Denmark), Nuno K Pratas
(Aalborg University, Denmark), Petar Popovski (Aalborg University,
Denmark)
17:00-17:20 Optimization of Two-way Communication with ARQ Feedback
Besma
Smida (Purdue University Calumet, USA), Natasha Devroye (University of
Illinois at Chicago, USA), Tian Li (Purdue University Calumet, USA)
17:20-17:40 Jointly Optimal Chunk and Power Allocation in Uplink SC-FDMA
Teoman
Mert (Istanbul Technical University, Turkey), Onur Kaya (Isik
University, Turkey), Hakan A. Ăırpan (Istanbul Technical University,
Turkey)
17:40-18:00 Maximum Sum Rate of a Restricted FDMA System
Yeo
Hun Yun (Pohang University of Science and Technology, Korea), Joon Ho
Cho (Pohang University of Science and Technology (POSTECH), Korea)
CT-13: Information and Coding Theory (Corso A)
Chair: Daniela Tuninetti (USA University of Illinois at Chicago)
16:00-16:20 Capacity Analysis for Gaussian Channels with Memoryless Nonlinear Hardware
Maryam
Sabbaghian (University of Tehran, Iran), Ahmed Iyanda Sulyman (King
Saud University, Saudi Arabia), Vahid Tarokh (Harvard University, USA)
16:20-16:40 On the Strong Secrecy Capacity of Wiretap Channels with Side Information
Holger
Boche (Technical University Munich, Germany), Rafael F. Schaefer
(Technische UniversitĂ€t MĂŒnchen, Germany)
16:40-17:00 Power Allocation Strategies For OFDM Gaussian Wiretap Channels With a Friendly Jammer
Munnujahan
Ara (University of Porto, Portugal), Hugo Reboredo (University of Porto
& IT - Instituto de TelecomunicaçÔes, Portugal), Francesco Renna
(Universidade do Porto, Portugal), Miguel Rodrigues (University College
London, United Kingdom)
17:00-17:20 Spatially Coupled Streaming Modulation
Dmitri Truhachev (University of Alberta, Canada), Christian Schlegel (University of Alberta, Canada)
17:20-17:40 Beyond Turbo Codes: Rate-Compatible Punctured Polar Codes
Kai
Niu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Kai Chen (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Jiaru Lin (Beijing University of Posts and Telecommunications,
P.R. China)
17:40-18:00 Design Criterion of Polarization-Time Codes for Optical Fiber Channels
Elie
Awwad (TELECOM ParisTech, France), Ghaya Rekaya-Ben Othman (TELECOM
ParisTech, France), Yves Jaouën (Telecom ParisTech, France)
NGN-12: Switches and Routers (Corso B)
Chair: Sana Ullah (Saudi Arabia King Saud University)
16:00-16:20 A Novel Scheduling and Queue Management Scheme for Multi-band Mobile Routers
Md
Shohrab Hossain (University of Oklahoma, USA), Husnu Narman (University
of Oklahoma, USA), Mohammed Atiquzzaman (University of Oklahoma, USA)
16:20-16:40 Worst-Case Delay Bounds for Uniform Load-Balanced Switch Fabrics
Spyridon
Antonakopoulos (Google, USA), Steven Fortune (Bell Laboratories, USA),
Rae McLellan (Bell Labs, USA), Lisa Zhang (Bell Labs, Alcatel-Lucent,
USA)
16:40-17:00 Deadline Aware Packet Scheduling in Switches for Multimedia Streaming Applications
Praveen
Bommannavar (Stanford University, USA), John Apostolopoulos
(Hewlett-Packard Labs, USA), Nicholas Bambos (Stanford University, USA)
17:00-17:20 Tuning KVM to Enhance Virtual Routing Performance
Luca
Abeni (University of Trento, Italy), Csaba Kiraly (University of
Trento, Italy), Nanfang Li (Politecnico di Torino, Italy), Andrea Bianco
(Politecnico di Torino, Italy)
17:20-17:40 Energy Efficient Distributed Router Design
Andrea
Bianco (Politecnico di Torino, Italy), Fikru Getachew Debele
(Politecnico di Torino, Italy), Nanfang Li (Politecnico di Torino,
Italy)
17:40-18:00 On Memory Allocation for High-Speed Packet Analysis Applications
Nicola
Bonelli (CNIT, Italy), Loris Gazzarrini (University of Pisa, Italy),
Stefano Giordano (University of Pisa, Italy), Gregorio Procissi
(University of Pisa, Italy), Brian Trammell (ETH Zurich, Switzerland)
ONS-03: Free-Space Optical Communications (Panorama V)
Chair: Franco Callegati (Italy Universita` di Bologna)
16:00-16:20 Optimal Placement of FSO Relays for Network Disaster Recovery
Farshad Ahdi (George Washington University, USA), Suresh Subramaniam (The George Washington University, USA)
16:20-16:40 Nulling Strategies for Preventing Interference and Interception of Free Space Optical Communication
Manishika
Agaskar (Massachusetts Institute of Technology, USA), Vincent Chan
(Massachusetts Institute of Technology, USA)
16:40-17:00 MIMO-OFDM Visible Light Communications System With Low Complexity
Liang
Wu (Southeast University, P.R. China), Zaichen Zhang (Southeast
University, P.R. China), Huaping Liu (Oregon State University, USA)
17:00-17:20 Optical Spatial Modulation using Colour LEDs
Thilo
Fath (EADS Deutschland GmbH & Innovation Works, Germany), Harald
Haas (The University of Edinburgh, United Kingdom)
17:20-17:40 Free-Space Optical Communications with Generalized Pointing Errors
Fan
Yang (University of British Columbia, Canada), Julian Cheng (University
of British Columbia, Canada), Theodoros Tsiftsis (Technological
Educational Institute of Lamia, Greece)
17:40-18:00 Rate-Adaptive FSO Communication via Rate-compatible Punctured LDPC codes
Linyan
Liu (McMaster University, Canada), Majid Safari (McMaster University,
Canada), Steve Hranilovic (McMaster University, Canada)
ONS-04: Optical Transport, Grooming and Resilience (Margit B)
Chair: Tibor Cinkler (Hungary Budapest University of Technology and Economics)
16:00-16:20 An Efficient Algorithm for Solving Traffic Grooming Problems in Optical Networks
Hui Wang (NCSU, USA), George N. Rouskas (North Carolina State University, USA)
16:20-16:40 Scalable Optimal Traffic Grooming in WDM Rings Incorporating Fast RWA Formulation
Zeyu Liu (North Carolina State University, USA), George N. Rouskas (North Carolina State University, USA)
16:40-17:00 FISSION: Flexible Interconnection of Scalable Systems Integrated using Optical Networks for Data Centers
Ashwin
A Gumaste (Indian Institute of Technology, Bombay, India), Bala Bheri
(IITBombay, India), Ashwin Kshirasagar (Indian Institute of Technology,
Bombay, India)
17:00-17:20 On Integrating Failure Localization with Network Survivable Design
Wei
He (University of Waterloo & School of Computer Science, Canada),
Pin-Han Ho (University of Waterloo, Canada), Bin Wu (Tianjin University,
P.R. China), JĂĄnos Tapolcai (Budapest University of Technology and
Economics, Hungary)
17:20-17:40 SRLG Fault Localization via M-burst Framework
Mohammed
Ali (University of Waterloo, Canada), Pin-Han Ho (University of
Waterloo, Canada), JĂĄnos Tapolcai (Budapest University of Technology
and Economics, Hungary)
17:40-18:00 Modelling all-optical phase-sensitive BPSK and QPSK regenerators
DĂĄniel
Mazroa (Budapest University of Technology and Economics, Hungary),
Ăron SzabĂł (Budapest University of Technology and Economics, Hungary),
Tibor Cinkler (Budapest University of Technology and Economics,
Hungary), Benjamin J Puttnam (National Institute of Information and
Communications Technology (NICT) & JSPS visiting researcher, Japan),
Satoshi Shinada (National Institute of Information and Communications
Technology, Japan), Naoya Wada (NICT, Japan)
SA-DS-01: Data Storage (Duna Salon I)
Chair: B. V. K. Vijaya Kumar (USA Carnegie Mellon University)
16:00-16:20 An Area-Efficient BCH Codec with Echelon Scheduling for NAND Flash Applications
Chi-Heng
Yang (National Chiao Tung University, Taiwan), Yi-Hsun Chen (National
Chiao Tung University, Taiwan), Hsie-Chia Chang (National Chiao Tung
University, Taiwan)
16:20-16:40 Polar Codes for Partial Response Channels
Ubaid Ullah Fayyaz (Georgia Institute of Technology, USA), John Barry (Georgia Institute of Technology, USA)
16:40-17:00 Inter-track Interference Cancelation in Presence of Frequency Offset for Shingled Magnetic Recording
Naveen
Kumar (SK Hynix Memory Solutions, USA), Jason Bellorado (Link-A-Media,
USA), Marcus Marrow (Link_A_Media Devices Corporation, USA), Kai Keung
Chan (Link A Media Devices, USA)
17:00-17:20 Coding for Memory with Stuck-at Defects
Yongjune Kim (Carnegie Mellon University, USA), B. V. K. Vijaya Kumar (Carnegie Mellon University, USA)
17:20-17:40 Rewriting Flash Memories and Dirty-Paper Coding
B (B, B), 8 (8, 8), J (J, J), J (J, J), (, )
17:40-18:00 General Self-repairing Codes for Distributed Storage Systems
Hanxu
Hou (Peking University, P.R. China), Hui Li (Shenzhen Graduate School,
Peking University, P.R. China), Kenneth W. Shum (Institute of Network
Coding, Hong Kong)
SA-EH-01: SAC e-Health (Margit A)
Chair: Joel J. P. C. Rodrigues (Portugal Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira Interior)
16:00-16:20 We-Care: A Wearable Efficient Telecardiology System Using Mobile 7-lead ECG Devices
Chao
Chen (Peking University, P.R. China), Kaigui Bian (Peking University,
P.R. China), Anpeng Huang (Peking University, P.R. China), Xiaohui Duan
(Peking University, P.R. China), Hongqiao Gao (Peking University, P.R.
China), Bingli Jiao (Peking University, P.R. China), LinZhen Xie (Peking
University, P.R. China), Shan Wang (People Hospital of Peking
University, P.R. China)
16:20-16:40 To Enable Stable Medical Image and Video Transmission
in Mobile Healthcare Services: A Best-fit Carrier Dial-up (BCD)
Algorithm for GBR-Oriented Applications in LTE-A Networks
Yingrui
Zhang (Peking University, P.R. China), Anpeng Huang (Peking University,
P.R. China), Daoxian Wang (Peking University, P.R. China), Xiaohui Duan
(Peking University, P.R. China), Bingli Jiao (Peking University, P.R.
China), LinZhen Xie (Peking University, P.R. China)
16:40-17:00 Sensor Fault and Patient Anomaly Detection and Classification in Medical Wireless Sensor Networks
Osman
Salem (University of Paris Descartes, France), Alexey Guerassimov
(University of Paris Descartes, France), Ahmed Mehaoua (University of
Paris Descartes, France), Anthony M Marcus (Florida Atlantic University,
USA), Borko Furht (Florida Atlantic University, USA)
17:00-17:20 Brain-Computer Interface in Chronic Stroke: An Application of Sensorimotor Closed-Loop and Contingent Force Feedback
Giulia
Cisotto (University of Padua & IRCCS San Camillo Hospital Fundation
of Venice, Italy), Silvano Pupolin (University of Padua, Italy),
Stefano Silvoni (I. R. C. C. S. Fundation San Camillo Hospital, Italy),
Francesco Piccione (I. R. C. C. S. Fundation San Camillo Hospital,
Italy), Marianna Cavinato (I. R. C. C. S. Fundation San Camillo
Hospital, Italy), Michela Agostini (I. R. C. C. S. Fundation San Camillo
Hospital, Italy)
17:20-17:40 Economic Effect of Telecare: PSM (Propensity Score Matching) Approach
M (M, M), 4 (4, 4), U (U, U), J (J, J), (, )
17:40-18:00 A Mobile Health Application for Out-Patients Medication Management
Bruno
Silva (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira Interior,
Portugal), Ivo Lopes (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of
Beira Interior, Portugal), Mickael Marques (Instituto de
TelecomunicaçÔes, University of Beira Interior, Portugal), Joel J. P.
C. Rodrigues (Instituto de TelecomunicaçÔes, University of Beira
Interior, Portugal), Mario Lemes Proença Jr. (State University of
Londrina, Brazil)
SA-GC-05: Green Cellular Communication Networks (Duna Salon II)
Chair: Thierry E Klein (USA Alcatel-Lucent)
16:00-16:20 Energy Efficiency of Network Cooperation for Cellular Uplink Transmissions
Yulong
Zou (University of Western Ontario, Canada), Jia Zhu (Nanjing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Baoyu Zheng
(Nanjing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
16:20-16:40 Stochastic Predictive Control for Energy-Efficient Cooperative Wireless Cellular Networks
Shuhuan
Wen (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Jinsong Wu (Bell Laboratories & Alcatel-Lucent, P.R. China)
16:40-17:00 Energy Efficiency Analysis of Small Cell Networks
Chang
Li (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Jun
Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Khaled B. Letaief (The Hong Kong University of Science and Technology,
Hong Kong)
17:00-17:20 Consumed Power Analysis for Mobile Radio System Dimensioning
Romeo
Giuliano (UniversitĂ di Roma Tor Vergata, RadioLabs, Italy),
Franco Mazzenga (UniversitĂ di Roma Tor Vergata, Italy), Marco
Petracca (University of Rome "Tor Vergata", Italy)
17:20-17:40 Energy Sustainability Modeling and Liquid Cell Management in Green Cellular Networks
Ying
Xu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Hongjia Li (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences &
Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Zhiyong
Feng (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Ping Zhang (WTI-BUPT, P.R. China), Song Ci (University of
Nebraska-Lincoln, USA)
17:40-18:00 Game Theoretic Approach for Switching Off Base Stations in Multi-Operator Environments
Alexandra
Bousia (UPC, Spain), Elli Kartsakli (Universitat PolitĂšcnica de
Catalunya (UPC), Spain), Angelos Antonopoulos (Telecommunications
Technological Centre of Catalonia (CTTC), Spain), Luis Alonso
(Universidad Politecnica de Catalunya, Spain), Christos Verikoukis
(Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)
SA-GC-05: Green Cellular Communication Networks (Duna Salon II)
Chair: Christos Verikoukis (Spain Telecommunications Technological Centre of Catalonia)
16:00-16:20 Energy Efficiency of Network Cooperation for Cellular Uplink Transmissions
Yulong
Zou (University of Western Ontario, Canada), Jia Zhu (Nanjing
University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Baoyu Zheng
(Nanjing University of Posts and Telecommunications, P.R. China)
16:20-16:40 Stochastic Predictive Control for Energy-Efficient Cooperative Wireless Cellular Networks
Shuhuan
Wen (Carleton University, Canada), F. Richard Yu (Carleton University,
Canada), Jinsong Wu (Bell Laboratories & Alcatel-Lucent, P.R. China)
16:40-17:00 Energy Efficiency Analysis of Small Cell Networks
Chang
Li (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong), Jun
Zhang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong),
Khaled B. Letaief (The Hong Kong University of Science and Technology,
Hong Kong)
17:00-17:20 Consumed Power Analysis for Mobile Radio System Dimensioning
Romeo
Giuliano (UniversitĂ di Roma Tor Vergata, RadioLabs, Italy),
Franco Mazzenga (UniversitĂ di Roma Tor Vergata, Italy), Marco
Petracca (University of Rome "Tor Vergata", Italy)
17:20-17:40 Energy Sustainability Modeling and Liquid Cell Management in Green Cellular Networks
Ying
Xu (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Hongjia Li (Institute of Acoustics, Chinese Academy of Sciences &
Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Zhiyong
Feng (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Ping Zhang (WTI-BUPT, P.R. China), Song Ci (University of
Nebraska-Lincoln, USA)
17:40-18:00 Game Theoretic Approach for Switching Off Base Stations in Multi-Operator Environments
Alexandra
Bousia (UPC, Spain), Elli Kartsakli (Universitat PolitĂšcnica de
Catalunya (UPC), Spain), Angelos Antonopoulos (Telecommunications
Technological Centre of Catalonia (CTTC), Spain), Luis Alonso
(Universidad Politecnica de Catalunya, Spain), Christos Verikoukis
(Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)
SA-GC-06: Green ICT Architecture, Strategies, Algorithms and Protocols (Duna salon III)
Chair: Arun Vishwanath (Australia University of Melbourne)
16:00-16:20 GreenLoc: An Energy Efficient Architecture for WiFi-based Indoor Localization on Mobile Devices
Mohamed
Abdellatif (Carnegie Mellon University, Qatar), Abderrahmen Mtibaa
(Carnegie Mellon University, USA), Khaled A. Harras (Carnegie Mellon
University, USA), Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science
and Technology (EJUST), USA)
16:20-16:40 Scheduling in Green Vehicular Infrastructure with Multiple Roadside Units
Amir
Khezrian (McMaster University, Canada), Terence D. Todd (McMaster
University, Canada), George Karakostas (McMaster University, Canada),
Abdulla Hammad (McMaster University, Canada)
16:40-17:00 Greening Vehicular Networks with Standalone Wind Powered RSUs: A Performance Case Study
Adnan
Muhtar (University of Leeds, United Kingdom), Bilal R Qazi (University
of Leeds, United Kingdom), Samya Bhattacharya (University of Leeds,
United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of Leeds, United Kingdom)
17:00-17:20 Delay-Sensitive Power Management for Packet Switches
Martin
Valdez-Vivas (Stanford University, USA), Nicholas Bambos (Stanford
University, USA), Daniel O'Neill (Stanford University, USA)
17:20-17:40 Energy Consumption Evaluation for Power Saving Mechanisms in Recent IEEE 802.15.4 Low-Rate Wireless Personal Area Networks
Chin-Sean
Sum (National Institute of Information and Communications Technology,
Japan), Fumihide Kojima (National Institute of Information and
Communications Technology, Japan), Hiroshi Harada (National Institute of
Information & Communications Technology (NICT), Japan)
17:40-18:00 Green Horizon: Looking At Backbone Networks in 2020 >From the Perspective of Network Operators
Filip
Idzikowski (Technical University of Berlin, Germany), Luca Chiaraviglio
(University of Rome Sapienza, Italy), RaĂșl Duque (TelefĂłnica I+D,
Spain), Felipe Jiménez (Telefónica I+D, Spain), Esther Le Rouzic
(Orange Labs, France)
SA-GC-06: Green ICT Architecture, Strategies, Algorithms and Protocols (Duna salon III)
Chair: Muhammad Ali Imran (United Kingdom University of Surrey)
16:00-16:20 GreenLoc: An Energy Efficient Architecture for WiFi-based Indoor Localization on Mobile Devices
Mohamed
Abdellatif (Carnegie Mellon University, Qatar), Abderrahmen Mtibaa
(Carnegie Mellon University, USA), Khaled A. Harras (Carnegie Mellon
University, USA), Moustafa Youssef (Egypt-Japan University of Science
and Technology (EJUST), USA)
16:20-16:40 Scheduling in Green Vehicular Infrastructure with Multiple Roadside Units
Amir
Khezrian (McMaster University, Canada), Terence D. Todd (McMaster
University, Canada), George Karakostas (McMaster University, Canada),
Abdulla Hammad (McMaster University, Canada)
16:40-17:00 Greening Vehicular Networks with Standalone Wind Powered RSUs: A Performance Case Study
Adnan
Muhtar (University of Leeds, United Kingdom), Bilal R Qazi (University
of Leeds, United Kingdom), Samya Bhattacharya (University of Leeds,
United Kingdom), Jaafar Elmirghani (University of Leeds, United Kingdom)
17:00-17:20 Delay-Sensitive Power Management for Packet Switches
Martin
Valdez-Vivas (Stanford University, USA), Nicholas Bambos (Stanford
University, USA), Daniel O'Neill (Stanford University, USA)
17:20-17:40 Energy Consumption Evaluation for Power Saving Mechanisms in Recent IEEE 802.15.4 Low-Rate Wireless Personal Area Networks
Chin-Sean
Sum (National Institute of Information and Communications Technology,
Japan), Fumihide Kojima (National Institute of Information and
Communications Technology, Japan), Hiroshi Harada (National Institute of
Information & Communications Technology (NICT), Japan)
17:40-18:00 Green Horizon: Looking At Backbone Networks in 2020 >From the Perspective of Network Operators
Filip
Idzikowski (Technical University of Berlin, Germany), Luca Chiaraviglio
(University of Rome Sapienza, Italy), RaĂșl Duque (TelefĂłnica I+D,
Spain), Felipe Jiménez (Telefónica I+D, Spain), Esther Le Rouzic
(Orange Labs, France)
SA-SG-02: Smart Grid Security (Pest)
Chair: Rallis Papademetriou (United Kingdom University of Portsmouth)
16:00-16:20 Detection of False Data Injection in Power Grid Exploiting Low Rank and Sparsity
Lanchao
Liu (University of Houston, USA), Mohammad Esmalifalak (University of
Houston, USA), Zhu Han (University of Houston, USA)
16:20-16:40 Secure Distributed Data Aggregation in the Automatic Metering Infrastructure of Smart Grids
Cristina
E.M. Rottondi (Politecnico di Milano, Italy), Giacomo Verticale
(Politecnico di Milano, Italy), Christoph KrauĂ (Fraunhofer Research
Institution AISEC, Germany)
16:40-17:00 Intrusion Detection in Advanced Metering Infrastructure Based on Consumption Pattern
Paria
Jokar (University of British Columbia, Canada), Nasim Arianpoo
(University of British Columbia, Canada), Victor CM Leung (The
University of British Columbia, Canada)
17:00-17:20 RPL Routing for Multigateway AMI Networks Under Interference Constraints
P (P, P), 1 (1, 1), N (N, N), U (U, U), 1 (1, 1)
17:20-17:40 Bad Data Detection Method for Smart Grids Based on Distributed State Estimation
Yun
Gu (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Ting Liu (Xi'an Jiaotong
University, PRC, P.R. China), Dai Wang (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China), Xiaohong Guan (Xiâan Jiaotong University & Tsinghua
University, P.R. China), Zhanbo Xu (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China)
17:40-18:00 Power Save with Offset Listen Interval for IEEE 802.11ah Smart Grid Communications
Ren
Ping Liu (CSIRO, Australia), Gordon J. Sutton (University of New South
Wales, Australia), Iain B. Collings (CSIRO, Australia)
SA-SG-02: Smart Grid Security (Pest)
Chair: Han Vinck (Germany University of Duisburg-Essen)
16:00-16:20 Detection of False Data Injection in Power Grid Exploiting Low Rank and Sparsity
Lanchao
Liu (University of Houston, USA), Mohammad Esmalifalak (University of
Houston, USA), Zhu Han (University of Houston, USA)
16:20-16:40 Secure Distributed Data Aggregation in the Automatic Metering Infrastructure of Smart Grids
Cristina
E.M. Rottondi (Politecnico di Milano, Italy), Giacomo Verticale
(Politecnico di Milano, Italy), Christoph KrauĂ (Fraunhofer Research
Institution AISEC, Germany)
16:40-17:00 Intrusion Detection in Advanced Metering Infrastructure Based on Consumption Pattern
Paria
Jokar (University of British Columbia, Canada), Nasim Arianpoo
(University of British Columbia, Canada), Victor CM Leung (The
University of British Columbia, Canada)
17:00-17:20 RPL Routing for Multigateway AMI Networks Under Interference Constraints
P (P, P), 1 (1, 1), N (N, N), U (U, U), 1 (1, 1)
17:20-17:40 Bad Data Detection Method for Smart Grids Based on Distributed State Estimation
Yun
Gu (Xi'an Jiaotong University, P.R. China), Ting Liu (Xi'an Jiaotong
University, PRC, P.R. China), Dai Wang (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China), Xiaohong Guan (Xiâan Jiaotong University & Tsinghua
University, P.R. China), Zhanbo Xu (Xi'an Jiaotong University, P.R.
China)
17:40-18:00 Power Save with Offset Listen Interval for IEEE 802.11ah Smart Grid Communications
Ren
Ping Liu (CSIRO, Australia), Gordon J. Sutton (University of New South
Wales, Australia), Iain B. Collings (CSIRO, Australia)
SA-SSC-02: Satellite and Space Communications 2 (Lanchid A)
Chair: Igor Bisio (Italy University of Genoa)
16:00-16:20 A Multi-Constellation GNSS RF Front-End with an Integer-N PLL for Compass and GPS Applications
Zhong
Zhang (Beijing Microelectronics Technology Institute, P.R. China),
Weimin Li (Beijing Microelectronics Technology Institute, P.R. China)
16:20-16:40 User Scheduling for Coordinated Dual Satellite Systems with Linear Precoding
Dimitrios
Christopoulos (University of Luxembourg & SnT, Luxemburg), Symeon
Chatzinotas (University of Luxembourg, Luxemburg), Björn Ottersten (KTH
Royal Institute of Technology, Sweden)
16:40-17:00 Adaptive Coding and Modulation Techniques for Next Generation Hand-held Mobile Satellite Communications
Daniele
Tarchi (University of Bologna, Italy), Giovanni Emanuele Corazza
(University of Bologna, Italy), Alessandro Vanelli-Coralli (University
of Bologna, Italy)
17:00-17:20 Achievable Rate Region for a Hub-Remote Three-terminal Satellite Network
Chenguang Xu (University of Virginia, USA), Stephen G. Wilson (University of Virginia, USA)
17:20-17:40 A Composite Sub-Optimal Approach for Hardware Implementation of Turbo Decoder
Vanukuru Hari Rohit (ISRO, India), Akshay Sharma (ISRO, India), Nigar Shaji (ISRO, India)
17:40-18:00 Exact Outage Probability of a Hybrid Satellite Terrestrial Cooperative System with Best Relay Selection
Sokchenda
Sreng (University of Toulouse, INPT-ENSEEIHT, France), Benoit Escrig
(Université de Toulouse & IRIT, France), Marie-Laure Boucheret
(University of Toulouse IRIT Enseeiht, France)
WC-29: Multiuser MIMO - 3 (Ballroom III)
Chair: Fulvio Babich (Italy University of Trieste)
16:00-16:24 Secrecy Capacity Optimization in Coordinated Multi-Point Processing
Meng
Zhang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Ruiqi Xue (Shanghai
Jiao Tong University, P.R. China), Hui Yu (Shanghai Jiao Tong
University, P.R. China), HanWen Luo (Shanghai JiaoTong University, P.R.
China), Wen Chen (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China)
16:24-16:48 User Admission for Multi-User Regenerative Relay MIMO Systems
Jarkko
Kaleva (University of Oulu, Finland), Antti Tölli (University of Oulu,
Finland), Markku Juntti (University of Oulu, Finland)
16:48-17:12 Coverage and Rate in Cellular Networks with Multi-User Spatial Multiplexing
Sreejith
Thazhathe Veetil (Indian Institute of Technology Hyderabad, India),
Kiran Kuchi (IIT Hyderabad, India), Anilesh Krishnaswamy (Indian
Institute of Technology, Madras, India), Radha Krishna Ganti (Indian
Institute of Technology Madras, India)
17:12-17:36 Practical considerations in cluster design for Co-ordinated Multipoint (CoMP) systems
Venkatadheeraj Pichapati (IBM Research, India), Parul Gupta (IBM India Research Lab, India)
17:36-18:00 On Antenna Calibration for the TDD-based Network MIMO System
Jian
Geng (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Zaixue Wei (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China), Xianling Wang (Beijing University of Posts and
Telecommunications, P.R. China), Xiaoyi Liu (University of California,
Irvine, USA), Wei Xiang (University of Southern Queensland, Australia),
Dacheng Yang (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R.
China)
WC-30: Resource allocation (Panorama I)
Chair: Murat Torlak (USA The University of Texas at Dallas)
16:00-16:20 Energy-Efficient Power Allocation for Multicarrier Systems with Delay-Outage Probability Constraints
Amir
Helmy (McGill University, Canada), Leila Musavian (Lancaster
University, United Kingdom), Tho Le-Ngoc (McGill University, Canada)
16:20-16:40 A Game Theoretical Approach for Reliable Packet Transmission in Noncooperative BIC-OFDM Systems
Riccardo
Andreotti (University of Pisa, Italy), Vincenzo Lottici (University of
Pisa, Italy), Filippo Giannetti (University of Pisa, Italy), Ivan Stupia
(Université Catholique de Louvain, Belgium), Luc Vandendorpe
(University of Louvain, Belgium)
16:40-17:00 Energy and Spectral Efficient Transmissions of Coded ARQ Systems
Jingxian
Wu (University of Arkansas, USA), Gang Wang (University of Arkansas,
USA), Yahong Rosa Zheng (Missouri University of Science and Technology,
USA)
17:00-17:20 Power Allocation over Two Identical Gilbert-Elliott Channels
Junhua
Tang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Parisa Mansourifard
(USC, P.R. China), Bhaskar Krishnamachari (University of Southern
California, USA)
17:20-17:40 Optimal Power Allocation Policy over Two Identical Gilbert-Elliott Channels
Wei
Jiang (Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Junhua Tang
(Shanghai Jiao Tong University, P.R. China), Bhaskar Krishnamachari
(University of Southern California, USA)
17:40-18:00 Dynamic Bandit with Covariates: Strategic Solutions with Application to Wireless Resource Allocation
Setareh
Maghsudi (Technische UniversitÀt Berlin, Germany), Slawomir Stanczak
(Fraunhofer Heinrich Hertz Institute & Technische UniversitÀt
Berlin, Germany)
WC-31: Two-way relaying (Erzsebet B)
Chair: Teng Joon Lim (Singapore National University of Singapore)
16:00-16:20 An Iterative Noncoherent Relay Receiver for the Two-way Relay Channel
Terry
Ferrett (West Virginia University, USA), Matthew Valenti (West Virginia
University, USA), Don Torrieri (US Army Research Laboratory, USA)
16:20-16:40 Precoder design for Asymmetric Multi-user Two-way AF Relaying in Cellular Systems
Rohit
Budhiraja (IIT Madras, India), Karthik Kuntikana Shrikrishna (IIT
Madras, India), Bhaskar Ramamurthi (Indian Institute of Technology,
India)
16:40-17:00 Achievable Rates and Power Allocation for Two-Way AF Relaying over Rayleigh Fading Channels
Leonardo
JimĂ©nez RodrĂguez (McGill University, Canada), Nghi H Tran
(University of Akron, USA), Tho Le-Ngoc (McGill University, Canada)
17:00-17:20 Resource Allocation for Two-way Relaying With Network Coding
Shan
shan Huang (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong
Kong), Roger Cheng (HKUST, Hong Kong)
17:20-17:40 Novel Multihop Transmission Schemes Using Selective Network Coding and Differential Modulation for Two-Way Relay Networks
Qiang
Huo (Peking University, P.R. China), Lingyang Song (Peking University,
P.R. China), Yonghui Li (University of Sydney, Australia), Bingli Jiao
(Peking University, P.R. China)
17:40-18:00 Iterative MMSE filter design for multi-pair two-way multi-relay networks
Rakash
SivaSiva Ganesan (TU Darmstadt, Germany), Hussein A Al-Shatri
(University of Rostock, Germany), Tobias Weber (Uni Rostock, Germany),
Anja Klein (TU Darmstadt, Germany)
WN-18: Quality-of-service provisioning (Panorama II)
Chair: Abdallah Shami (Canada The University of Western Ontario)
16:00-16:24 Modeling and QoS Analysis of IEEE 802.11 Broadcast Scheme in Vehicular Ad Hoc Networks
Baozhu
Li (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China), Bo
HU (Beijing University of Posts and Telecommunications, P.R. China),
Ren Ping Liu (CSIRO, Australia), Shanzhi Chen (China Academy of
Telecommunication Technology, P.R. China)
16:24-16:48 Optimal Stochastic Subcarrier and Power Allocations for QoS-Guaranteed Services in OFDMA Multicell Cooperation Networks
Ping
Wang (Texas A&M University, ECE Department, USA), Xi Zhang (Texas
A&M University, ECE Department, USA), Mei Song (Array, P.R. China)
16:48-17:12 Cooperation of Heterogeneous Wireless Networks in End-to-End Congestion Control for QoS Provisioning
Neda Mohammadizadeh (University of Waterloo, Canada), Weihua Zhuang (University of Waterloo, Canada)
17:12-17:36 Adaptive Radio Resource Management for QoS Optimization in Green Long Term Evolution Network
Wahyu
Pramudito (University of Manchester, United Kingdom), Emad Alsusa
(Manchester University, United Kingdom)
17:36-18:00 Traffic-aware Utility based QoS Provisioning in OFDMA Hybrid Smallcells
Ravikumar
Balakrishnan (Georgia Institute of Technology & Intel Corporation,
USA), Berk Canberk (Istanbul Technical University, Turkey), Ian F.
Akyildiz (Georgia Institute of Technology, USA)